|
Білім беру ұйымының атауы |
Абай атындағы шағын орталықты орта мектебі |
||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||
|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Берметова Улзада Нахаевна |
||||||
|
Күні: |
09.12.2022 ж |
||||||
|
Сынып: 10 жмб |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.2.6 -қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдалану; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтарды жіктеп, қоғамдағы қызметін талдау |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру Өзін-өзі тексеру Ой қозғау 2-тапсырма «Болжау» әдісі |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сабақты бастауға психологиялық ахуал қалыптастыру. Әсемпаз болма әрнеге, Өнерпаз болсаң арқалан Сенде бір кірпіш дүниеге Кетігін тапта бар қалан Абай Құнанбаев «Қар ұшқыны» әдісі арқылы 3 топқа бөлу
1-тапсырма «Қатені тап» әдісі
1.Қазақ этносы үш жүзге бөлінеді? 2.Қаңлы тайпасы үш жүздің белді руы? 3.Этнос дегеніміз мемлекет деген мағынаны білдіреді? 4. Кіші жүз 2 ру тайпалық бірлестіктен тұрады? 5. Байұлы бірлестігі 12 рудан тұрады?
1.Орта жүздің белді руының бірі арғын? 2.Жағалбайлы руы кіші жүздің әлімұлы бірлестігіне кіреді? 3.Адай руы орта жүздің құрамына кіреді? 4. Бүкіл Қазақстан аумағын Кіші жүз қазақтары мекендеді? 5. Беріш руы шығыс Қазақстанда мекендеді?
1.Қазақ халқы 3 атадан кейін қыз алысады? 2.Байұлы кіші жүздегі ең көп санды бірлестік? 3.Таз руы кіші жүздің Жетіру бірлестігінде? 4.Ұлы жүз батыс аймақта мекендеген? 5.Тама руы жетіру бірлестігіне кіреді? Таратылған сурет арқылы жасырылған ойды анықтаңыздар
Суретте не бейнеленген? Бүгінгі сабақ не туралы деп ойлайсыздар? Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу «Жеті қыр жинау» арқылы бағаланады Бірінші бағалау критерийі: 1.Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшелікті анықтайды
Дескриптор: 1.таратылған суреттерді қарайды; 2.ұсынылған суреттер бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді |
мадақтау |
әлеуметтік топтардың өмірін сипаттайтын суреттері |
|||
|
Жаңа білім 3-тапсырма «Түртіп алу» әдісі 4-тапсырма «Ой талқы» әдісі Саралау Сергіту сәт |
Жаңа сабақтың анықтамасымен дәптерлеріңізге көшіріп жазып алыңыздар. 1- топ Хандар Ақсүйек, сұлтан, қожа, хан 2- топ Сұлтандар Билер,ақсақалдар,байлар 3- топ Билер Батырлар, қара халық, еріксіздер Барынша қолдау жеңіл сұрақтар беріледі Орташа қолдау қажет ететін оқушыларға орташа деңгейдегі тапсырмалар Қолдау аз қажет ететін оқушыларға көмек ретіндегі сұрақтар «Адам қасиеті» |
Мәтінмен жұмыс Дескриптор: -оқушылар жаңа сөздерді дәптерлеріне көшіріп жазып алады ҚБ Дескриптор: -Оқушылар өздеріне берілген мәтінмен танысады -Сұрақтарға жауап береді Нұрлы ақыл Ыстық қайрат Жылы жүрек |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар»
|
К.А.Акышев. Древные с средневековые государства на территории Казахстана. Алматы, 2013 г Н.Э.Масанов, Ж.Б.Абылхожин, И.В. Ерофеева, А.Н.Алексеенко, Г.С.Баратова. История Казахстана. Народы и культуры. Алматы, 2001 г. |
|||
|
Бекіту 5-тапсырма «Синквейн» әдісі Өлең құрастыру Үйге тапсырма |
Сабақты қорытындылау Ақсүйек, сұлтан, қожа, хан Билер,ақсақалдар,байлар Батырлар, қара халық, еріксіздер Бес жолды өлең құрасытырыңдаршы Үйге тапсырма Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау Дескриптор: Оқушылар тақырыпқа сай 5 жолдан тұратын өлең құрастыру |
«Ең үздік жауап» ҚБ 7 қыр арқылы бағаланады |
Ақпараттық карточка |
|||
|
Кері байланыс
|
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
|
Білім беру ұйымының атауы |
Абай атындағы шағын орталықты орта мектебі |
||||||
|
Пәні: |
Қазақстан тарихы |
||||||
|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Берметова Улзада Нахаевна |
||||||
|
Күні: |
09.12.2022 ж |
||||||
|
Сынып: 10 жмб |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
10.2.2.6 -қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшеліктерді анықтау үшін «ақсүйек», «қарасүйек », «хан», «сұлтан», «би», «батыр» ұғымдарын пайдалану; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтарды жіктеп, қоғамдағы қызметін талдау |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру Өзін-өзі тексеру Ой қозғау 2-тапсырма «Болжау» әдісі |
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгендеу, сабақты бастауға психологиялық ахуал қалыптастыру. Әсемпаз болма әрнеге, Өнерпаз болсаң арқалан Сенде бір кірпіш дүниеге Кетігін тапта бар қалан Абай Құнанбаев «Қар ұшқыны» әдісі арқылы 3 топқа бөлу
1-тапсырма «Қатені тап» әдісі
1.Қазақ этносы үш жүзге бөлінеді? 2.Қаңлы тайпасы үш жүздің белді руы? 3.Этнос дегеніміз мемлекет деген мағынаны білдіреді? 4. Кіші жүз 2 ру тайпалық бірлестіктен тұрады? 5. Байұлы бірлестігі 12 рудан тұрады?
1.Орта жүздің белді руының бірі арғын? 2.Жағалбайлы руы кіші жүздің әлімұлы бірлестігіне кіреді? 3.Адай руы орта жүздің құрамына кіреді? 4. Бүкіл Қазақстан аумағын Кіші жүз қазақтары мекендеді? 5. Беріш руы шығыс Қазақстанда мекендеді?
1.Қазақ халқы 3 атадан кейін қыз алысады? 2.Байұлы кіші жүздегі ең көп санды бірлестік? 3.Таз руы кіші жүздің Жетіру бірлестігінде? 4.Ұлы жүз батыс аймақта мекендеген? 5.Тама руы жетіру бірлестігіне кіреді? Таратылған сурет арқылы жасырылған ойды анықтаңыздар
Суретте не бейнеленген? Бүгінгі сабақ не туралы деп ойлайсыздар? Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері
|
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу «Жеті қыр жинау» арқылы бағаланады Бірінші бағалау критерийі: 1.Қазақтардың әлеуметтік жіктелуіне тән ерекшелікті анықтайды
Дескриптор: 1.таратылған суреттерді қарайды; 2.ұсынылған суреттер бойынша қойылған сұрақтарға жауап береді |
мадақтау |
әлеуметтік топтардың өмірін сипаттайтын суреттері |
|||
|
Жаңа білім 3-тапсырма «Түртіп алу» әдісі 4-тапсырма «Ой талқы» әдісі Саралау Сергіту сәт |
Жаңа сабақтың анықтамасымен дәптерлеріңізге көшіріп жазып алыңыздар. 1- топ Хандар Ақсүйек, сұлтан, қожа, хан 2- топ Сұлтандар Билер,ақсақалдар,байлар 3- топ Билер Батырлар, қара халық, еріксіздер Барынша қолдау жеңіл сұрақтар беріледі Орташа қолдау қажет ететін оқушыларға орташа деңгейдегі тапсырмалар Қолдау аз қажет ететін оқушыларға көмек ретіндегі сұрақтар «Адам қасиеті» |
Мәтінмен жұмыс Дескриптор: -оқушылар жаңа сөздерді дәптерлеріне көшіріп жазып алады ҚБ Дескриптор: -Оқушылар өздеріне берілген мәтінмен танысады -Сұрақтарға жауап береді Нұрлы ақыл Ыстық қайрат Жылы жүрек |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» «Алақан-жұдырық» «Жұлдызшалар»
|
К.А.Акышев. Древные с средневековые государства на территории Казахстана. Алматы, 2013 г Н.Э.Масанов, Ж.Б.Абылхожин, И.В. Ерофеева, А.Н.Алексеенко, Г.С.Баратова. История Казахстана. Народы и культуры. Алматы, 2001 г. |
|||
|
Бекіту 5-тапсырма «Синквейн» әдісі Өлең құрастыру Үйге тапсырма |
Сабақты қорытындылау Ақсүйек, сұлтан, қожа, хан Билер,ақсақалдар,байлар Батырлар, қара халық, еріксіздер Бес жолды өлең құрасытырыңдаршы Үйге тапсырма Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау Дескриптор: Оқушылар тақырыпқа сай 5 жолдан тұратын өлең құрастыру |
«Ең үздік жауап» ҚБ 7 қыр арқылы бағаланады |
Ақпараттық карточка |
|||
|
Кері байланыс
|
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|||
шағым қалдыра аласыз













