Материалдар / Диаграмма құру
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Диаграмма құру

Материал туралы қысқаша түсінік
Диаграмма құруға кмж
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Наурыз 2023
214
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Сабақтың тақырыбы: Кестелік деректерді графикалық түрде ұсыну

Бөлімі:

3-бөлім. Электрондық кесте арқылы есеп шығару

Педагогтің аты-жөні:

Ханибек Гүлдана

Күні:


Сыныбы: 7

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Кестелік деректерді графикалық түрде ұсыну

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

7.2.2.3-электронды кестеде диаграммалар құру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушы: электронды кестеде диаграммалар құрады Көпшілік оқушылар: кестедегі мәліметтердің диаграмма түрлерін қолданып графикалық түрде ұсына алады

Кейбір оқушылар: диаграммаларды түрлі салаларда қолдануды жүзеге асыра алады

Бағалау критерийі:

Электронды кестеде диаграммалар құрады.

Ойлау дағдысының деңгейі

Қолдану

Е Б Б Қ О


Е Б Б Қ О мақсаты




Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


2 мин




1 мин




3 мин






1 мин


Ұйымдастыру. Ынтымақтастық ортасын құру.

Оқушылармен амандасып, түгендеп, сабаққа қатысқан және қатыспаған оқушыларды белгілеу.


Топқа бөлу: «Flippity» сайтында кездейсоқ таңдау әдісі арқылы оқушыларды топқа бөлу

https://www.flippity.net/


Үй тапсырмасына шолу жасау

Quizizz платформасында өткен тақырыпқа қатысты тест сұрақтарына жауап береді (Шартты пішімдеу).


https://quizizz.com/join/quiz/6375e054e9820e001dcc6bf8/start?studentShare=true


Ребус шешу. Сабақтың тақырыбын ашу.

Балалар бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай екен? (Диаграмма)

Оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстыру

Мұғаліммен амандасу.


Оқушылар кездейсоқ таңдау бойынша топтарға бірігеді.


Өткен тақырып бойынша сұрақтар ой қозғау ретінде еске түсіріп сілтеме бойынша сұрақтарға жауап беру.


Ребустың жауабы арқылы жаңа сабақтың тақырыбын анықтайды.













«Бас бармақ» әдісі




Интерактивті тақта


«Flippity» сайты













Суреттер

Сабақтың ортасы


3 мин




4 мин






























5 мин















5 мин
















































2 мин




6 мин




Жаңа сабақ. Мағынаны ашу.


Жаңа тақырыпты меңгерту мақсатында https://youtu.be/J-IXnxZzEo8 сілтемесі бойынша видео көрсету.

Excel программасында кестелерді шартты түрде форматтауға болады. Форматтаудың бұл әдісі деректерді талдау мен форматтау үшін өте қолайлы. Шартты форматтау дегеніміз – ұяшықтардағы деректерді белгілі шарттар бойынша форматтау. Қабылдауға оңтайлы болуы үшін санды деректерді гистограмма, таңбалар және әртүрлі түстермен берген тиімді. Бұл әдіс арқылы проблемалық жерлерге бірден визуалды түрде баға беруге болады. Шартты форматтауды іске қосу үшін, Главная (Басты) құралдар тақтасында орналасқан Стили (Мәнерлер) бөліміндегі Условное форматирование (Шартты форматтау) командаларын орындасақ, Шартты форматтау диалогтік терезесі ашылады.

Гистограмма таңдалған ұяшықтардағы мәндерді көру ыңғайлы болуы үшін әртүрлі түстегі гистограммаларды қоюға мүмкіндік береді.


1-тапсырма. Топтық жұмыс

Зерттеу жұмысы. Оқушылар өздеріне берілген тақырыптары бойынша jamboard тақтасында топтық жұмыс орындайды.

1-топ: Гистограмма

2-топ: Графиктер

3 топ: Нүктелік диаграмма

4-топ: Сақиналық диаграмма


2-тапсырма. Жұптық жұмыс

Практикалық тапсырма.

1. 1-кестеде көрсетілгендей, сыныптарды, сыныптардағы оқушылардың жалпы санын және сабаққа қатысып отырған оқушылардың санын енгіземіз.

2. Қатысу процентін есептеу үшін, Қатысу проценті бағанына орналасқан Е3:Е9 ұяшықтар аралығын проценттік форматқа өткіземіз.

3. Е3 ұяшығына мына формуланы енгіземіз: «= (D3/C3)*100»

4. Автотолтыру әдісін қолдану арқылы формуланы Е3:Е9 ұяшықтар аралығына орналастырамыз.

5. Диаграмма құрамыз (7-сурет).

Дескриптор:

  • Кестеге оқушылардың санын енгізеді;

  • Е3:Е9 ұяшықтар аралығын проценттік форматқа өткізеді;

  • Е3 ұяшығына «= (D3/C3)*100» формуласын енгізеді;

  • автотолтыру әдісін қолданады;

  • қатысу процентін есептейді;

  • диаграмма құрады.


Кері байланыс




Жалғастыруға дайынмын

Бір нәрсе түсінемін, бірақ бәрін емес

Түсінбеймін, қайталап қарау қажет


Сергіту сәті. https://learningapps.org/watch?v=p378pfpst22


3-тапсырма. Гистограмманы оқимыз Социологиялық сауалнамаға сәйкес, жастар арасындағы ең танымал әлеуметтік желілер мен мессенджерлер – WhatsApp, Instagram, ВКонтакте т.б. (3-кесте).

Әдетте жастар бірнеше әлеуметтік желіде аккаунт ашады. Шартты форматтауды пайдаланып, әлеуметтік желілер рейтингісінің гистограммасын құр. Дескриптор:

  • әлеуметтік желілер рейтингісін анықтайды;

  • шартты форматтауды пайдаланады;

  • гистограмма құрады.




Бейнесабаққа назар салады.






Мұғалімді мұқият тыңдайды.





















Әр топ өзінің тақырыбы туралы ақпарат табады, ақпаратты постер құру арқылы басқа топқа жаңа сабақты түсіндіреді.










Тапсырмаға берілген әрекеттерді

орындайды.




























578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!