Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: ХББ НЗМТығыздықКүні: 09.11.2017 Мұғалімнің аты: Наушабеков Ж Сынып: 7 А Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Дененің тығыздығын анықтау. Есептер шығару |
Оқу мақсаты | 7.2.2.7- сұйықтың және дұрыс және дұрыс емес пішіндегі қатты дененің тығыздығын анықтау әдісін сипаттау; |
Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар: Әр-түрлі пішіндегі денелердің тығыздығын анықтау әдісін сипаттайды |
| Басым бөлігі: Дұрыс және дұрыс емес пішіндегі қатты дененің тығыздығын, массасын, көлемін анықтайды |
| Кейбірі: Дененің массасының, көлемінің формуласын қолданып, әр-түрлі деңгейдегі есептер шығарады |
Бағалау критерийі | - масса, тығыздықтың формуласын біледі- дененің массасын өлшей алады және сипаттайды- әр-түрлі пішіндегі денелердің тығыздығын, көлемін анықтап, алынған нәтижелерге сипаттама береді |
Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
|
|
Сыныптағы диалог: сыныпта оқушылар есеп шығару барысында жазылым, тапсырмаларды орындап, сипаттама бергенде айтылым және топтық жұмыс кезінде тыңдалым дағдылары дамиды |
Кәсіби даму мақсаты | Оқушылардың cабаққа деген қызығушылығын және дарындылығын арттыру үшін, сабақта оқудың СТО қолдану. |
Пәнаралық байланыс | Математика пәнімен есептеулер мен өлшеулер жүргізу кезінде байланысады |
Алдыңғы білім | Дененің көлемін өлшеу |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы 1 мин
2 мин
1 мин
| Психологиялық ахуал орнату: «Менің көңіл-күйім неге ұқсайды ?»«Жұмсақ ойыншық» әдісі арқылы өткен сабаққа шолу жасау (оқушылар өткен сабақ бойынша бір-біріне сұрақтар қояды)Топқа бөлу: Қағаз қиындысы арқылы үш топқа бөлінедіІ топ Масса ІІ топ Көлем ІІІ топ ТығыздықСабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру |
Жұмсақ ойыншық
Қағаз қиындылары |
Сабақтың ортасы
11 мин
7 мин
1 мин
3 мин
1 мин
5 мин
1 мин
2 мин | Тапсырма 1 (зертханалық тапсырма)
І топ Масса Өздеріңізге қажетті құралдарды қолданып: осы бөлмедегі ауаның массасын анықтаңыз ІІ топ Көлем Өздеріңізге қажетті құралдарды қолданып: қасықтың қандай материалдан жасалғандығын анықтаңыздар ІІ топ ТығыздықӨздеріңізге қажетті құралдарды қолданып: шахмат фигурасының массасын табыңыз
Кері байланыс: «Бір сөйлеммен түйіндеу»Оқушылар алынған нәтижелерге және анықтау тәсілдеріне сипаттама береді
Бағалау критерийі
Тапсырма 2 (жеке жұмыс)
1-есеп ( жеткілікті деңгей)Тығыздығы 11300 кг/м3 заттан тұратын дененің көлемі 250 см3. Массасын есептеп шығарыңыз.Көлемі 10 л судың массасы неге тең? су103 кг/м3.
Дескриптор:
Тапсырма 3 ( топтық жұмыс)
2-есеп (жоғары деңгей)
І топ Цирк клоуны 1 т деген жазуы бар кіртасты оңайлықпен лақтырып, қайта қағып алады. Көлемі 5000 см3 болатын тығыннан (емен құрғақ) жасалған кіртастың шынайы массасы қандай ?ІІ топ Үстел үстінде ұзындығы 15 см, қалыңдығы ұзындығының 2/3 тең және ені ұзындығының 1/3 тең ірімшік жатыр. Егер оның тығыздығы 1100 кг/м3 болса, ірімшіктің массасы нешеге тең?ІІІ топ2007 жылы Гиннестің рекордтар кітабына дүниежүзі бойынша ең үлкен ірімшік «Алтайский» енгізілді. Оның массасы 721 кг және тығыздыңы 1100 кг/м3. Оны тасымалдау үшін көлемі қандай болатын контейнер қажет ?
Бағалау критерийі
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Оқулық,кесте
Қажетті құрал жабдықтар: электронды таразы, метр, жіп, мензурка, су
Дескриптор
Есептер
Дескриптор
Есептер
Дескриптор
|
Сабақтың соңы5 мин
| Рефлексия: «Менің қолымнан келеді»
|
Кесте
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулықжәне қауіпсіздік техникасыныңсақтау |
Білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмаларды жеке жұмыс орындау кезінде жүргізу.Қабілеті төмен оқушыларға ширату сұрақтарын беріп, қолдау көрсету.Зертханалық тапсырма беру арқылы, тақырыптың өмірмен байланысын көрсетемін | Әр тапсырма сайын оқушылар бағалау критерийі, дескриптор арқылы, өзін-өзі және топты бағалайды. | Физика кабинетінде қауіпсіздік техникасы ережелерін сақтайды |
Сабақ бойынша рефлексияСабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Оқу мақсатына барлығы қол жеткізді. Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған, бірақ оқушылардың барлығы бірдей мақсатқа толық жеткен жоқ, себебі кейбір оқушыларда тапсырмаларды орындау барысында қателіктер болды және сол қателіктер бойынша жұмыс жасаса мақсатқа қол жеткізеді. Оны мен тапсырмаларға кері байланыс беру арқылы және сабақ соңындағы рефлексия арықылы анықтадым. Сабақта уақыт кезеңдері сақталды, саралауға әр түрлі деңгейдегі тапсырмалар берілді. |
Жалпы бағаСабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралыда, оқу туралыда ойланыңыз)?1: Зертханалық тапсырма2: Әр- түрлі деңгейдегі есептерСабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1: Уақытты тиімді пайдалану2: Топтық және жұптық жұмыстардың көп болуСабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
Келесі сабақта жоғары деңгейдегі тапсырмаларды көбірек беру керек, демонстрация, видео көрсету керек |