САБАҚ: Қазақ
тілі
|
Мектеп: Т.Айтжанов атындағы
жалпы орта мектебі
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
СЫНЫП: 7 «А»
. Достықты сақтаудың
жолдары
|
Қатысқандар:19
|
Қатыспағандар:-
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын
оқу
мақсаттары
|
7.2.7.1. Ғаламтор,
энциклопедия, газет-журналдар, оқулықтардан алынған деректерді
қолдану, авторына сілтеме
жасау
7.3.4.1. Эссе құрылымы мен даму
желісін сақтап, тақырыпқа байланысты берілген мәселенің оңтайлы
шешілу жолдары немесе себептеріне өз көзқарасын жазу (дискуссивті
эссе)
7.4.4.2. Шылау
сөздердің мән мәтініндегі қолданысын
түсіну
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар орындай алады: Мәтін бойынша
проблемалық сұрақтар құрастыра
алады.
|
Оқушылардың көпшілігі орындай
алады: Жағдаятқа сай диалогке түсіп,сөйлем құрай
алады.Фразеологизмдерді мәтіннен таба
алады.
|
Кейбір оқушылар орындай
алады:Тақырып аясында
фразеологизмдерді еркін қолданып, диалогқа даярлықсыз түсіп, өз
пікірін білдіре алады. Оқулықтан тыс берілген қосымша
тапсырмалады орындайды, тақырып бойынша қосымша мәліметтер мен
дәлелдер келтіре алады.
|
Тілдік мақсат
|
Оқушылар орындай алады: пікірталаста тез және
дұрыс шешім қабылдай біледі
|
Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
тұрақты
тіркес,»фразеологизм»,достық,тұтастық
|
Диалог
құруға / шығармажазуғаарналғанпайдалытіркестер:
10-12
үнқатымға түсе алады.
|
Талқылауға арналған
сұрақтар:
Достықты сақтаудың
жолдары?
Достық дегеніміз
не?
Тұрақты тіркес дегеніміз
не?
|
Не себепті …. деп
ойлайсыз?
Не себепті адамдар
ренжіседі?
|
ишара: Қол соғу, белгі беру ,
бас бармақ,саяхат, сергіту сәті
|
Алдыңғы
оқу: Достық дәнегі
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
|
Жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Басы
7 минут
|
«Кофе
таяқшылары»
Орындау барысы: әр оқушы
өткен тақырып бойынша кофе таяқшыларына жазылған кофе ішетін
стақанынан бір сұрақты таңдап алады. 7 секунд ойланып, таңдап алған
сұраққа толық жауап береді.
Тұрақты тіркесті тап? Ине,көз,ит сөздері бар
тұрақты тіркес тап? Тұрақты тіркес
неше ағына береді?
|
Смайликтер(жарайсың,
тамаша)
|
Ортасы
28 минут
|
Оқылым 1-тапсырма
Мәтінді оқып, ойларыңды
ортаға салыңдар
Топтық бағалау іске
асады.
Ойтүрткі
Достықты сақтап қалу үшін не
істеу кекрек деп
ойлайсыңдар?
Досыңды ренжітпеу үшін оның
орынсыз өтініштерін орындай беру керек пе? Әлде қателігін бетіне
айтқан дұрыс па?
ӘТН Тілімізде бірнеше сөзден
құралып, бір ұғымда қолданылатын,, сөйлем мүшелеріне ажыратуға
келмейтін, грамматикалық мағыналарын өзгертіп, тіркестегі орындарын
ауыстыруға болмайтын, , тарихи қалыптасқан, тұрақты тіркестер бар.
Оларды фразеологиялық тіркестер немесе фразеологизмдер деп
атайды.
Жазылым
Генеалогиялық
ағаш
Екі дос тыңдалым мәтіні
бойынша
Деңгейлік
тапсырма
1-деңгей оқылым мәтінінен
тұрақты тіркесті тап
2-деңгей Оларды мәндес
фразеологизмдермен алмастыр
3-деңгей Мәтіннің құрылымы мен
даму желісін сақтап, Жарқынның әкесінің сөзіне қатысты эссе
жаз
Қалыптастырушы бағалау жүріп
отырады.(смайликтер).
Сергіту сәті «Қара
жорға»
Топтық бағалау іске
асады.
Симонид»
әдісі.
Орындау
барысы: оқушылар
сөздерді есте сақтау үшін
оларды парақтарға жазып, өзін тұратын бөлме ішінде жайып қою
керек.
Бұл әдіс оқушыларға есте
сақтау қабілетін дамыту үшін ұсыныс ретінде
беріледі.
|
қалам.
Үлестірме
қағаз
Сергіту сәті . Караоке
«қара жорға»
|
Соңы
5 минут
|
Кері
байланыс
«Рефлексиялық
шеңбер»
Оқушылар шеңберге тұрып,
төмендегі сұрақтарға жауап
береді.
-
Сабақ барысында
көңіл-күйіңіз қандай болды?
Неліктен?
-
Бүгін не білдіңіз?
Сіз үшін не жаңалық болды?
-
Сабаққа қатысуыңызды
қалай бағалайсыз?
-
Сабақта қандай
қиындықтар туындады?
-
Сабақ аяқталғанда
көңіл-күйіңіз қандай?
Неліктен?
Үй жұмысы 6-тапсырма
|
смайликтер
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау –
оқушыға
мейлінше
қолдау
көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті
оқушыға
тапсырманы
қалай
түрлендіресіз?
|
Бағалау – оқушы
білімін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Денсаулық жəне
қауіпсіздік,АКТ-мен
байланыс.Құнды-лықтармен
байланыс
(тəрбиеэлементі).
|
Қандай тұрақты
тіркестерді білесің?
Достық сөзін
септе.
|
Бағалау критериі
|
Дескриптор
|
Эссе құрылымы мен даму желісін сақтап, тақырыпқа байланысты
берілген мәселенің оңтайлы шешілу жолдары немесе себептеріне өз
көзқарасын жазу
|
Мәтін желісін
сақтағанмен, ауытқу болады
1балл
|
Даму желісін сақтап, өз
көзқарасын білдіре отырып жазады
2 балл
|
Шылау сөздердің мән
мәтініндегі қолданысын
түсіну
|
Шылауды бөлек жазу туралы
түсінік қалыптасады.
1балл
|
Шылау мен қосымшаны
ажырата алады, жаза алады 2балл
|
Бағалау
шәкілі
«7»-5«6-»-4«5»-3
|
|
Рефлексия
Сабақтың
мақсаты мен оқу
Міндеттері
орындалды ма?
Бүгін
оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай
өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған
Саралау жақсы Іске асты ма?
(тапсырмалар
сəйкес болдыма?)
Уақытты қалай
пайдаландым?
Жоспарыма
қандай өзгеріс
енгіздім жəне неге?
|
Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол
жақта берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау
Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)
1:
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы
өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту
мен оқуға қатысты)?
1:
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген
оқушылар жөнінде келесі
сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат
білдім?
1
|