Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
Сүйіспеншілік пен
достық
|
Мектеп:
«Қ.Билялов атындағы гимназия»
КММ
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Шенгельбаева Гульнур
Амангельдиновна
|
Сынып:
7
|
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Достық- өмірлік
нұсқа
|
Осы сабақта қол
жеткі-зілетін оқу мақсаттары
(оқу бағ.сілтеме)
|
7Т/А1.Проблемалық сұрақтарға тыңдалған
мәтіннен деректер келтіре отырып, дәлелді жауап беру, өз жауабын
өзгенің жауабымен салыстыру
талқылау
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық оқушылар орындай
алады:
Мәтінді түсінеді, мәтінді пайдаланып
сұрақтарға жауап береді
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады:
Проблемалық сұрақтарға мәтіннен
деректер келтіре отырып, дәлелді жауаптар
айтады
|
Кейбір оқушылар орындай
алады:
Проблемалық сұрақтарға берген өзгенің
жауабы мен өз жауабын салыстырады, талқылайды, өмірмен
байланыстырады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар орындай
алады:
-Мәтіннің мазмұнын
түсінеді;
-Сұрақтарға жауап бере
алады;
-Проблемалық сұрақтарға дәлелді пікір
айтады;
-Өз пікірін өзгелердің пікірімен
салыстырады, талқылайды, өмірмен
байланыстырады
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен
терминдер:
Достық, адал дос, амал дос, достықпен
сыйыспайтын мінездер, ортақ көзқарас, бір мүдде, сенім, нағыз
достық
|
Диалог құруға/шығарма жазуға
арналған пайдалы тіркестер:
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
-«Достық–өмірлік нұсқа» дегенді қалай
түсінесіңдер?
- Достық жайында айтылған қандай
шешендердің сөзін оқыдыңдар?
|
-
Не себепті достық баптауды қажет ететін нәзік өсімдік сияқты деп
ойлайсыз?
-Неліктен достықтың баға жетпес байлық
екеніне
мысал
келтіре аласыз ба?
|
Жазылым тапсырмалары: «Ысқыру
диктанты», «Қос жазба күнделігі»әдісі, «Фишбоун»
әдісі.
|
Құндылықтарға
баулу
|
«Мәңгілік Ел»
идеясының «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік,
бейбітшілік пен келісім» құндылығын іске
асыру.
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақ әдебиеті, өзін-өзі
тану,
|
Алдыңғы
оқу
|
Дос, достық туралы біледі. Достық
жайында айтылған шешендердің сөзін оқу
тапсырылған.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
7мин.
|
Психологиялық жағымды орта
құру.
«Досыма сыйлық» әдісі
Оқушылар шеңбер бойымен тұрып, сандықшадағы
суреттерді таңдап, суреттерге қарап, бір-біріне сыйлықтар жасайды.
Алған сыйлықтардың басқы әріптері бойынша топтарға
топтастырылады.
1-топ «Адалдық»
тобы
2-топ «Сүйіспеншілік»
тобы
3-топ «Қамқорлық»
тобы
4-топ «Мейірімділік»
тобы
«Миға шабуыл»
әдісі
Мақсаты:Ойларына қозғау сала отырып, зейіндерін
шоғырландыру.
Нәтиже: Жасырын сөзді табады. Сабақтың тақырыбын
айтады.
«Ысқыру диктанты» арқылы бүгінгі тақырыбымызды
анықтау
..... жылатып айтады, дұшпан күлдіріп
айтады.
.....деген шар айна, сындырып алма
абайла.
Мәнді болса, ..... артық, сәнді болса жастық
артық.
Дос, достық сөздерін тапқыза отырып, сабағымыздың
тақырыбын ашамыз.
ҚБ: «Үш
шапалақ»әдісі арқылы бағалау
|
суреттер,
|
Сабақтың
ортасы
8мин
10мин
2мин.
|
«Достық-өмірлік нұсқа» атты аудиотаспаны
мұқият тыңдау
Ой қозғау
сұрақтары:
- Мәтін
не туралы?
- Достық деген ұғымды қалай
түсінесіңдер?
-Жан достарың бар
ма?
І
тапсырма:
«Қос жазба күнделігі» әдісі
жұптық жұмыс
Мақсат: Өзара әрекеттестікке түсіре
отырып, бірін-бірі оқытуды
ұйымдастыру.
Нәтиже:
Мәтін бойынша тірек
сөздерді теріп, негізгі ойын ашудағы оның маңыздылығын
жазыңдар
Дескриптор:
1. Мәтінді мұқият
тыңдайды, тірек сөздерді
табады.
2. Мәтіндегі ойды
анықтайды.
3. Тірек
сөздердің мәтіндегі ойды ашудағы маңызындылығына мысал
келтіреді.
ҚБ «Екі жұлдыз бір тілек » әдісі
арқылы жұптар бірін-бірі
бағалайды.
ІІ
тапсырма: «Жуан, жіңішке сұрақтар»
әдісі жеке жұмыс (деңг.
тапсырма)
Мақсаты: Оқушыларға жеке тапсырма бере
отырып, өз бетінше жұмыс жасауын
қалыптастыру.
Нәтиже: Мәтін бойынша сұрақ
құрастырады, жауап береді. Берілген проблемалық сұрақтарға мәтіннен
дәлелді пікір келтіреді. Проблемалық сұраққа жауап береді, өмірмен
байланыстырады.
М әтін
бойынша
сұрақтар
құрастыр.(3сұрақ)
ҚБ «Сана саяжолы»
әдісі арқылы
Проблемалық сұрақтарға
мәтін
бойынша дәлелді пікір
келтір.
Тыңдалған мәтіннен
деректер
келтіре отырып,
проблемалық
сұраққа жауап бер,
өмірмен
байланыстыр.
ҚБ «Ауызша
сұрақ-жауап» әдісі
Дескриптор:
-
Мәтін бойынша сұрақ
құрастырады, сұрақтарға жауап
береді.
-
Проблемалық
сұрақтарға мәтіннен дәлелді пікір
келтіреді
-
Мәтіннен деректер
келтіре отырып, проблемалық сұрақтарға жауап береді, өмірмен
байланыстырады.
Сергіту сәті: «Пингвиндер
биі»
|
Түрлі-түсті
стикерлер
|
Сабақтың
соңы
10мин
3мин
|
«Фишбоун» әдісі топтық
жұмыс
Мақсаты:
Б
үгін сабақ не туралы? (1 сөз жаз.)
Тыңдалған мәтіндегі негізгі түсініктер
қандай?
(5-6 сөз жаз)
Мәселенің шешімі не? Өз
көзқарасың.
( 2
сөйлем жаз)
Ұйге тапсырма: «Достық – өмірлік нұсқа» эссе
жазу
Рефлексия: «Жетістік
баспалдағы»
|
|
Қосымша
мәлімет
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді
қалай жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы білімін тексеруді
қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс – денсаулық және
қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен
байланыс (тәрбие
элементі)
|
Жеке, жұптық, топтық жұмыстарды
ұйымдастыру
«Қос жазба күнделігі» арқылы бірін-бірі оқытуды
ұйымдастыру.
«Түстер әлемі» әдісі арқылы деңгейлік тапсырма
беру.
«Фишбоун»әдісі арқылы жинақтап
қорытынды шығаруды ұйымдастыру.
|
«Үш
шапалақ» әдісі
«Екі жұлдыз, бір тілек»
әдісі
«Сана саяжолы»
әдісі
«Ауызша сұрақ-жауап»
әдісі
«Жетістік баспалдағы»
әдісі
Бағалау критериі
Дескриптор
|
Қазақ әдебиеті, өзін-өзі
тану
АКТмен байланыс
«Мәңгілік Ел» идеясының «Қоғамымыздағы ұлттық бірлік,
бейбітшілік пен келісім» құндылығын оқушы бойында
қалыптастыру
|
Сабақ бойынша
рефлексия
-
Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері
орындалды ма, қолжетімді болды
ма?
-
Барлық оқушылар оқу мақсатына қол
жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп
ойлайсыз?
-
Сабақ қалай және қандай деңгейде
өтті?
-
Жоспарланған саралау дұрыс іске асты
ма? (тапсырмалар сәйкес болды
ма?)
-
Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
-
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма,
неліктен?
-
Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және
неге?
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты):
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал
етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары
туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|