Материалдар / Деректер базасы

Деректер базасы

Материал туралы қысқаша түсінік
1.Оқушылармен амандасу. Сергіту жаттығуы Оқушыларға аңдар, құстар және жәндіктердің суреті бар карталар таратылады. Мұғалім екі аяқтылар дегенде екі аяқтылар (қарлығаш, аққу, кептер т.б.) қол көтереді, төрт аяқтылар дегенде төрт аяқтылар (жолбарыс, қоян, қасқыр т.б.), көп аяқтылар дегенде көп аяғы бар (өрмекші, сегізаяқ т.б) болып қол көтереді. Бұл іс-әрекеттен байқағанымыз «тірі табиғат» әлемі көптеген құрылымнан тұратындығы сияқты, әрбір ақпараттық мәліметтің өзіндік құрылымы бар. Алдыңғы білімді еске түсіру, пысықтау (жеке, жұпта, топта, ұжымда) Оқушылар жасап келген жобаларын тақтада қорғайды. 1-топ: «Программалық жабдықтамалар» 2-топ: «Қалай өзіме ең жақсы, ең арзан компьютер сатып аламын? Оқушылардың іс-әрекеттерін ауызша мадақтау, ынталандыр
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Мамыр 2024
215
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Деректер базасы

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып 6

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Деректер базасыөрнектердің жазылу ережелері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


9.2.2.1 - деректер базасы, жазба, өріс терминдерін түсіндіру.

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Деректер базасы ұғымымен танысу.

Көптеген оқушылар:

Деректер базасының түрлерін анықтау.

Кейбір оқушылар:

Деректер базасын құруды қолданудың маңыздылығын түсіндіру.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

Сергіту жаттығуы

Оқушыларға аңдар, құстар және жәндіктердің суреті бар

карталар таратылады. Мұғалім екі аяқтылар дегенде екі

аяқтылар (қарлығаш, аққу, кептер т.б.) қол көтереді, төрт

аяқтылар дегенде төрт аяқтылар (жолбарыс, қоян, қасқыр

т.б.), көп аяқтылар дегенде көп аяғы бар (өрмекші, сегізаяқ

т.б) болып қол көтереді.

Бұл іс-әрекеттен байқағанымыз «тірі табиғат» әлемі

көптеген құрылымнан тұратындығы сияқты, әрбір

ақпараттық мәліметтің өзіндік құрылымы бар.

Алдыңғы білімді еске түсіру, пысықтау (жеке, жұпта,

топта, ұжымда)

Оқушылар жасап келген жобаларын тақтада қорғайды.

1-топ: «Программалық жабдықтамалар»

2-топ: «Қалай өзіме ең жақсы, ең арзан компьютер сатып

аламын?

Оқушылардың іс-әрекеттерін ауызша мадақтау,

ынталандыр

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.










Сабақтың ортасы

Ой қозғау сұрақтары: (жеке, ұжымда)

Біз үлкен көлемдегі ақпараттарды қалай сақтап,

өңдейміз?

Деректер базасы дегеніміз не?

Деректер базасы маңызды рөл ойнайтын қандай

салаларды айта аласың? Дәлелді мысал келтір.

Деректер базасын құруға арналған қандай

программаларды білесіндер?

Оқулықпен жұмыс

Мұғалімнің түсіндірмесі. Бейнежазба материалдары, слайд

материалдарын қолдану арқылы көрсету. Оқушылармен

бірге талқылайды.

Дескриптор

Деректер базасы ұғымымен танысады.

Деректер базасының түрлерін анықтайды.

Жұптық жұмыс:

Деректер базасымен жұмыс жасау аса маңызды деп тапқан

қандай салаларды айта аласыңдар? Талдау жүргізіңдер.

Мысалдар келтіріңдер

Топтық жұмыс

Өздеріңнің күнделікті тұрмыстағы қажеттіліктеріңе

байланысты Иерархиялық және кестелік деректер базасын

құрыңдар (сыныптың құрылымы, оқулық пен оқу құралдары

және т.б.с.с. )

Дескрипторлар

Деректер базасының маңыздылығын тұжырымдайды

Оқушылардың жұмыстарын «Сызғыш» әдісі арқылы

бағалау. Сызғыш шкаласына оқушылардың аттарын

жазу

Мұғалімді тыңдайды




Арифметикалық өрнектерді орындау ережелерін дәптерге жазады










Анықтамасын дәптерге жазады




























































































Сабақтың соңы

1. Деректер базасы дегеніміз не?

2. Деректер базасының қандай түрлері бар?

3. Деректер базасында жазба және өріс деген не?

4. Кестелік деректер базасын құрудың қандай

ережелерін айта аласың?

5. Деректер базасын өңдеуге арналған қандай

программалық жабдықтарды атауға болады?

Не білдім? Не қызық болды? Үйден жасап көремін.

.


Оқулық

Үй тапсырмасы

«Заманауи қоғамда деректер базасымен жұмыс жасаудың

маңызы» тақырыбында ғылыми журналға мақала дайындау.

Әртүрлі салалардағы деректер базасының маңызы:

үкіметте, зауыттарда, банктерде, кітапханаларда,

ауруханаларда және т.б






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ