|
Сабақ тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады». Адал еңбекпен дүние табудың үлгісі. |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Абдреймова М.С Күні: 23.11.17 |
|||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: 21 |
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау ( 5.Б/С1); Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау.(5.А/И3) |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Шығарманың тарихи құндылығын дәлелдейтін эпизодтарды табады Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығарманың тарихи құндылығын дәлелдейтін эпизодтарды таба отырып, тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын анықтайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Жырдың тарихи құндылығына өзіндік баға береді. Суреттеу құралдарын мағыналарына қарай талдайды. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Суреттеу құралдарын анықтайды, талдау жасайды, эпизодтарды табады, өзіндік баға береді Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: Байлық, еңбек, тіленші, қайыр, университет, фабрика, франк, приказчик, купец Диалог құруға шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Менің ойымша, менің пайымдауымша, өкінішке орай Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті тіленші Антонға бейтаныс кісінің ақылы әсер етті? Бүгінгі таңдағы адал еңбекпен дүние табудың үлгісі қандай деп ойлайсыз? |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Адам бойындағы жалқаулық, еріншектік қасиеттерді жойып, адал еңбек етуге тәрбиелеу; |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, тарих, бейнелеу өнері |
|||||||||||||
|
Алдыңғы оқу 3 минут |
«Автобиографиялық поэма» әдісі арқылы өткен сабақты ширату. Мұғалім оқушыларға парақ таратады. Оқушылар парақты алдымен екіге, кейін тағы екіге бүктейді де, парақты ашады. Шыққан төрт тор көзге мұғалім берген төрт сұрақты жазып, жауап береді.
|
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Басы 7 минут |
1.Ой шақыру Оқушылардың назарына Ыбырай Алтынсариннің «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесінің бейнеролигі ұсынылады. https://bilimland.kz/kk/content/lesson/75271_ybyrai_altynsarin_dunie_qalai_etseng_tabylady_anggimesi 1.Не себепті тіленші Антонға бейтаныс кісінің ақылы әсер етті? 2.Бүгінгі таңда адал еңбекпен дүние табудың үлгісі қандай деп ойлайсыз? 2.Топтастыру «Мозайка» әдісі арқылы төрт топқа бөлінеді.
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында оқушылар орындарынан тұрып, «Австралиялық жауын» жаттығуын жасайды.
|
|
||||||||||||
|
Ортасы 20 минут |
1-тапсырма. Ж- жеке жұмыс Шығарманың тарихи құндылығын танытатын эпизодтарды «ПОПС» немесе «Төрт сөйлем» әдісі арқылы жаз Пікір. Жырдың тарихи құнды мұра екендігін көрсететін бір сөйлемді пікір жаз. Дәлел. Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал. Шығармадан тарихи құндылықты танытатын екі эпизодты тауып, пікіріңе мысал келтір. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды жаз. Дескриптор - Шығарманың тарихи құндылығын дәлелдейтін эпизодтарды анықтайды; 2 балл - Тарихи құндылығын бағалайды; 3 балл 2-тапсырма. ТЖ- топтық жұмыс Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, кірме сөздер) «Маңызды пирамида» әдісі арқылы мысалдармен сәйкестендіріп, қолданылу мағынасына талдау жасаңдар
«Маңызды пирамида» әдісі 1. Таратпада берілген сөйлемдерден бейнелеу, суреттеу құралдарының түрлерін тап. 2. Тапқан бейнелеу, суреттеу құралдарының мағыналарын анықта. 3. Шешімдеріңді негізге ала отырып, басқа топпен салыстыр Дескриптор - Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын табады; 2 балл - Көркемдегіш құралдардың мағыналарын анықтайды; 3 балл |
|
||||||||||||
|
Соңы 10 минут |
Бекіту. «Шахмат тақтасына» сабақ барысындағы іс-әрекеттерді түсіру арқылы сабақты бекіту
Кері байланыс. «Кемпірқосақ» әдісі Күлгін түс-басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды... Көк түс- бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімді риза еттім? Жасыл түс-ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? Сары түс-шынайылық. Сабақ саған ұнады ма? Неліктен? Қызыл түс-көңіл-күй. Мен өзімді сабақта қалайша сезіндім?
|
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дүние қалай етсең табылады?
Дүние қалай етсең табылады?
|
Сабақ тақырыбы: Ы.Алтынсарин «Дүние қалай етсең табылады». Адал еңбекпен дүние табудың үлгісі. |
Мектеп: Мұғалімнің аты-жөні: Абдреймова М.С Күні: 23.11.17 |
|||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: 21 |
Қатыспаған оқушылар саны: 0 |
||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
Шығармадағы эпизодтар арқылы тарихи құндылығын бағалау ( 5.Б/С1); Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарының (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, қайталау, өлең құрылысы) мағынасын анықтау.(5.А/И3) |
|||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар орындай алады: Шығарманың тарихи құндылығын дәлелдейтін эпизодтарды табады Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығарманың тарихи құндылығын дәлелдейтін эпизодтарды таба отырып, тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын анықтайды. Кейбір оқушылар орындай алады: Жырдың тарихи құндылығына өзіндік баға береді. Суреттеу құралдарын мағыналарына қарай талдайды. |
|||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Суреттеу құралдарын анықтайды, талдау жасайды, эпизодтарды табады, өзіндік баға береді Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: Байлық, еңбек, тіленші, қайыр, университет, фабрика, франк, приказчик, купец Диалог құруға шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Менің ойымша, менің пайымдауымша, өкінішке орай Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті тіленші Антонға бейтаныс кісінің ақылы әсер етті? Бүгінгі таңдағы адал еңбекпен дүние табудың үлгісі қандай деп ойлайсыз? |
|||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||
|
Құндылыққа баулу |
Адам бойындағы жалқаулық, еріншектік қасиеттерді жойып, адал еңбек етуге тәрбиелеу; |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, тарих, бейнелеу өнері |
|||||||||||||
|
Алдыңғы оқу 3 минут |
«Автобиографиялық поэма» әдісі арқылы өткен сабақты ширату. Мұғалім оқушыларға парақ таратады. Оқушылар парақты алдымен екіге, кейін тағы екіге бүктейді де, парақты ашады. Шыққан төрт тор көзге мұғалім берген төрт сұрақты жазып, жауап береді.
|
|||||||||||||
|
Сабақтың жоспары |
||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Басы 7 минут |
1.Ой шақыру Оқушылардың назарына Ыбырай Алтынсариннің «Дүние қалай етсең табылады?» әңгімесінің бейнеролигі ұсынылады. https://bilimland.kz/kk/content/lesson/75271_ybyrai_altynsarin_dunie_qalai_etseng_tabylady_anggimesi 1.Не себепті тіленші Антонға бейтаныс кісінің ақылы әсер етті? 2.Бүгінгі таңда адал еңбекпен дүние табудың үлгісі қандай деп ойлайсыз? 2.Топтастыру «Мозайка» әдісі арқылы төрт топқа бөлінеді.
Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру мақсатында оқушылар орындарынан тұрып, «Австралиялық жауын» жаттығуын жасайды.
|
|
||||||||||||
|
Ортасы 20 минут |
1-тапсырма. Ж- жеке жұмыс Шығарманың тарихи құндылығын танытатын эпизодтарды «ПОПС» немесе «Төрт сөйлем» әдісі арқылы жаз Пікір. Жырдың тарихи құнды мұра екендігін көрсететін бір сөйлемді пікір жаз. Дәлел. Өз пікіріңді бір сөйлеммен дәлелде. Мысал. Шығармадан тарихи құндылықты танытатын екі эпизодты тауып, пікіріңе мысал келтір. Қорытынды. Тақырып бойынша қорытынды жаз. Дескриптор - Шығарманың тарихи құндылығын дәлелдейтін эпизодтарды анықтайды; 2 балл - Тарихи құндылығын бағалайды; 3 балл 2-тапсырма. ТЖ- топтық жұмыс Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын (теңеу, эпитет, ауыспалы мағынадағы сөздер, кірме сөздер) «Маңызды пирамида» әдісі арқылы мысалдармен сәйкестендіріп, қолданылу мағынасына талдау жасаңдар
«Маңызды пирамида» әдісі 1. Таратпада берілген сөйлемдерден бейнелеу, суреттеу құралдарының түрлерін тап. 2. Тапқан бейнелеу, суреттеу құралдарының мағыналарын анықта. 3. Шешімдеріңді негізге ала отырып, басқа топпен салыстыр Дескриптор - Шығармадағы тілдік бейнелеу, суреттеу құралдарын табады; 2 балл - Көркемдегіш құралдардың мағыналарын анықтайды; 3 балл |
|
||||||||||||
|
Соңы 10 минут |
Бекіту. «Шахмат тақтасына» сабақ барысындағы іс-әрекеттерді түсіру арқылы сабақты бекіту
Кері байланыс. «Кемпірқосақ» әдісі Күлгін түс-басты мәселе. Бүгінгі сабақта ең құнды... Көк түс- бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімді риза еттім? Жасыл түс-ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым? Сары түс-шынайылық. Сабақ саған ұнады ма? Неліктен? Қызыл түс-көңіл-күй. Мен өзімді сабақта қалайша сезіндім?
|
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















