Материалдар / Чудпон "кеча ва кундуз"романи

Чудпон "кеча ва кундуз"романи

Материал туралы қысқаша түсінік
Жазушы Чулпанның шығармашылығы туралы, оның шығармасындағы жақсы мен жаман , адамгершілік туралы айтылады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Желтоқсан 2021
769
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Мактаб:


Фан:

Ўзбек адабиёти

Бўлим

Сатрларда инсон кечмишлари

Ўқитувчи исми-фамилияси:


Куни :


Синф : 11 (ижт)

Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони:

Дарс мавзуси:

Чўлпон «Кеча ва кундуз» романи

Таълимий мақсадлар:

11.1.2 - бадиий асар мазмуни ва унинг бадиий жараёндаги ролини тушуниш, мулоҳаза юритган ҳолда тинглаган ва ўқиганларига ўз муносабатини билдира олиш

11.2.5 – асар қаҳрамонларини уларнинг асарнинг мавзу ғоясини очишдаги ролини аниқлаган ҳолда тавсифлаш

11.3.2 - бадиий асарни санъатнинг бошқа асарлари билан уларнинг тимсоллар, мавзу ва муаммолар доирасини яхлит идрок этиш имконини туғдирувчи услуб ва усулларидаги ўхшаш ва фарқли жиҳатларини тавсифлаган ҳолда қиёслаш, ҳиссий таъсирчанлигига баҳо бериш

Дарс мақсади:

бадиий асар мазмуни ва унинг бадиий жараёндаги ролини тушуниш, мулоҳаза юритган ҳолда тинглаган ва ўқиганларимизга ўз муносабатини билдириш;

асар қаҳрамонларини уларнинг асарнинг мавзу ғоясини очишдаги ролини аниқлаган ҳолда тавсифлаш;

асар ғояси, қаҳрамонларига нисбатан оғзаки ва ёзма шаклда матннинг муаммолар доирасига шахсий фикр билдириш.

Ресурслар:

Слайд ва видеодарслар.

Жигсо” “Дебат”

Дарснинг бориши

Дарс босқичлари / дарс вақти

Ўқитувчининг ҳаракати

Ўқувчининг ҳаракати

Ресурслар ва баҳолаш

Дарснинг кириш қисми

3-5 дақиқа




Ташкилий қисм: саломлашиш.Психологик вазиятни яхшилаш. Давоматни аниқлаш

Ўтилган дарслар юзасидан саволлар:

Чўлпоннинг “Кеча ва кундуз” романи юзасидан “Ақлий ҳужум" усули орқали саволлар:

1. Раззоқ сўфи нима сабабдан Қурвонбибини “Фитна” деб атайди?

2.Асарда илгари сурилган ғояни аниқланг ва фикрингизни билдиринг.

Ўқитувчи ўтилган дарс юзасидан берилган саволларнинг жавобларини тинглайди.

Ўқувчилар “Дўстлик давраси” орқали яхши тилак айтадилар

Ўтилган дарслар юзасидан саволларга жавоб берадилар:

Ақлий ҳужум” усули бўйича ўтилган дарслар юзасидан саволларга жавоб берадилар. Ўтилган дарс юзасидан берилган саволларнинг жавобларини топади ва хулосалайди, маълумотларини ўқитувчи йўлланмаси орқали мустаҳкамлайди




Дарснинг асосий қисми

30-35 дақиқа


Янги мавзу: Чўлпон «Кеча ва кундуз” романи

(Сўнгги қисми)

Ўқитувчи янги мавзу учун тайёрлаган слайд презентациясини ҳавола этади.

Дарсликдан адибнинг романининг давомини 139-145-бетлардаги парчани ”Жигсо” усулида ўқиш топширилади.

Асар парчаси мазмуни юзасидан тушуниш учун саволлар беради ва топшириқлар топширади

1. Муаммоли вазият: Зебининг санъатга ихлосини қандай баҳолайсиз?

2.Диққатингизни тортган сўз ва ибораларни белгилаб чиқинг. Бу сўзларнинг

маъносинигуруҳда аниқланг.

Таҳлил ва талқин

1. Шахсий фикрингизга таяниб, берилган жадвални тўлдиринг

Икки гуруҳда ишланг.

Баҳолаш ва қиёсий таҳлил

1. Зебининг кейинги тақдирини мустақил равишда ўрганинг ва “Асардан олган

таассуротларим” мавзусида ижодий иш (эссе) ёзинг.

2. Асардан ҳозирги кунда ҳам ўз долзарблигини йўқотмаган фикрларни топиб, “Дебат” усулини қўлланг.



Ўқувчиларнинг бажарган топшириқларини кузатади ва “ҚБ” қўяди


Дескрипторлар

1.Матнни ўқийди, саволлар тузади

2. Асарда илгари сурилган ғояни аниқлайди ва унинг тарбиявий ва ижтимоий аҳамиятини баҳолайди.

3. «Дебат» усули орқали берилган парча асосида очиқ ва ёпиқ саволлар тузадилар ва баҳс ўтказадилар.

Иш дафтарларига бугунги сана ва янги дарс мавзусини ёзадилар.

Матнолди топшириқларига жавоб беради

Ўқитувчи янги мавзу учун тайёрлаган слайд презентациясини томоша қилади.

Дарсликдан адибнинг романининг давомини 139-145-бетлардаги парчани ”Жигсо” усулида ўқийзилар ва мазмунини муҳокама қиладилар.

Асар парчаси мазмуни юзасидан тушунчалари асосида саволларга жавоб беради ва топшириқларни бажаради

1. Муаммоли вазият топшириғини бажаради. Зебининг санъатга бўлган ихлосини баҳолайди

2.Диққатини тортган сўз ва ибораларни белгилаб олади ва бу сўзларнинг маъносини гуруҳда аниқлайди.

Таҳлил ва талқин

1. Шахсий фикрингизга таяниб, берилган жадвални икки гуруҳга бирикиб тўлдиради

Мазмун ва мавзунинг мослиги

Асар сюжетини қандай баҳолайсиз


Асар тилига оид

Асарда қандай бадиий тасвир воситаларидан

фойдаланилган? Шу воситалар орқали образ

қандай ёритилган?



Асар ёки унинг қаҳрамонига нисбатан умумий кўзқарашингиз, мустақил баҳо беринг




Баҳолаш ва қиёсий таҳлил

1.Зебининг кейинги тақдирини мустақил равишда ўрганади ва “Асардан олган

таассуротларим” мавзусида ижодий иш (эссе) ёзади.

2. Асардан ҳозирги кунда ҳам ўз долзарблигини йўқотмаган фикрларни топади, “Дебат”да иштирок этади .























Қолиплаштирувчи баҳолаш”

Дарснинг якуни

3-5 дақиқа


Уйга вазифа

Бугунги дарсга якун ясаб, фаол иштирок этганларга алоҳида ташаккур ва айтади. “Қолиплаштирувчи баҳо” қўяди.

Қайта боғланиш: “Ютуқлар зинапояси”

Асардан олган таассуротларим” мавзусида ижодий иш (эссе) ёзиш.





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ