|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сынып:10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері БЖБ №2 |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.2.7 -дәстүрлі қазақ қоғамын- дағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтарды жіктеп, қоғамдағы қызметін талдау |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қазақ хандығы тұсындағы, Ұлыбритания мен қазіргі Қазақстандағы басқару жүйесін салыстырып кем дегенде 2-4 өзгерісті анықтайды; ПТМС формуласында 5 тірек сөздерді қолданып, баға береді: хан, сұлтан, ақсүйек, қарасүйек, би, батыр, құл, төленгіт, төре |
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
жұптық/топтық жұмыстарды және бағалауды ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық, сыйластық пен академиялық шындықты дамыту |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Миға шабуыл» Мәтінмен жұмыс Қандай сезім туындауда? Қандай сөйлем құрастыра аласыз? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен амандасады; Сабақтың мақсатқа сәйкес ой қосады; Білім алушылар жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сабақ мақсатына жету жолдарын анықтайды; Бағалау критерийлерімен танысады.Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; ҚБ 1-10 балл; Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну |
оқулық |
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Т А.М. Хазанов еңбегінен қазақ қоғаының әлеуметтік стратификациясы туралы үзінді беріңіз. Талқылау сұрақтары: «Неліктен қазақ қоғаында әлеуметтік стратификациясы болды?» Кесте толтыру:
Б жұптардың жауаптарын тыңдатып, кері байланыс беріледі, оқушылар бір-бірінің жауаптарын толықтырады. Т Оқушылар топпен қазақ хандығындағы әлеуметтік топтың ерекшелігін анықтауға ұсыныс беру. Мәтін «Джигсо» әдісімен талқылау. Үй топтарына оралған соң бірін-бірі критерий бойынша бағалау мүмкіндігі бар. Ж бейнефильмнен кем дегенде 5 топты анықтау Зерттеу сұрақтары: -Қазақ қоғамы қандай әлеуметтік топтар мен таптарға жіктелді? -Әрбір әлеуметтік топ өкілдері қандай қызмет атқарды? -Хандардың, би, батырлардың басшылық рөлі мен шешімдері қаншалықты маңызды болды? Зерттеу және талдау Ж Жұппен Қазақ хандығы тұсындағы, ХV-XVII ғғ. Еуропа мен қазіргі Қазақстандағы басқару жүйесін салыстырыңдыр. Кем дегенде 2 ерекшелікті анықтайды . |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды
. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескриптор: Қазақ қоғамы әлеуметтік топтар мен таптарға жіктейді -Әрбір әлеуметтік топ өкілдері қандай қызмет атқаратынын анықтайды -Хандардың, би, батырлардың басшылық рөлі мен шешімдері қаншалықты маңызды екенін сипаттайды
Дескриптор: Қазақстанның екі кезеңдегі билік жүйесін салыстырады; ХV-XVII ғғ. Еуропадағы абсолюттік монархия мен Қазақ хандығының билігіндегі ерекшелігін талдайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін Жылқы алғаш рет қазақ жерінде қолға үйретілген watch?v=SIFClxzCJvM
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
watch?v=SIFClxzCJvM ҚБ парағы |
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин |
Кері байланыс - Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Немен жұмысты жалғастыру қажет?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|
||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі) |
|
|
|
|
||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері ҚМЖ 10 сынып
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері ҚМЖ 10 сынып
|
Бөлім: |
Дәстүрлі қазақ қоғамы: этникалық құрылымы және әлеуметтік ұйымдасуы |
||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні |
|
||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||
|
Сынып:10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дәстүрлі қазақ қоғамының әлеуметтік жіктелуінің ерекшеліктері БЖБ №2 |
||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.2.2.7 -дәстүрлі қазақ қоғамын- дағы әлеуметтік институттардың функционалдық рөлін түсіндіру |
||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Қазақ хандығындағы әлеуметтік топтарды жіктеп, қоғамдағы қызметін талдау |
||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Қазақ хандығы тұсындағы, Ұлыбритания мен қазіргі Қазақстандағы басқару жүйесін салыстырып кем дегенде 2-4 өзгерісті анықтайды; ПТМС формуласында 5 тірек сөздерді қолданып, баға береді: хан, сұлтан, ақсүйек, қарасүйек, би, батыр, құл, төленгіт, төре |
||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
жұптық/топтық жұмыстарды және бағалауды ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық, сыйластық пен академиялық шындықты дамыту |
||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру Кезеңі Қызығушылықты ояту 8 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Миға шабуыл» Мәтінмен жұмыс Қандай сезім туындауда? Қандай сөйлем құрастыра аласыз? Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен амандасады; Сабақтың мақсатқа сәйкес ой қосады; Білім алушылар жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сабақ мақсатына жету жолдарын анықтайды; Бағалау критерийлерімен танысады.Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына ынталандыру сөздері: «Жарайсың, керемет», т.б.; ҚБ 1-10 балл; Ойлау дағдыларының деңгейі: Білу және түсіну |
оқулық |
|
||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ 30 мин |
Т А.М. Хазанов еңбегінен қазақ қоғаының әлеуметтік стратификациясы туралы үзінді беріңіз. Талқылау сұрақтары: «Неліктен қазақ қоғаында әлеуметтік стратификациясы болды?» Кесте толтыру:
Б жұптардың жауаптарын тыңдатып, кері байланыс беріледі, оқушылар бір-бірінің жауаптарын толықтырады. Т Оқушылар топпен қазақ хандығындағы әлеуметтік топтың ерекшелігін анықтауға ұсыныс беру. Мәтін «Джигсо» әдісімен талқылау. Үй топтарына оралған соң бірін-бірі критерий бойынша бағалау мүмкіндігі бар. Ж бейнефильмнен кем дегенде 5 топты анықтау Зерттеу сұрақтары: -Қазақ қоғамы қандай әлеуметтік топтар мен таптарға жіктелді? -Әрбір әлеуметтік топ өкілдері қандай қызмет атқарды? -Хандардың, би, батырлардың басшылық рөлі мен шешімдері қаншалықты маңызды болды? Зерттеу және талдау Ж Жұппен Қазақ хандығы тұсындағы, ХV-XVII ғғ. Еуропа мен қазіргі Қазақстандағы басқару жүйесін салыстырыңдыр. Кем дегенде 2 ерекшелікті анықтайды . |
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды
. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
Дескриптор: Қазақ қоғамы әлеуметтік топтар мен таптарға жіктейді -Әрбір әлеуметтік топ өкілдері қандай қызмет атқаратынын анықтайды -Хандардың, би, батырлардың басшылық рөлі мен шешімдері қаншалықты маңызды екенін сипаттайды
Дескриптор: Қазақстанның екі кезеңдегі билік жүйесін салыстырады; ХV-XVII ғғ. Еуропадағы абсолюттік монархия мен Қазақ хандығының билігіндегі ерекшелігін талдайды |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
ҚБ «Ең үздік жауап»
ҚБ «Өзін-өзі бағалау»
|
Ақпараттық мәтін Жылқы алғаш рет қазақ жерінде қолға үйретілген watch?v=SIFClxzCJvM
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
watch?v=SIFClxzCJvM ҚБ парағы |
|
||||||||||
|
Сабақтың соңы Қорытынды Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин |
Кері байланыс - Нені білдім? Нені үйрендім? - Нені толық түсінбедім? - Немен жұмысты жалғастыру қажет?
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
|
||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Ұлы дала өркениетінің қайнар көзі және қалыптасуының ерекшеліктері (энеолит, қола дәуірі) |
|
|
|
|
||||||||||
шағым қалдыра аласыз













