Күні : 13.05.2019
Date:
Сабақ тақырыбы:
The theme of the
lesson:
Cабақ қа
негізделген оқу
мақсаты
Learning
objectives(s) that
this lesson is
contributing to
Сабақ
мақсаттары
The aim of the
lesson
Мұғалімнің аты-жөні: Алмасова Рабия
Teacher's Name:
сынып: 8 «б»
Carbon. Physical and chemical properties of carbon
Көміртектің аллотропиялық түр өзгерістері, және оның физикалық және химиялық
қасиеттері жайлы білімдерін жинақтап қорыту.
Барлық оқушылар: Оқушыларға көміртектің периодтық жүйедегі орны, атом
құрылысы, табиғатта таралуы, химиялық, физикалық қасиеттері, ашылу тарихы,
қолданылуы, аллотропиялық түр өзгерісі туралы түсінік беру.
Оқушылардың басым бөлігі: Көміртектің ПЖ орны, атом құрылысы, табиғатта
кездесуі мен таралуына сипаттама береді
Бағалау
критерииі
Assessment сriteria
Тілдік мақсаттар:
Language
objectives:
Тәрбиелік
құндылықтар
Уақыт
times
Басы
Beginning
2 минут
5 минут
Кейбір оқушылар: Аллотропиялық түр өзгерістерін, оның маңызын, қолданылуын
біледі.
- көміртектің периодтық жүйедегі орны, атом құрылысы, табиғатта таралуы
-
химиялық, физикалық қасиеттері, ашылу тарихы, қолданылуы
-
аллотропиялық түр өзгерісі
Пәндік лексика и терминология:металдар-мetals, бейметалдар-Nonmetals
Қосылыстар-Compounds, Oxides,Bases, Acids, salts, Көміртегі-Carbon
Аллотропия-Allotropic
Алмаз-Diamond
Графит- Graphite
Физикалық қасиеті- Physical properties
Химиялық қасиеті-Chemical properties
Жай заттар- Simple substances
Күрделі заттар- Complex substances
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының «Жалпыға ортақ еңбек қоғамы» құндылығына
негізделіп жасалған.
Сабаққа жоспарланған жаттығулар түрлері:
Ресурстар
Planned activities:
Resourses:
Ұйымдастыру кезеңі.
Organization moment
Сәлемдесу/Greeting
БҚК
Сәлеметсіңдер ме, балалар!
таңбасы
Greet the students. "Hello!"/"Good morning!"/"Good afternoon!
жазылған
Who is on duty today? Who is absent?"
карточкала
Оқушылар 4 топқа бөлінеді (оксидтер, негіздер, қышқылдар,
р
тұздар)
Students are divided into 4 groups ( Oxides, Bases, Acids, Salts )
Өткен сабаққа шолу/Revision
Суреттермен жұмыс
5 минут
Ортасы
Middle
4 минут
Дескриптор:
- Оқушылар суреттерге қарап қандай қосылыс екенін
табады.
- Қосылыстардың аттарын табу арқылы реакция
теңдейлерін жаза алады.
Жеке жұмыс.
1. Кестені толтырады:
Complete the table:
Периодтық
жүйе
periodic
table
Қазақша және ағылшынша атауларын жаз.
Write the names in Kazakh and in English.
Дескриптор:
-қосылыстардың атауларын қазақша және ағылшынша қателеспей
тауып жазады;
- тұздарға сәйкес негізді, қышқылды және оксидтерді жазады
Хат келу
Периодтық
жүйе
periodic
table
Жаңа сабақ/New theme
Көміртек адамзатқа көмір, күйе түрінде
ерте заманнан белгілі. 1780 жылы А.Лавуазье көміртектің табиғатын зерттеді.
Оған латынша «карбонеум» көмір деген атау 1827 жылы берілді.
Бұл жер қыртысының 0,8 %-ын және атмосфераның 0,03 %-ын
құрайды.Көміртегінің жалғыз элемент күйі де,басқа затпен қосылған күйі де
пайдалы болып табылады. Гауһар, графит және көмір көміртегінің элементті
түрлеріне жатады.Көміртегі литосферада минерал карбонаттары ретінде де
кездеседі.
5 минут
кесте
table
Work with the picture
Оқушыларға жаңа тақырып бойынша адасқан сөйлемдерді беру.
Сөздікпен жұмыс
2 минут
5 минут
7 минут
Үй тапсырмасы
Home task
Видеоролик көрсету
(ағылшын тілінде берілген видеороликті тыңдап, мәліметтерді
оқушыларға қазақ және ағылшын тілінде айтқызу)
А4 қағаз
«Кім білгір?» ойынын ойнату
Дәптермен жұмыс.
«Өздік
жұмыс» (тапсырманы орындау арқылы, оқушының
периодтық жүйемен жұмыс істеу дағдысы қалыптасады.)
Оқушылар оқулықтағы термин сөздермен жұмыс жасайды
Students work with terms
Дескриптор: жоғалған формулаларды жазып, қосылыстардың
атауын ағылшынша оқып береді
Терминдерді жаттау
Learn by heart terms
Соңы
End
5 минут
1. Сабақта қандай жаңа нәрселер үйрендің?
What new things have you learnt in class?
1. Не қиын болды? What was hard?
2. Өз тобыңды қалай бағалайсың?
How do you assess your team?
Кері байланыс/Feedback
Смайлдар/Smiles
Бағалау/Assessment
Бірін-бірі бағалау/Peer-assessment