Материалдар / Дәрумендер сипаттамасы және оларды жіктеу.
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дәрумендер сипаттамасы және оларды жіктеу.

Материал туралы қысқаша түсінік
Дәрумендер сипаттамасы және оларды жіктеу. Бұл сабақтың қысқа мерзімді жоспарында дәрумендерге қысқаша сипаттама берілген. Мұғалімге керемет көмек бола алады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Қараша 2021
598
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді Мектеп: «Бәйтерек орта мектебі» КММ

жоспардың Мұғалімнің аты-жөні: Бекишева Гульвира Жумабаевна

тарауы: 8.1 Қоректену


Күні:

Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Дәрумендер сипаттамасы және оларды жіктеу

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.2.5 - адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Дәрумендердің түрлерін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі:

Дәрумендердің маңызын сипаттайды.

Кейбір оқушылар:

Дәрумендерді ажыратады.

Бағалау критерийі

Дәрумендердің түрлерін түсінеді

Адам ағзасындағы дәрумендердің маңыздылығын сипаттайды

Дәрумендерді ажыратады

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминология

Дәрумендер (суда еритін,майда еритін),авитаминоз,гиповитаминоз және гипервитаминоз

Диалог/ жазу үшін:

Биологиялық диктант

Дәрумендерді ... жылы орыс дәрігері Н.И.Лунин ашты. /1880/

Барлық қажетті дәрумендердің тәуліктік мөлшері шамамен ... /180-200 мг/

Тамақ құрамында қандай да бір дәруменнің толық болмауын...

дейді / авитаминоз/

А дәрумені тамақ пісіру кезінде... /бұзылмайды/

Дәрумендерді шамадан тыс пайдалану да ағза үшін зиян,ағза дәруменмен уланады... / гипервитаминоз/болады


Құндылыққа баулу

Адамгершілік құндылықтар менбілім жүйесін дамытып қалыптастыру

Пәнаралық байланыс

Химия,математика

Алдыңғы білім


8.1.2.4 асқорыту жолы ауруларының себептерін және астан улану белгілерін анықтау


Сабақтың барысы

Сабақты жоспарланған кезеңдері

Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Сыныпты ұйымдастыру.Сәлемдесу

Тақтада дәрумендердің суреті көрсетіледі

І «Ой қозғау» сұрағы сұрақтарға жауап беру арқылы орындалады.

1.Суретте көрсетілген азық-түлікпен латынның бас әрпімен белгіленген әріптердің арасында қандай байланыс болуы мүмкін деп ойлауға болады ? Оқушылар әріптерді азық-түлікпен байланыстыра отырып,дәрумендер екенін анықтап,олардың бірнеше түрін біле алады (А,В,С,Д,Е т.б.)




Сурет

тер

Сти

кер

Сабақтың ортасы

10 мин



















5 мин
























5 мин











10 мин

1-тапсырма «Джигсо 2» әдісі

Оқушылармен «дәрумен» ұғымын және ашылу тарихын талқылау және ашылу тарихын талқылау және оған анықтама беру.Дәрумендер (витамин; лат: vita-тіршілік етуге қажет органикалық заттар) Дәрумендердің биологиялық белсенділігі өте жоғары.Дәрумендерді 1880 жылы орыс дәрігері Н.И.Лунин (1853-1937) ашты.Ол эксперименттік жолмен жануарлар тіршілік ету үшін олардың қорегінің құрамында нәруыздар,майлар,көмірсулар,су мен минералды тұздардан басқа дәрумендер де керек екенін дәлелдеді.

Дәрумендерді жіктеу

↓ ↓

Майда еритіндер Суда еритіндер

А,Д,Е,К С,РР,В

Бағалау критерий: Дәрумендердің ашылу тарихы мен ұғымын анықтайды

Дескриптор:

1.Дәрумен сөзіне анықтама береді

2. Ашылу тарихымен танысады

2 - тапсырма: «Авитаминоз» видео материалын көру және оны талдау

1.Авитаминоздың алдын алу үшін жолдары қандай ?

Авитаминоз –адам ағзасындағы дәруменнің тапшылығы.Оның алдын алу үшін қазан-қараша айларында дәрумендер,поливитаминдер кешенін қабылдау керек.

2.В6 дәрумені жетіспегенде болатын белгілерді атаңыз?

Жас балалардың бойының өсуі тежеп,қан аздығы мен сезіміне тез қозғыштығын тудырады.

3.В12 дәрумені жетіспегенде пайда болатын ауруды атаңыз?

4.РР дәрумені жетіспегенде пайда болатын белгілердің түрлерін атаңыз?

РР дәрумені жетіспеген жағдайда көңіл-күйдің күйдің болмауы,еріннің құрғақтығы мен бозаңқылығы,іш өту және бұлшықет ауруы.Көктем мен жаз кезінде теріде қызғылт тез өсетін дақ пайда болады.

Бағалау критерий: Авитаминоздың алдын алу

жолдарын түсінеді.

Дескриптор:

1.Авитаминоз ұғымымен танысады.

2.Дәрумендер жетіспегенде пайда болатын аурулардың

түрлерін анықтайды.

3 - тапсырма. «Толықтыру әдісі» Кестемен жұмыс. Оқушылар майда еритін және суда еритін дәрумендерді жіктеп кестеге толтырады

Суда еритіндер

Майда еритіндер

С,РР,В

А,Д,Е,К

Бағалау критерий:Дәрумендердің жіктелуін

анықтайды

Дескриптор:

1.Дәрумендердің суда еритінін біледі.

2.Майда еритін түрлерімен танысады.

4- тапсырма. Топтық жұмыс

Тапсырма. 1. Берілген дәрумендер туралы мағлұматтармен оқып танысады.Дәрумендердің қажетті мөлшері бар азық-түліктерді және тәуліктік мөлшерін,адам ағзасындағы физиологиялық әсерін,дәрумендер жетіспегенде болатын ауруды және олардың белгілерін анықтап ,білу.

Мәліметтерді кестеге толтыру.

4.А.Оқушыларды топқа бөлу(мысалы жемістердің түрлерін таңдап алу арқылы)

4.В.Топтық жұмыс критерийлерін оқушылар дайындайды

Бағалау критерий:Адам ағзасындағы физиологиялық

әсерін анықтайды.

Дескриптор: Азық-түліктердің тәуліктік мөлшерін

біледі.

Аурулардың түрлерін ажырата алады.

Мәтінмен жұмыс. «INSERT немесе түртіп алу» әдісі

Әр дәруменнің маңызы туралы оқушылар мәтінді оқып,келесі тақырыптарды пайдалана отырып кестені құрайды.

1.Аурудың аты

2.Аурудың белгілері

3.Дәрумендердің жетіспеушілігі

4. Тәуліктік мөлшері

5. Дәрумендердің азық-түлікте кездесуі





Атауы

Белгі-

лері

Дәру-мендердің жетіс

пеуші

лігі

Тәулік

тік мөлше-

рі

Дәрумендердің азық-түлікте кездесуі






4.Д.Топтық жұмысты қорғау

4.Е.Топтың бірін-бірі бағалауы


Түрлі -түсті фигуралар

Сабақтың соңы

5 мин


Кері байланыс:

  • Не жақсы өтті ?

  • Не жақсы өтпеді ?

  • Өзіңіздің қандай күшті жақтарыңызға арқа сүйендіңіз ?

  • Нені өзгерткіңіз келеді?

  • Саған не ерекше қиын болды?


Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпекпіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?


Бағалау-Сіз оқушылардың материалдарын игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?





Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау







Барлық оқушылар:

топтарды қабілеттері бойынша араластыру қабілеті төмен оқушыларға көмектесуі мүмкін.

Оқушылардың басым бөлімі:

бейнекөрсетілім арқылы оқушылар дәрумендердің жетіспеушілігінен пайда болатын аурулардың түрлерін танып біледі.

Кейбір оқушылар:

дарынды оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беріледі


Сұрақтарға жауап формативтік бағалауды қамтамасыз етеді.

Оқушылардың түсінгендігін анықтау үшін практикалық бөлімде оқушыларға сұрақ қою қажет.

Биологиялық диктант

Кестемен жұмыс

Мәтінмен жұмыс

Топтық жұмыс




770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!