Бекітемін:
Пән: Өзін – өзі тану
Күні: _______________
№: 17
Сыныбы: 4 А Ә Б В
Тақырыбы: Дербестік пен жауапкершілік
Құндылығы: Дұрыс әрекет
Қасиеттері: Дербестік, жауапкершілік.
|
Мақсаты: Оқушыларға дербестік және жауапкершілік ұғымдары туралы түсінік бере отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) 1.bilim-all.kz 2.https://infourok.ru https://angimeler.wordpress.com
|
|
Сабақтың барысы:
Жағымды күйге келу. «Сақиналар» Ойыншылар дөңгеленіп отырады, байлаулы тұрған жіпті екі қолдарымен ұстайды.Жіптің ортасында сақина кигізілген,ойыншылар ол жіпті қолдарымен жауып. Кезек-кезек бір-біріне жылжытып отыруы керек. Жаңадан келген жүргізуші әрқйсысына «қолыңды аш»деп. Сақинаны тауып алуы керек.Кімнің қолында сақина болса. Сол жаңа жүргізуші болады. 2. Үй тапсырмасы. 1. №16 – сабақ. 6 – тапсырманы орындау. 2. Келесі сабақ. №17, «Асыранды қаздар» мәтінін оқып келу. Сұрақтар: • Атасының немересіне айтқан ақылынан қандай ой түйдіңдер? • Өз бетімен еңбек ету дегенді қалай түсінесіңдер? • Дербестік адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар? • Дербес адамның бойында қандай қасиеттер болуы керек? • Сенің бойыңда дербестік бар ма? Айтып бер. |
|
|
3. Сабақтың дәйексөзі. Жауапкершілікті сезінуден жан атаулы биіктейді. Стефан Цвейг Сұрақтар:
|
|
|
4. Оқиға айту (Мұғалім сыйы). Жауапкершілік жүгі1Ерте ерте ертеде ақшасы мен дәулетінің көптігіне қарамай өмірінен түңеліп, өмір сүруден жалыққан бір ханзада болған екен. Достары, іні-бауырлары аңшылыққа шығып, қыдырып-тозып жүргенде жаңағы ханзада бөлмесінен шықпай ешнәрсеге қызықпайтын болады. Баласының мұндай жағдайын көрген әкесінің жүрегі ауырады. Бір күні хан сол елдің ең білімді ғұламасын шақырып, жағдайды түсіндіріп баласының дертіне бір дауа табуын бұйырады. Ойлануға бар жоғы бір апта беріледі. Осы уақыт ішінде ешқандай шешім табылмайтын болса, ғұламаның өміріне қиянат жасалынатынын ескертеді. Қариякүндемейтүндемейойланса да ешбірамалтабаалмайды. Ханныңсөзінескеріпөлкеденқашыпкетудіжоспарлайды. Жақындарыменқоштасып, жиған-тергенінарқасынаартыпкетіп бара жатыпбірауылдыңмаңайындақой мен қозыбағыпжүргенжасқойшыныкөреді. Оныменбіразәңгімелеседі. Қойшы “Аға, аз уақытқақойларымдыбағыпберсеңіз. Түскіасымдыалмайшығыппын, үйжаққабарыпсоны ала келейіндепедім” дейді. Ғұламабіреугеболсынжақсылығымтисінниетіменқуанакеліседі. Бар ынта мен назарынмойынаалғанжауапкершілігінесалыптұрғанда, бірқозыойнапжүріп ор ішінедомалаптүседі. Қозынықұтқарыпшығармасаөзішығалмайтыныанық. Қойшыбаланыңалдындаұятболды-ау деп, ғұламаорғатүскенқозынықұтқармақшыболады. Осы мақсатпенордыңеңастынатүседі. Қозыныарқасынабайлапорданшығуғатырмысады. Біраққозыныңауырлығынанкөпкешыдамайқайтаорғақұлайды. Қайтатырмысып, қайтақұлапәреңдегендеқозыныорданалыпшығарады. Жасдосынабергенуәдесінорындауүшін, бірқозынықұтқарамдепжанталасқаны, өзініңбасынатүскенжағдайды, өлкенітәркетіп бара жатқаныңестеншығарады. Есінетүсіпойланады: “Кімдекімбастағаністіңсәттіаяқталуынмақсатетіп, қойғанмақсатынатолықберілгенболса, олкісініңешқашаніші да пыспайды, басқаешнәрсенікөңіліңе де алмайды”
Осыныойлапғұламақашудан бас
тартады. Ханныңалдынабарып:
|
|
|
5. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Оқушылар үш топқа бөлінеді. 4-тапсырма Жауапкершілікті адам қандай болу керектігі туралы өз ойларыңды жалғастырып жазыңдар. 1. Жауапкершілікті адам өзіне тапсырылған жұмысты дер кезінде орындайды. 2. Жауапкершілігі мол адам ... . 3. ... . 4. ... . 5-тапсырма Тірек сөздерді пайдалана отырып, әңгіме құрастырып айтыңдар. Тірек сөздер: тазалық, жинау, балалар, көмек, жауапкершілік, ұқыпты, еңбексүйгіш, уәде, орындау, ризашылық. |
|
Дос болайық, бәріміз! Өлеңін жазған Хасенхан Талғаров Әнін жазған Ибрагим Нүсіпбаев Әрқашан дос, біргеміз, Ажырамас іргеміз. Ілгері жүріңдер, Достық жырын біліңдер, Ту ғып ұстап бірлікті, Еңбекті сүйіңдер! Қайырмасы: Дос болайық, бәріміз! Жарасып тұр әніміз. Тыныштықты сақтаймыз, Атсын күліп таңымыз. Қайраттанып қарышта, Озып шыққан жарыста, Батыл бас, жас ұлан! Самға биік, алысқа, Жұлдыздарға, ғарышқа, Бойда күш тасыған. Қайырмасы. Отан біздің панамыз, Аман жүрсін анамыз, Нұрлы күн сөнбесін. Бақыт болып жанамыз, Жарық біздің санамыз, Қара бұлт төнбесін. |
|
|
7. Үй тапсырмасы. 1. №17 – сабақ. 6– тапсырманы орындау. 2. Келесі сабақ. №18, «Өкініш» мәтінін оқып келу. |
|
|
8. Сабақтың қорытынды сәті. Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет)немесе1..................2 [3]. Рахмет! Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дербестік және жауапкершілік
Дербестік және жауапкершілік
Бекітемін:
Пән: Өзін – өзі тану
Күні: _______________
№: 17
Сыныбы: 4 А Ә Б В
Тақырыбы: Дербестік пен жауапкершілік
Құндылығы: Дұрыс әрекет
Қасиеттері: Дербестік, жауапкершілік.
|
Мақсаты: Оқушыларға дербестік және жауапкершілік ұғымдары туралы түсінік бере отырып, дұрыс әрекет құндылығының мәнін ашу. Міндеттері:
|
Ресурстар: (материалдар, дереккөздер) 1.bilim-all.kz 2.https://infourok.ru https://angimeler.wordpress.com
|
|
Сабақтың барысы:
Жағымды күйге келу. «Сақиналар» Ойыншылар дөңгеленіп отырады, байлаулы тұрған жіпті екі қолдарымен ұстайды.Жіптің ортасында сақина кигізілген,ойыншылар ол жіпті қолдарымен жауып. Кезек-кезек бір-біріне жылжытып отыруы керек. Жаңадан келген жүргізуші әрқйсысына «қолыңды аш»деп. Сақинаны тауып алуы керек.Кімнің қолында сақина болса. Сол жаңа жүргізуші болады. 2. Үй тапсырмасы. 1. №16 – сабақ. 6 – тапсырманы орындау. 2. Келесі сабақ. №17, «Асыранды қаздар» мәтінін оқып келу. Сұрақтар: • Атасының немересіне айтқан ақылынан қандай ой түйдіңдер? • Өз бетімен еңбек ету дегенді қалай түсінесіңдер? • Дербестік адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар? • Дербес адамның бойында қандай қасиеттер болуы керек? • Сенің бойыңда дербестік бар ма? Айтып бер. |
|
|
3. Сабақтың дәйексөзі. Жауапкершілікті сезінуден жан атаулы биіктейді. Стефан Цвейг Сұрақтар:
|
|
|
4. Оқиға айту (Мұғалім сыйы). Жауапкершілік жүгі1Ерте ерте ертеде ақшасы мен дәулетінің көптігіне қарамай өмірінен түңеліп, өмір сүруден жалыққан бір ханзада болған екен. Достары, іні-бауырлары аңшылыққа шығып, қыдырып-тозып жүргенде жаңағы ханзада бөлмесінен шықпай ешнәрсеге қызықпайтын болады. Баласының мұндай жағдайын көрген әкесінің жүрегі ауырады. Бір күні хан сол елдің ең білімді ғұламасын шақырып, жағдайды түсіндіріп баласының дертіне бір дауа табуын бұйырады. Ойлануға бар жоғы бір апта беріледі. Осы уақыт ішінде ешқандай шешім табылмайтын болса, ғұламаның өміріне қиянат жасалынатынын ескертеді. Қариякүндемейтүндемейойланса да ешбірамалтабаалмайды. Ханныңсөзінескеріпөлкеденқашыпкетудіжоспарлайды. Жақындарыменқоштасып, жиған-тергенінарқасынаартыпкетіп бара жатыпбірауылдыңмаңайындақой мен қозыбағыпжүргенжасқойшыныкөреді. Оныменбіразәңгімелеседі. Қойшы “Аға, аз уақытқақойларымдыбағыпберсеңіз. Түскіасымдыалмайшығыппын, үйжаққабарыпсоны ала келейіндепедім” дейді. Ғұламабіреугеболсынжақсылығымтисінниетіменқуанакеліседі. Бар ынта мен назарынмойынаалғанжауапкершілігінесалыптұрғанда, бірқозыойнапжүріп ор ішінедомалаптүседі. Қозынықұтқарыпшығармасаөзішығалмайтыныанық. Қойшыбаланыңалдындаұятболды-ау деп, ғұламаорғатүскенқозынықұтқармақшыболады. Осы мақсатпенордыңеңастынатүседі. Қозыныарқасынабайлапорданшығуғатырмысады. Біраққозыныңауырлығынанкөпкешыдамайқайтаорғақұлайды. Қайтатырмысып, қайтақұлапәреңдегендеқозыныорданалыпшығарады. Жасдосынабергенуәдесінорындауүшін, бірқозынықұтқарамдепжанталасқаны, өзініңбасынатүскенжағдайды, өлкенітәркетіп бара жатқаныңестеншығарады. Есінетүсіпойланады: “Кімдекімбастағаністіңсәттіаяқталуынмақсатетіп, қойғанмақсатынатолықберілгенболса, олкісініңешқашаніші да пыспайды, басқаешнәрсенікөңіліңе де алмайды”
Осыныойлапғұламақашудан бас
тартады. Ханныңалдынабарып:
|
|
|
5. Шығармашылық жұмыс, топпен жұмыс. Оқушылар үш топқа бөлінеді. 4-тапсырма Жауапкершілікті адам қандай болу керектігі туралы өз ойларыңды жалғастырып жазыңдар. 1. Жауапкершілікті адам өзіне тапсырылған жұмысты дер кезінде орындайды. 2. Жауапкершілігі мол адам ... . 3. ... . 4. ... . 5-тапсырма Тірек сөздерді пайдалана отырып, әңгіме құрастырып айтыңдар. Тірек сөздер: тазалық, жинау, балалар, көмек, жауапкершілік, ұқыпты, еңбексүйгіш, уәде, орындау, ризашылық. |
|
Дос болайық, бәріміз! Өлеңін жазған Хасенхан Талғаров Әнін жазған Ибрагим Нүсіпбаев Әрқашан дос, біргеміз, Ажырамас іргеміз. Ілгері жүріңдер, Достық жырын біліңдер, Ту ғып ұстап бірлікті, Еңбекті сүйіңдер! Қайырмасы: Дос болайық, бәріміз! Жарасып тұр әніміз. Тыныштықты сақтаймыз, Атсын күліп таңымыз. Қайраттанып қарышта, Озып шыққан жарыста, Батыл бас, жас ұлан! Самға биік, алысқа, Жұлдыздарға, ғарышқа, Бойда күш тасыған. Қайырмасы. Отан біздің панамыз, Аман жүрсін анамыз, Нұрлы күн сөнбесін. Бақыт болып жанамыз, Жарық біздің санамыз, Қара бұлт төнбесін. |
|
|
7. Үй тапсырмасы. 1. №17 – сабақ. 6– тапсырманы орындау. 2. Келесі сабақ. №18, «Өкініш» мәтінін оқып келу. |
|
|
8. Сабақтың қорытынды сәті. Тыныс алуға зейін қою. Баяу музыка қойылады. Мұғалім: Сіздерден аяқ-қолыңызды айқастырмай, түзу отыруыңызды өтінемін. Біз қазір тыныс алу жаттығуын жасаймыз. Тыныс алуға зейін қойған кезде, біздің ақылымыз дем алады. Ауаны ішке жұту кезінде тыныштық пен қуаныш қабылдаймыз. Демді сыртқа шығарған кезде өзіміздегі мазасыздықтарды сыртқа шығарамыз. Кәне, дайындалайық, балалар. Көзімізді жұмамыз..., арқамызды тіктейміз..., қолдарыңды тізеге қоюға болады... Д е м а л..... ш ы ғ а р... (жаймен 9-10 рет)немесе1..................2 [3]. Рахмет! Бүгінгі сабақтан игерген жақсы қасиеттерді есімізге түсіріп, жүрегімізге сақтайық. |
|
шағым қалдыра аласыз













