Материалдар / Дұрыс және бұрыс бөлшектер
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Дұрыс және бұрыс бөлшектер

Материал туралы қысқаша түсінік
5-сынып ұстаздарына
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
10 Қараша 2018
553
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Сабақтың тақырыбы: Дұрыс және бұрыс бөлшектер

Сынып: 5

Мерзімі: 17.10.2018

Мұғалім: Макина Р.Т.

Оқу мақсаты: - 5.1.1.10 дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату;

Міндеттері: - сын тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту, топта ойын еркін жеткізуге үйрету, топта, жұпта жұмыс жасауға үйрету

Сабақтың түрі: - бекіту сабағы

Пәнаралық байланыс: - тарих, әдебиет

Құралдар: түсті қарындаштар мен фломастер, маркерлер, өшіргіш, А4 қағазы, А3 қағазы, смайликтер, дәптер, қалам,бағдаршам, интербелсенді тақта, карточкалар.

Әдіс-тәсілдер: АКТ, ОмОЖТ,. Диалог, ОБжК, СТОү, ОүБОБ, ЖЕСОмО, ТДО, жұптық, топтық,, «Миға шабуыл»,

Оқыту нәтижесі: дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырата біледі.

Сілтеме: Оқулық Матемтика 5- сынып, «Атамұра» баспасы 2017ж. Алдамұратова Т.А.

Сабақ кезеңдері

Уақыт

Кіріктірілген модуль

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті


Білу















7


















ОмОЖ

СТОү,

ОБжК

Диалог

Миға шабуыл

ОүБжОБ


















Психологиялық жағымды орта тудыра отырып,бір-біріне сәттілік тілейді.

Оқушыларды үстелдің үстінде жатқан тапсырмаларды орындайды. Тапсырмалар бойынша 3 топқа бөлу.

1.Көбейтіндіні дәреже түрінде жаз:

5*5*5

8*8*8*8

3*3*2*2*2

2.Мына сандардан жай сандарды теріп жаз: 14; 2; 19; 27;31; 25; 9;17; 28;7

3.Мына сандардан құрама сандарды сандарды теріп жаз: 14; 2; 19; 27;31; 25; 9;17; 28;7

Әр топқа берілген тапсырманың артында

Қазақстандық математиктер туралы деректер бар.Топ мүшелерін таныстыру


1-топ:МҰҚТАРБАЙ ӨТЕЛБАЕВ -

Мыңжылдықтың 7 есебінің бірін шешкен, Шет елдің көптеген жоғары оқу орындарына шақырту алса да, «Туған жерімнен кіндік үзгім келмейді» деп бас тартады. Өмірлік ұраны – «Өзге елде сұлтан болғанша, өз еліңде ұлтан бол!».

2-топ. Әлімхан Ермеков -«Ұлы математика курсы» , «қазақ тілінің математика терминдері» атты оқулық, кітаптарды жарыққа шығарады. Қазақ арасынан тұңғыш математика ғылымының профессоры атағын алады.

3-топ: Жәутіков Орынбек - 200 ден астам ғылыми еңбектердің, ғылыми-танымдық кітаптардың, методикалық жұмыстардың, көптеген оқулықтардың авторы. республикалық физика-математика мектебін ұйымдастырушылардың бірі.

Үш топ әр математиктин аты мен тегін санның дәрежесі тақырыбы бойынша кодтаймыз.

Психологиялық жағымды орта тудыра отырып,бір-біріне сәттілік тілейді .Алдарындағы түстер бойынша сабақ алдындағы көңіл-күйлерін көрсетеді.Жасыл-көтеріңкі, қызыл-өте қобалжулы, сары-орташа.


Оқушыларды үстелдің үстінде жатқан тапсырмаларды орындайды. Тапсырмалар бойынша 3 топқа бөлініп отырады. 1-топ. Санның дәрежесі,

2-топ:Жай сандар; 3-топ: Құрама сандар.

Топ мүшелеріне бағалау парағы үшін нүктелер беріледі.







Әр топтан 1 оқушы деректі оқиды.












Түсіну


5

ОмОЖТ

АКТ

(флипчарт)

Диалог




ОүБжОБ




«Қайсы артық?»


Тірек сөздер:

қазақша

орысша

ағылшынша

бөлшек

дробь

Fraction

Алымы

числитель

Numerator

Бөлімі

знаменатель

Denominator

Дұрыс бөлшек

Правильная дробь

Proper fraction

Бұрыс бөлшек

Неправильная дробь

Improper fraction


  1. Әр топқа тапсырма беру:«Қайсы артық?»




1-топ. Берілген бөлшектер ішінен дұрыс бөлшектерді теріп алады.


2-топ. Берілген бөлшектер ішінен бұрыс бөлшектерді теріп алады.

3-топ. Берілген бөлшектер ішінен 1-ге тең бөлшектерді теріп алады.

Қолдану


12

ОмОЖТ

Жеке,жұппен,топпен.

ОБжК





ОүБжОБ


ОБжК


  1. Жек тапсырма: үш бөлшек жаз:- бірге тең, бірден кіші, бірден үлкен.


  1. Теориялық тексеру. Ия,-жоқ

1)        Бұрыс бөлшек бірден артық.
2)        Дұрыс бөлшек әрқашан бірден кем.
3)        Дұрыс бөлшек әрқашан бірден артық.

4) - Бұрыс бөлшек


5) - Дұрыс бөлшек

Кестені толтыр.

Сандар

Дұрыс бөлшектер

Бұрыс бөлшектер

2 және 3



8 және 7



5 және 2



6 және 5



9 және 10



3 және 4





А) берілген бөлшек а – ның қандай мәнінде бұрыс бөлшек болады?

Ә) берілген бөлшек а – ның қандай мәнінде дұрыс бөлшек болады?

Б) n-нің қандай мәндерінде бөлшегі бұрыс болып табылады?

В) с-нің қандай мәндерінде бөлшегі дұрыс болып табылады?


Дәптер алмасу арқылы тексер.



Өзін-өзі тексеру:

1-иә

2-иә

3-жоқ

4-жоқ

5-иә

Теория бойынша қатесі жоқтар-жасыл, 2-3 қате сары, одан көп болса-қызыл.





Сергіту сәті. «Алақан соғу» ойыны. Оқушылар бұрыс бөлшек аталса, алақан соғады.

а= 1,2,3....8

а= 1,2,3....7



n = 1,2,3....17



с = 1,2,3....7






Талдау






СТОү

Диалог

«Жұпта талқылау»

ОүБжОБ

ТжДО

ОБжК

ОЖЕСОжО

Кестеде бөлшектер жазылған. - ге тең

бөлшектерді тап және оларға сәйкес әріптерден Қазақстанның Қызыл кітабына енген құстардың аттарын құрастыр.


Д

А

Қ

Е

Қ

У









АҚҚУ






Жинақтау








6


Жеке,

жұппен,топпен

А Ә Б

АКТ

ОБжК

ОүБжОБ

ТжДО

«Жас суретші»


Вolshekterdі qysqartyp burysyn tap


Бағалау

3








ОүБОБ




Үй тапсырмасы: №408


5 алманы 3 балаға қалай тең бөліп беруге болады?


Қызыл-тақырыпты әлі де қарастыруым қажет

Сары –тақырыпты жақсы түсіндім, бірақ есеп шығаруда қателестім.

Жасыл-тақырыпты жақсы түсініп меңгердім.




























Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!