САБАҚ:
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
5
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Дулат Бабатайұлы «О, Ақтан
жас, Ақтан жас» өлеңі.
Жетімдік
|
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
|
5.1.1.1.Әдеби
шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын
сипаттау
5.2.2.1 эпикалық шығармадағы
автор бейнесін анықтау.
|
Сабақтың
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: шығарманың мазмұнын түсіндіре
алады.
Көпшілігі: Шығарманың тақырыбы мен
идеясын біледі;
Кейбір
оқушылар: Ақын үмітін қалай ақтауға
болатындығы туралы өз пікірлерін
білдіреді.
|
Бағалау
критерийлері
|
|
Алдыңғы
білім:
|
Әдеби шығармалардың
идеяларын анықтау дағдылары бар.
|
Жоспар
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал
қалыптастыру:
«Қар үйіндісі»
әдісі.
«Нағыз халық адамы
болу үшін адам бойындағы үш қасиетті ата».Біріншіден, оқушылар жеке
жауап берулері керек. Кейін жұппен ақылдасып, олардың екі жауабын
бір жауап етіп үйлестіреді. Кейін жұптар басқа жұптармен бірігіп,
үдерісті қайталайды. Осылайша үш жауап бір жауап болып
біріктіріледі. (Жеке, жұппен, топпен
жасайды)
Қызығушылықты
ояту. Оқушыларға Д.Бабатайұлының
портреті көрсетіледі, сол портрет бойынша бұл кім? Болжам
жасайды.
«Дара диаграмма» бойынша
болжам жасайды.
Сабақтың тақырыбы мен
мақсатын анықтау.
|
Оқушыларға Д.Бабатайұлының
портреті көрсетіледі, сол портрет бойынша бұл кім? Болжам
жасайды.
|
ҚБ
|
5-сынып «Қазақ
әдебиеті» оқулығы
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны
тану.
«О, Ақтан жас, Ақтан
жас» өлеңінде не немесе кім туралы айтылған деп
ойлайсыз?
Осы өлеңде
кездестіремін деп ойлаған 5 сөзді
айтайық.
Дескриптор:
ҚБ
https://www.youtube.com/watch?v=TpnvNhB3zcA
Өлең мазмұнын тыңдайды.
Сұрақтарға жауап береді.
-
Неліктен өлең
Ақтанға арналған?
-
Дулат Бабатайұлы
қандай өсиет айтады?
-
Жас адамнан қандай
үміт күткен дұрыс?
-
Ақын қандай үміт
күтеді?
-
Ақтанның бойында
қандай қасиеттерді көруге
болады?
Тапсырма.
Шығарма не
туралы?
|
Қандай мәселе
көтерілген?
|
|
|
Дескриптор:
ҚБ
Тапсырма. «Балық
қаңқасы» әдісі.
Топтар өздері анықтаған
көтерілген мәселелері бойынша тақырыптың идеясын тереңірек
талқылайды.
Идея...... неліктен осы идея
деп ойлайды: себептері, шешу жолы. Мысалы: идея: жетімдік немесе
үміт арту, себептерін табады, қорытынды
жасайды.
Дескриптор:
-
Шығарманы талдау
арқылы тақырыбы мен идеясын
анықтайды;
-
Негізгі идеяны 1
сөйлеммен бере алады
-
Идеяны алу
себептерін көрсете алады
-
Идеяға сәйкес өз
көзқарастарын білдіре алады.
ҚБ
|
Шығарма мазмұнына
болжам жасайды;
5 тірек сөзді
атайды.
Өлең мазмұнын
тыңдайды. Сұрақтарға жауап
береді.
Топтар өздері
анықтаған көтерілген мәселелері бойынша тақырыптың идеясын
тереңірек талқылайды.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Дулат Бабатайұлы «О, Ақтан жас, Ақтан
жас»
|
Сабақтың соңы
|
«Блоб ағашы» Оқушылар бүгінгі сабақ мақсатына сәйкес
өзін-өзі бағалайды.
|
|
Қосымша ақпарат
|
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету
үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді
көздеп отырсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін
қалай тексересіз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік
ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік
элемент)
|
Оқушыларға әртүрлі
таңдау арасындағы өзара байланыс орнатуға мүмкіндік беру үшін
идеясын анықтау мақсатында қолдау көрсету үшін алдын ала кесте
құрылды.
|
«Бломб ағашы» арқылы өзін-өзін бағалау арқылы
тексеріледі.
|
|
Ойлану
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды
ма?
Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы
қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен
жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер
енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды
жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға
қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және
оқытуға қатысты)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын
тигізер еді (сабақ беру және оқытуға
қатысты)?
1:
2:
Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы
менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай
ақпарат алдым?
|