Дүниетану сабағы | Мектеп:Шаған ЖОББМ |
Тақырыбы: | Өз ісінің шебері |
Күні | Мұғалімнің аты-жөні |
Сынып: | Сабаққа қатысушылар саны: Сабаққа қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаты | 4.1.4.1 спорттың әр түрлеріндегі жарақаттану себептерін зерттеу;4.1.4.2 спорттың әртүрлеріндегі жарақаттану қаупін азайту және алдын алу әдістерін ұсыну; |
Сабақтың мақсаты | Жарақаттану себептерін анықтау. Спорттың әр түрінде жарақаттанудың алдын алудың шараларын әзірле. |
Дағдыларды дамыту | Оқушылар мақсат қойып, қорытынды жасап, тақырып бойынша сөздерге анықтама береді; денешынықтыру сабағында және спорттың әр түрлерінде жарақаттану себептерін түсіндіреді; денешынықтыру сабағында және спорттың әр түрімен шұғылдану кезінде жарақаттану қаупін азайту және алдын алу әдістерін ұсынады. |
Бағалау критерийі
| Барлық оқушыденешынықтыру сабағында және спорттың әр түрінде жарақаттану себептерін түсіндіру;Оқушылардың көпшілігіденешынықтыру сабағында және спорттың әр түрімен шұғылдану кезінде жарақаттану қаупін азайту және алдын алу әдістерін ұсынуОқушылардың кейбіріспорттың әр түрінде жарақаттану себептерін зерттеу. |
Тілдік мақсат | Тірек сөздер: жарақат, спорт, денешынықтыру.Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Спорт, денешынықтыру, жарақаттану, жарақаттанудың алдын алу.Сабақта қолданылған ауызша/жазбаша тіл: қазақша.Талқыға салынатын сұрақтар:Денешынықтыру сабағында жарақаттанудың алдын алуға бола ма?Жарақаттанудың себептері?Жарақат дегеніміз не?Жарақат түрлері. |
Өткен сабақ материалдары | Спорт түрлерін топтау, спорттың бір түрімен шұғылдану үшін өзінің мәліметтерін (бой-тұрқы, салмағы, денсаулығы т.б.) анықтау; әртүрлі дереккөздер арқылы жасанды ортадағы тәуекелдер мен қауіп-қатерді анықтау;Жасанды ортадағы қауіпсіздігін жоспарлау |
| Жоспар |
|
Уақытша жоспарлау | Жоспарланған іс-шаралар | Ресурстар |
Сабақтың басы | 1. Жақсы көңіл күй қалыптастыру БейнежаттығуЖаттығу жасаудың не қажеті бар? | |
Сабақтың ортасы | Сабақ тақырыбымен жұмыс.Негізгі тірек білімді өзектендіру. «Әңгімелеу» әдісі(Ж) Спортпен не үшін шұғылдану керек?Сабақта не туралы айтамыз? Нені үйренеміз?Мақсатты тұжырымдау.Біздің сабағымыздың мақсаты– оқу:Жарақаттану дегеніміз не; оның себептері; денешынықтыру сабағында оның алдын алу жолдары(Ұ) Оқулықпен жұмыс (Ұ) Денешынықтыру сабағында жарақаттанудың алдын алуға бола ма? Ойлан.Оқулықтағы мәтінді оқы. Жарақат дегеніміз не? Түсіндір.
Зақымдану немесе жарақаттану – сыртқы факторлардың (механикалық, физикалық, химиялық, радиобелсенді, рентген сәулесі, электр және т.б.) әсерінен адам денесіндегі тіндердің құрылымы мен тұтастығының және қалыпты физиологиялық үдерістердің бұзылуы.
(Т)Қай кезде жарақаттанасың? Зертте (Оқулықтағы материал бойынша).Спортта жарақаттанудың қандай екі негізгі тобын атап көрсетуге болады?«Үш қадамдық сұхбат» стратегиясытоп. «Сыртқы» түрткіжайттар әсері; 2-топ. «Ішкі» түрткіжайттар әсері)Әр топқа сипаттама бер.Сергіту сәті бейнежазбасы (Ж) Дәптерде жұмыс істеу.Жұптық жұмысЕреже құрастыру / Жұбымен ереже құрастырып,талқылайды/Тапсырмалар ретімен орындатылады.Өзіңді бағала: сен қай деңгейдесің?Түйін: Дұрыс ұйымдастырылған денешынықтыру сабағында мінез-құлық қалыптасып, қимыл-қозғалыс дағдылары, қимылдың дәлдігі, байқампаздық, зейінді шоғырландыру секілді қабілеттер жетіледі. Бұл дағдылардың барлығы жарақаттанудың алдын алуға көмектеседі.Шығармашылық жұмыс, суреттермен жұмысСпорт және денешынықтырумен айналысу жөнінде постер құрастыр. |
Оқулық, дәптер
Дәптер, Оқулық
А3 парақтары, фломастер-лер, қарындаштар |
Сабақтың соңы | Сөйлемді аяқтау:Дұрыс ұйымдастырылған денешынықтыру сабағында ….. Жарақаттанудың алдын алуға көмектесетін қабілеттер: ……Рефлек-сия.Қоржын – ақпарат қажет емес, жоямынЖолсандық – пайдалы ақпарат, сақтап қоямынЕттартқыш – ақпаратты өңдеймін, ойланамын Ү/Т Астана қаласы тағы не арқылы танымал болды? Ақпарат іздеп тап. |
Суреттер:Қоржын, Еттартқыш, Жолсандық.Жапсырмалар |
| Қосымша ақпарат |
|
Дифференциация | Бағалау | Пәнаралық байланыс
|
Түсіну деңгейін анықтау үшін әртүрлі деңгейдегі сұрақтар қойылады | Балалардың алда өтілген және бүгінгі сабақ материалдарына қатысты сұрақтарға жауабы.Оқушылардың топпен не жеке істеген жұмыстарын бақылау арқылы. Сабақ барысында сұрақтар қою арқылы. Оқушылардың рефлексиясы нәтижелерін талдау арқылы. | Өзін-өзі тануқазақ тіліағылшын тілі
|