Материалдар / Д.Исабековтың "Әпке" драммасындағы адамгершілік парыз бен борыш 6-сабақ
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Д.Исабековтың "Әпке" драммасындағы адамгершілік парыз бен борыш 6-сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Д.Исабековтың "Әпке" драммасындағы адамгершілік парыз бен борыш 6-сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Ақпан 2024
251
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім: Махаббат және абырой Мектеп:

Күні: Мұғалімнің аты-жөні:


Сыныбы: 8 қатысқаны: қатыспағаны:

Сабақтың тақырыбы

Дулат Исабеков «Әпке» драмасындағы адамгершілік парыз бен борыш

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.3.4.1 шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазу

Сабақ мақсаты

Дулат Исабеков «Әпке» драмасы бойынша жазылған әдеби сын -пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазады.

Бағалау критерийі

  • Шығарма бойынша жазылған әдеби сын -пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жаза алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар: Шығарма бойынша әдеби сын- пікір жазудың ерекшелігін таниды;

Ауызша шығарма туралы өз көзқарастарын басқа сын -пікірлермен салыстыра бағалайды ;

Жазылым жұмысында шығарма бойынша жазылған әдеби сын-пікірлерге сүйене отырып, өзіндік сыни пікір жазады.

Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология: т.б.

Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша, үзіндінің негізгі ойына тоқталсам ..., мен ... ойлаймын т.б.

Құндылықтарды дарыту

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы (6-құндылық)

Пәнаралық байланыс

Өзін-өзі тану пәнімен байланыс. Отбасылық құндылықтардың маңызы.

Алдыңғы білім

«Әпке» драмасындағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға берді.

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы








1.Ұйымдастыру кезеңі. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады.

Қызығушылықты ояту. Өтілген тақырыпты еске түсіру үшін «Бір минут» әдісімен жұмыс жасайды.

Негізгі әрекеттер:

1.Әдістің атына сәйкес оқушылар 1 минуттың ішінде тақырып туралы не білетіні және түсінетіндігі туралы тоқтамай айта бастайды. Ал екінші оқушы жұбының пікірін толығымен ұғыну үшін тек мұқият тыңдап отырады.

2.Экрандағы таймер тоқтаған уақытта әңгімелесу аяқталады.

3.Жұбының пікірін тыңдаушы оқушы келесі жұпқа естігенін айнытпай айтуға тиіс.

4.Экранда таймер қосылып, жұптар қайта араласа бастайды.

5.Осылайша 5 минуттың ішінде 5 түрлі жұппен байланыс орнайды.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушылар түгенделіп, назары сабаққа аударылады.


Өтілген тақырыпты еске түсіру үшін «Бір минут» әдісімен жұмыс жасайды.





Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.




Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

Төмен жауап


8-сынып қазақ әдебиеті


Сабақтың ортасы



ІІ. Мағынаны тану. ЖЖ. 1-тапсырма.

«РRE» кестесін толтыру үшін оқушыларға мынадай тақырып ұсынылады: «Әпке атаулының бәрі бірдей ме?»

Оқушылар ұсынылған кестенің бірінші бағанына тақырып бойынша өздерінің пікірлерін 1 сөйлеммен жазады.

Екінші бағанға неліктен осы сөйлемді таңдағанын түсіндіреді.

Үшінші бағанға осы себепті мысал арқылы сипаттайды.


«Р» -

«R» -

«E»-




Дескриптор:

  • Оқушылар ұсынылған кестенің бірінші бағанына тақырып бойынша өздерінің пікірлерін 1 сөйлеммен жазады;

  • Екінші бағанға неліктен осы сөйлемді таңдағанын түсіндіреді.

  • Үшінші бағанға осы себепті мысал арқылы сипаттайды.

ҚБ

2-тапсырма. «Әпкені» оқығанда...» деген тақырыпта сыни пікір жазыңыз. Оны жазу барысында мына нұсқаулықтарды ескеріңіз:

- өткен шақта жазу;

- төл және төлеу сөздерді қолдану;

- бірінші жақта жазу;

- уақытқа байланысты жалғаулықтарды қолдану;

- толық сипаттау;

Қабілеті жоғары оқушылар тақырыпқа қатысты ойын тұжырымдап, талдап жазады.

Қабілеті төмендеу оқушылар драма мәтінінен алынған үзінділерді пайдалана алады.

Дескриптор:

  • тақырып бойынша білетін ақпараттарын естеріне түсіреді;

  • оларды жұптарымен бөліседі;

  • тақырып бойынша пікірін бір сөйлеммен жазады;

  • осы сөйлемді жазу себебін түсіндіреді;

  • ойын мысал арқылы жеткізеді;

  • сыни пікір жазады;

  • нұсқаулықты басшылыққа алады.

ҚБ

Оқушылардың қалауы бойынша жауаптарын «Ыстық орындықта» тыңдау.


Оқушылар ұсынылған кестенің бірінші бағанына тақырып бойынша өздерінің пікірлерін 1 сөйлеммен жазады.

Екінші бағанға неліктен осы сөйлемді таңдағанын түсіндіреді.

Үшінші бағанға осы себепті мысал арқылы сипаттайды.





«Әпкені» оқығанда...» деген тақырыпта сыни пікір жазыңыз. Оны жазу барысында мына нұсқаулықтарды ескеріңіз.


Оқушылар тақырып бойынша білетін ақпараттарын естеріне түсіреді;

оларды жұптарымен бөліседі;

тақырып бойынша пікірін бір сөйлеммен жазады;

осы сөйлемді жазу себебін түсіндіреді;

ойын мысал арқылы жеткізеді;

сыни пікір жазады;

нұсқаулықты басшылыққа алады.






Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

Төмен жауап






Тамаша жауап!

Жақсы жауап!

Төмен жауап





Д. Исабеков «Әпке» драмасы



















Сабақтың аяғы

5 мин.

5. Мұғалімнің кері байланысы.

Топ жауаптарының ұтымды шыққан жері мыналар: ...

Алдағы уақытта мыналарды ескеріңіздер: ...

Хат мәтінінің құрылымы сақталған/сақталмаған ...

Мына мәселеге назар аударыңыздар...

6. Рефлексия «Өзін-өзі талдау сауалнамасы»

Біздің күніміз (сабақ, іс-шара, ойын) аяқталуға жақын, сондықтан ...

айтқым келеді:

Мен үшін ... сәтті болды

Өзіңді не үшін мақтай аласың?

Не үшін сыныптастарыңды мақтай аласың?

Неге ие болдың?

Мені не таң қалдырды?

Мен үшін ... жаңалық болды.

Сіздің ойыңызша не сәтті болды?

Сіздің ойыңызша не сәтсіз болды? Неліктен? Болашақта нені ескеру қажет?

Менің сабақтағы жетістігім…










3-таратпа

Дифференциация

Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау

Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Денсаулық және техникалық қауіпсіздікті сақтау

Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.





Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз.

188тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!