Материалдар / Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар

Материал туралы қысқаша түсінік
бҰЛ ҚМЖДА ӘДІСТЕР ӨТЕ КӨП
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қараша 2018
820
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:8.1В Агрегаттық күйлер

Күні: 18.10.2018 ж

Сынып 8 «Ә»

Мектеп: № 86 ЖОМ

Физика пәні мұғалімі: Сарыбекова Г.Т.

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:


Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар

Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары:

8.3.1.5 –8.3.1.5 молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау;

8.3.2.13 заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау;

8.3.2.14 су буының мысалы негізінде қанығу күйін сипаттау


Сабақтың мақсаттары



Барлық оқушылар : Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған бу күйлерін білу ,күйлердің өзгеруін түсіну

Оқушылардың басым бөлігі :Молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын талдау

Кейбір оқушылар: Табиғаттағы су айналымын түсінуі,қырау,шық,жауын,тұманның түзілуін ғылыми негізде түсіну

Бағалау критерийі:

1. Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған бу күйлерін біліп, күйлердің өзгеруін түсінеді

2.Молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын қоршаған ортамен байланыстыра отырып талдайды.

Тілдік мақсаттар

Физикалық терминдердің (айтылым, жазылым, тыңдалым, оқылымда) дұрыс қолданылуына мән беру.

Булану,конденсация,қаныққан және қанықпаған бу

Құндылыққа баулу

Жалпыға бірдей еңбек қоғамы (оқушылардың топпен жұмыс жасауы барысында, мақсатқа жету үшін бірлесе еңбектенудің маңыздылығы, табанды еңбектенуге ұмтылыс жасау)

Пәнаралық

байланыс

Химия 7 сынып "Молекулалар"

Жаратылыстану5сынып "Ауа райы,Атмосфера "

Алдыңғы білім

Қатты денелердің балқу және қатаю кезіндегі ішкі энергияның өзгеруі,балқу температурасы, меншікті балқу жылуы

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

(5мин)







Ұйымдастыру

Жағымды ортаны қалыптастыру«Таңғы тілек»

Үй тапсырмасы «Сен маған, мен-саған» әдісі

Тіке және қайта бағыттау сұрақтары

  1. Балқу деген не?

  2. Қатаю қандай процесс?

  3. Балқу температурасы деген не?

  4. Меншікті балқу жылуы деген не?

  5. Неліктен заттардың күйлері өзгереді?

Дескриптор:

Балқу,қатаю процесін біледі.

Балқу температурасы мен меншікті балқу жылуын түсінеді. Заттардың күйлері және олардың өзгеру себебін біледі.

Өзара бағалау







Сабақтың ортасы

(30 мин)






























"Мәтінмен жұмыс" әдісі (топтық жұмыс)(8 мин)

«Булану,конденсация,қаныққан және қанықпаған бу» тақырыбын оқушылар оқиды, өз білгендерін топтарда талқылайды, тақырып бойынша меңгерген білімдерін ортаға сала отырып талқылайды.

Дескриптор:

Булану, конденсация, қаныққан және қанықпаған бу түзілуін біледі

Процесті МКТ негізінде түсіндіреді.

Табиғаттағы су айналымын -қырау,шық,жауын,тұманның түзілуін ғылыми негізде түсінеді.

Смайликтер, керемет,тамаша, қолпаштау және т.б

"Серпілген сұрақтар" әдісі ( қарқын)

5. 1000 С температурада тұрған массалары әр түрлі су мен су буының ішкі энергиялары туралы не айтуға болады?(Будіңкі көп)

6. Суда мұз кесегі жүзіп жүр.Екеуінің де температурасы 00 С.Қандай процестер болуы мүмкін?(Ешқандай агрегаттық өзгеріс болмайды)

7.Ауада әрдайым кездесетін су буы белгілі биіктікте шоғырланған бұлт, тұман түзеді.Сонда ішкі энергия қай бағытта беріледі?

"Ойлан-жұптас,бөліс" әдісі(саралап оқытуға тапсырмалар (7 мин))

Жағдаяттық тапсырмалар

Тапсырма-1. Қаныққан су буы анықталған температура мен көлемде тұр. Анықталған температурада қаныққан бу көлемі екі есе артса, қысымы қалай өзгереді?

Тапсырма-3.(суреттер бойынша)Егер орта температурасы 20 0 С болса, берілген ыдыстардың қайсысында су температурасы тезірек төмендейді? Ыдыстарды температурасы тез төмендейтінінен баяу төмендейтініне қарай тәртіппен орналастырыңдар.


Дескриптор:

Булану- сұйық температурасына ,сұйық бетінің ауданына тәуелділігін біледі, себебін түсіндіреді.

Қаныққан бу қысымы көлеммен байланысын түсінеді.

Булану жылдамдығы-сұйықтың температурасына тәуелділік графигін түсінеді.

English

Орысша

Қазақша




Evaporation

Испарение

булану




Condensation

конденсация

Конденсация




Boiling

Кипение

Қайнау




Specific heat of

vaporization

Удельная теплота

парообразования

Меншікті булану

жылуы




Saturated steam

Насыщенгый пар

Қаныққан бу






Оқулық

А-3 парақша, маркерлер

суреттер


























Bilim.land

Булану,конденсация

графикті зерделеу

суреттер

Сабақтың соңы

(5 мин)





Кері байланыс:

Екі жұлдыз, бір тілек тәсілі

(Оқудағы кедергісін анықтау мақсаты үшін)

«Табыс сатысы» әдісі:

( Оқудың қай деңгейінде тұрғандығын анықтау үшін)

1 - ші баспалдағы *Мен.............. БІЛЕМІН

2 - ші баспалдағы *мен.................. ТҮСІНЕМІН,

3 - ші баспалдағы *Мен............. ЖАСАЙ АЛАМЫН

Сабақ соңында қорытынды жасалады

Дайын шаблон беріледі

5-конечная звезда 5 кәдімгі сатының суреті

Үйге тапсырма:

Булану және конденсация. Қаныққан және қанықпаған булар .


Оқулық дәптер

Саралау

Жалпы сыныптағы оқушылардың оқуын жақсарту мақсатында үлгерімі жоғары деңгейдегі оқушының мүмкіндігін пайдаланып үлгерімі төмен оқушының алға жылжуын қадағалаймын.

Күрделілігіәр түрлі деңгейдегі жағдаяттық тапсырмаларды

орындату арқылы алға жылжуына ықпал етемін.


Бағалау

Оқушылардың сабаққа қызығушылығы мен белсенділігін арттыру,яғни бәсекеге негізделген ортаны қалыптастыру үшін қалыптастырушы бағалаудың әр түрлі стратегияларын(смайликтер, керемет,тамаша аштың т.б) ,қолпаштау түрлерін қолданамын.Әр оқушының сабаққа қатысуы мен белсенді іс-әрекеттерін бағалап отырамын(әр түсті жұлдызшаларды жинауы бойынша)«Табыс сатысы» Екі жұлдыз, бір тілек әдісін қолданыпкері байланыс жасаймын.

Әр оқушының оқу кедергілері мен оқу жетістігін білу арқылы өсу динамикасын қадағалаймын.


Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері .

Индустрияландыру

мен инновацияларға

негізделген

экономикалық өсу.

Жалпыға бірдей еңбек

қоғамы.

Физика сабағында үнемі техника қауіпсіздік ережелерін есте сақтау

Қорытынды бағалау: Жинаған жұлдызшалары бойынша қорытындылау





Тексерілді

оқу ісінің меңгерушісі __________ Утебаева Л.П.











English

Орысша

Қазақша




Evaporation

Испарение

булану




Condensation

конденсация

Конденсация




Boiling

Кипение

Қайнау




Specific heat of

vaporization

Удельная теплота

парообразования

Меншікті булану

жылуы




Saturated steam

Насыщенгый пар

Қаныққан бу





English

Орысша

Қазақша



Evaporation

Испарение

булану



Condensation

конденсация

Конденсация



Boiling

Кипение

Қайнау



Specific heat of

vaporization

Удельная теплота

парообразования

Меншікті булану

жылуы




Saturated steam

Насыщенгый пар

Қаныққан бу




English

Орысша

Қазақша



Evaporation

Испарение

булану



Condensation

конденсация

Конденсация



Boiling

Кипение

Қайнау



Specific heat of

vaporization

Удельная теплота

парообразования

Меншікті булану

жылуы




Saturated steam

Насыщенгый пар

Қаныққан бу




English

Орысша

Қазақша



Evaporation

Испарение

булану



Condensation

конденсация

Конденсация



Boiling

Кипение

Қайнау



Specific heat of

vaporization

Удельная теплота

парообразования

Меншікті булану

жылуы




Saturated steam

Насыщенгый пар

Қаныққан бу




English

Орысша

Қазақша



Evaporation

Испарение

булану



Condensation

конденсация

Конденсация



Boiling

Кипение

Қайнау



Specific heat of

vaporization

Удельная теплота

парообразования

Меншікті булану

жылуы




Saturated steam

Насыщенгый пар

Қаныққан бу




English

Орысша

Қазақша



Evaporation

Испарение

булану



Condensation

конденсация

Конденсация



Boiling

Кипение

Қайнау



Specific heat of

vaporization

Удельная теплота

парообразования

Меншікті булану

жылуы




Saturated steam

Насыщенгый пар

Қаныққан бу




English

Орысша

Қазақша




Evaporation

Испарение

булану



Condensation

конденсация

Конденсация



Boiling

Кипение

Қайнау



Specific heat of

vaporization

Удельная теплота

парообразования

Меншікті булану

жылуы





Saturated steam

Насыщенгый пар

Қаныққан бу




English

Транскрипт

Қазақша

Русский



1 calorie

1 кэлэри

1 калория

1 калория



Ouantity of heat

Куантитэй оф хит

жылу мөлшері

количество теплоты



thermal insulation systems of the body

Термал инсулэйшен систем оф зе боди

жылуоқшаулағыш денелер жүйесі

теплоизоляционные системы тела





English

Қазақша

Русский

Melting

Балқу

Плавление

freezing

Қатаю

Замораживание

Bond

Байланыс

Связь

Copper

Мысь

Медь

Contaction

қысқару

уменшение

Solid

Қатты


Licuid

сұйық




  1. When we head a solid , we give energy to it . Particles have enough kinetic entrgy to break solid structure and turn to liquid. this process is called melting. Solid turns into liquid.

  1. Freezing is the opposite process of melting. This is called freezing.



.Когда мы нагреваем

твердое тело ,мы даем ему энергию.Частицы начинает вибрировать быстрее. . Ообладают достаточной кинетической энергией для разрушения твердой структуры и преврашения в жидкость.Этот процесс называется плавление. Твердое тело преврашается в жидкость. Замораживание- это противоположный процесс плавление,














English

Орысша

Қазақша



Evaporation

Испарение

булану


Condensation

конденсация

Конденсация


Boiling

Кипение

Қайнау


Specific heat of

vaporization

Удельная теплота

парообразования

Меншікті булану

жылуы



Saturated steam

Насыщенгый пар

Қаныққан бу




қайнау кипение – boiling


Қайнау тұрақты температурадағы сұйықтың бүкіл көлеміндегі булану процесі. Кипение – процесс испарения в постоянном температуре во всем объеме жидкости.


Boiling is the process of evaporation at a constant temperature throughout the volume of the liquid.


қайнау температурасы – температура кипения – boiling temperature Қайнау температурасы сұйық қайнаған кездегі температураны айтады. Температура кипения температура при которой происходит кипение жидкости. The boiling temperature is the temperature at which a liquid boils.


конденсация – конденсация – condensation Конденсация – будың сұйыққа айналу құбылысы. Конденсация явление превращения пара в жидкость.

Condensation is the phenomenon of the transformation of vapor into liquid.


қаныққан бу насыщенный пар – saturated vapor

Қаныққан бу өзінің сұйығымен динамикалық тепе теңдікте болатын бу.

Насыщенный пар – пар находящийся в динамическом равновесии с жидкостью.


Saturated vapor is a vapor in dynamic equilibrium with a liquid.


қанықпаған ненасыщенный – nonsaturated vapor


Қанықпаған егер бу өзінің сұйығымен динамикалық тепе теңдікте болмаса, онда оны қанықпаған деп атайды.


Ненасыщенный пар пар не достигший динамического равновесия со своей


жидкостью.

Nonsaturated vapor is a vapor in dynamic equilibrium with a liquid.


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!