Материалдар / Cабақ жоспары
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Cабақ жоспары

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мамандарға көмек
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Қараша 2020
554
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Пайыз. Мектеп:

Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Рахимжанова Т.Ж.

Сынып 6 Қатысқаны: Қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы

Берілген санның процентін табу. Процент бойынша санды табу

Осы сабақта қолжеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағ дарламасына сілтеме)

6.1.2.34 берілген санның пайызын табу;

6.1.2.35 бір санның екінші санға пайыздық қатынасын және керісінше табу;

6.1.2.36 берілген пайызыбойыншасандытабу;

Сабақтың мақсаты

Оқушылардың бәрі: Пайыз ұғымын меңгереді, санның пайызын таба біледі, пайызы бойынша санды таба біледі.

Оқушылардың көпшілігі: Мазмұнды есептерді шығаруда пайызды қолдана алады.

Кейбір оқушылар: Күнделікті тұрмыста кезесетін пайызға байланысты есептерді мысалға келтіріп дәлелдейді, талдайды. Пайызды табу алгоритмін түрлендіріп қолданады.

Бағалау критерийі

  • Берілген санның пайызын есептейді, пайызы бойынша санды анықтайды.

  • Пайызға байланысты мәтінді есептерді шығара отырып талдайды,алгоритмін қолданады.

  • Пайыз ұғымын өмірде қолдана алады,есептер құрастыра алады.

Тілдік мақсаттар

-бөлшектерді пайыз арқылы және керіінше өрнектеу алгоритмін түсіндіре алады

-санның пайызын табу және пайызының мәні бойынша санды табуды түсіндіре алады

-пайызбен өрнектелген нәтиженің математикалық мағынасын түсіндіре алады

Құндылықтарды игерту:

Өзіне және өзгелерге құрмет мұғалім мен оқушылардың бір-бірімен амандасуында, сыпайы, ойын ашық білдіріп, тыңдауда, сабақты уақытында бастап, аяқтауда, тапсырмаларды нұсқалық бойынша толық орындауда, бір-біріне қолдау көрсетуінде көрініс табады. Патриотизм мен азаматтық жауапкершілік уақытты пайдалы өткізу қажеттігін түсіну арқылы жүзеге асырылады. Өмір бойы оқу қағидасы ақпаратты өздігінен табу, сабақ мақсатын білуде, кері байланыс беруде, рефлексия жасауда, алған білімінің практикалық мәнін түсінуде көрініс табады. Ашықтық оқушыларға ақпаратты алуында бірдей мүмкіндіктер беруде, сабақ мақсатын бірге құрастыруда, бағалау мен кері байланыс беруде, бірнеше көзқарастың бар екенін түсінуде орын алады. Еңбек сүйгіштік жұмыс орынын таза сақтауда, оқушылардың белсенді жұмысында, ал шығармашылық жаңа идеяларды ұсынуда көрініс табады.

Лексика мен терминология

Жай бөлшек, ондық бөлшек, пайыз, санның пайызын табу, пайызы бойынша санды табу.

диалогтік

-пайыз деп нені айтады?

-пайыз жай бөлшекпен қалай жазылады?

-берілген санның пайызын қалай табады?

-пайызы бойынша санды қалай табады?

Пәнаралық байланыс

Жаратылыстану, экономика

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Пайыз, ондық бөлшек, жай бөлшек

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері


Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


ресурстар

Сабақтың басы

(5 минут)

1.Ұйымдастыру кезеңі (амандасу, сыныптың тазалығы, сыныпты түгендеу )

2.Топқа бөлу «Пазл» әдісі арқылы (екі топқа банк пен ақшаның қиындыларынан сурет құрастыру)

3.«Миға шабуыл»

І топқа: 60км-дің 1%-ы, 20метрдің 1%-ы

ІІ топқа: 1%-ы 10-ға тең, 1%-ы 5-ке тең болатын санды табу керек



Оқулық





Сабақтың ортасы


(25 минут)

























































Дарынды оқушыға тапсырма

1.Тақырыппен, сабақ мақсатымен және күтілетін нәтижемен таныстыру. «Жаңа білімді меңгеру».

І топқа: Берілген санның пайызын табу

ІІ топқа: Пайызы бойынша санды табу

Тақырыпты топ ішінде өзара талқылап, топ көшбасшысы қорғайды

Екі топ бір-бірін «Бағдаршам әдісі» арқылы бағалайды.

Топтар бірін бірі бағалағаннан кейін мұғалім тақтаға слайд арқылы тақырыпты түйіндейді.

«Ойлан тап» (жұптық жұмыс)

Әр оқушы көршісіне ойлаған санын айтады және сол санның пайызын таптырады. Екеуі бір-біріне тапсырма жасырады

Мысалы: 20 санының 25%-ы, 120 санының 40%, 52%-ы 52-ге тең болатын санды табыңыз.

«Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды

«Пятно 1 2

?


Пятно 1 3

?


Пятно 1 4

200


Кім жылдам» (бекіту жаттығулары)

Стрелка вправо 1

4%


Стрелка вправо 5

25%





Пятно 1 8

?


Пятно 1 9

?


Пятно 1 13

?


Стрелка вправо 6

2%


Стрелка вправо 7

50%


Стрелка вправо 10

75%


Пятно 1 14

3.2






«Шапалақ» арқылы бағалайды

«Өрмекші» ойыны (деңгейлік тапырмалар,оқулықпен жұмыс құндылыққа байлансты есептер)

А деңгейі

А) Бұйымның бағасы 15%-ке қымбаттады. Егер осы бұйымның алғашқы бағасы 5000 тг болса, оның қымбаттаған бағасы бағасы неше теңге?

В) Еркін флэшкасына 50%-өлең жазды.3 гигабайт флэшкада қанша бос орын бар?

В деңгейі

А) Банк салымшыларға қысқа мерзімді салым бойынша 3,5% жылдық сыйақы төлейді ( сосын жыл сайын 3,5% -ға өсіп отырады). Бір жылдан соң салымшы 207000 теңге алса, ол банкке алғашқыда қанша теңге салған?

В) Мектеп кітапханасында 2800 оқулық бар. Бұл ондағы барлық кітаптың 85%-і. Мектеп кітапханасында барлығы неше кітап бар?

С деңгейі

А) Атай жинақ кассасына 10%-тік өсіммен 36 мың теңге ақша салады. Атайдың ақшасы 3 жылдан соң қанша теңге болады?

В) Мұнай қоймасына әрқайсысы тоннадан 30 цистерна мұнай әкелінді. Бірінші күні әкелінген мұнайдың 30%-ы, екінші күні қалған мұнайдың 80%-і сатуға жіберілді. Қоймада қанша мұнай қалды?

Топтық жұмыс

  1. Топ. Берілгені: бағасы-420теңге

15 % арзандатылды

7 ойыншыққа неше теңге үнемделді?

Шешуі: 420·0,15=63

63·7=441. Жауабы: 441 теңге

2 топ. Берілгені: в=6см

а=в+в0,75. S=?

Шешуі: а=6+6·0,75=6+4,5=10,5

S=6·10,5=63. Жауабы: 63

1298

Берілгені: жылдамдық 50 км/сағ, 3 сағ

20% арттырды, 2 сағ

Орташа жылдамдығы?

Шешуі:50+50·0,2=60

(50·3+60·2)/(3+2)=54км/сағ

3 топ

Қоланың-85% мыс,5кг қоланың құрамындағы мыс қалайыдан қанша

килограмм артық ?

Шешуі: 5·0,85=4,25. 5-4,25=0,75

4,25-0,75=3,5. Жауабы: 3,5 артық.

«Математикалық лото» логикалық сұрақтар:
1. Жүгіру жарысынан Асет, Марат, Талғат үш орынды алды, егер: Марат екінші орын алмаса, ал Талғат – бірінші орын алмаса, кім қандай орын алды? Жауабы: 1 - Марат, 2 - Асет, 3 - Талғат
2. Бес шырпы таяқшасынан екі үшбұрыш құру керек.
3. Қараңғы бөлмеде майшам мен керосин лампасы бар. Бірінші не жағасыз? Жауабы: шырпы
4. Менің атым Медет. Менің тәтемнің бір ғана інісі бар. Менің тәтемнің інісінің аты кім? Жауабы: Медет
5. Допты лақтырғанда, доп сол ізімен кері қайту үшін оны қалай лақтыру керек? Жауабы: жоғары
Жауап берген оқушыға қалам және карандаш беру

«Бес жұлдыз» арқылы оқушыларды бағалаймын.




Флипчарт,

Маркерлер




  1. Қате есептер беріледі. Оқушы қатені тауып түзетеді.

  2. Өзінің туған өлкесіне байланысты пайыз ұғымын қолданып есеп құрастырады

«Мадақтау» сөздер арқылы бағалаймын

Сергіту сәті: «Көңілді би»

Сабақ соңы

(10 минут)

















3 мин

Бағалау критерийі: Білім алушы

-берілген санның пайызын есептейді

- пайызы бойынша санды анықтайды

- пайызға байланысты мәтінді есептерді

-шығара отырып талдайды,алгоритмін қолданады

1 тапсырма. 30,150,210 сандарының 10%-н табыңыз.

28,68,100 сандарының 50%-н табыңыз.

Дескриптор: Білім алушы

-өрнекті құрайды

770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!