Материалдар / Дұрыс көпжақтар. 11-сынып

Дұрыс көпжақтар. 11-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Геометрия 11-сынып. Дұрыс көпжақтар тақырыбына қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қырқүйек 2023
756
18 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

«Қасым Аманжолов атындағы жалпы орта білім беретін мектебі» КММ

Сабақтың тақырыбы: Дұрыс көпжақтар (2-сабақ)


Бөлімі:

11.2 А Көпжақтар

Педагогтің аты-жөні:

Танатарова Фарида Миратовна

Күні:

20.12.2022 ж.

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.1.6 - дұрыс көпжақтың анықтамасын білу және дұрыс көпжақтардың түрлерін ажырату;

Сабақтың мақсаты:

  • Көпжақтар ұғымын, анықтамасын біледі;

  • Көпжақтарға қатысты формулаларды біледі және есептер шығаруда қолдана алады;

  • Көпжақтарға қатысты күрделі есептерді шығара алады.

Бағалау критерийлері



  • Есептің берілгеніне сай формуланы анықтай алады;

  • Көпжақтар формуласына түрлендірулер жүргізеді;

  • Көпжақтарға қатысты күрделі есептерді шығарады және ықшамдаулар жүргізеді


Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин



«Өткенге шолу»

5 мин

Ұйымдастыру.

  • Оқушылармен амандасу

  • Үй жұмысын тексеру

  • Өткен тақырыпты еске түсіру.

«Фронтальды сұрақтар» қою:

«Призма» тақырыбына арналған сұрақтар:

  1. Призманың қандай анықтамасын білесіңдер?

  2. Призманың түрлері қандай?

  3. Призманың элементтерін атаңдар.

  4. Призманың диагональдық қимасы қалай өтеді?

  5. Дұрыс призма деп қандай призманы айтамыз?

  6. Призманың бүйір бетінің ауданы мен толық бетінің ауданы қалай есептеледі?

«Пирамида» тақырыбына арналған сұрақтар:

  1. Пирамиданың қандай анықтамасын білесіңдер?

  2. Пирамиданың түрлері қандай?

  3. Пирамиданың элементтерін атаңдар.

  4. Пирамиданың диагональдық қимасы қалай өтеді?

  5. Дұрыс пирамида деп қандай пирамиданыны айтамыз?

  6. Пирамидадан қиық пирамиданы қалай алуға болады?

«Дұрыс көпжақтар» тақырыбына арналған сұрақтар:

  1. Қанжай көпжақ «дұрыс көпжақ» деп аталады?

  2. Дұрыс көпжақтың түрлерін атаңдар.


Оқушылар бүгінгі сабақтың тақырыбымен, мақсатымен танысады.

Берілген сұрақтарға жауап береді. Үй жұмысын дайын жауаптармен тексереді



Үй жұмысына: 2 балл

Дискриптор:

Берілген сұрақтарға жауап береді.


Жалпы балл-1


Сабақтың ортасы

10 мин






































Жеке жұмыс

10 мин






















Жұптық жұмыс

әдісі

15 мин

Ф ункционалдық сауаттылыққа есеп:

1-сурет


2-сурет


Мына суретте тұрғын үй берілген. Бұл үйдің шатыры пирамида тәріздес.

2-суретте осы шатырдың математикалық моделі берілген және кейбір қырларының ұзындықтары берілген.

Берілген суретте шатырдың едені- АВСД квадрат, EFGHKLMN- тұрғын үйдің шатырын ұстап тұратын бөренелердің пішіні – тікбұрышты параллелепипед болып келеді. Е- АТ қырының, Ғ- ВТ қырының, G- СТ қырының, H- ДТ қырының ортасы. Пирамиданың барлық қырлары тең және олар 12см- ге тең. Осы тұрғын үйдің шатырының көлемін табыңдар.

Жауабы: 288 м3


Білім алушы есепті шығарады, жауабын тексереді.


Мадақтау. Жалпы – 2 балл

Таратпа қағаздар

Тақтамен жұмыс.

  1. Табаң қабырғалары 10 см және 4 см, ал апофемасы 5 см – ге тең дұрыс үшбұрышты қиық пирамиданың бүйір беті мен толық бетінің ауданын табыңдар.

  2. Дұрыс үшбұрышты пирамиданың бүйір бетінің ауданы 96 см2 - қа тең, ал толық бетінің ауданы 112 см2. Пирамиданың табанының қабырғалары мен биіктігін табыңдар.

  3. Пирамиданың табан қабырғалары 12 және 10см болатын тіктөртбұрыш.Ұзындығы 8см-ге тең биіктігінің табаны - тіктөрбұрыштың диогональдарының қиылысу нүктесі.1)Пирамиданың бүйір бетінің ауданы; 2)Пирамиданың толық бетінің ауданын табыңдар.

Білім алушы тақтаға есепті шығарады. Орнында отырған оқушы, тақтадан бұрын аяқтауға тырысады. Жауабын тексерді


Әр тапсырмаға – 2 балл

Таратпа қағаздар


1-жұп

1)Дұрыс үшбұрышты қиық пирамида табанының қабырғалары 4 дм-ге және 2 дм-ге тең, ал бүйір қыры 2 дм –ге тең. Пирамиданың биіктігін және апофемасын табыңдар.

2)Пирамиданың табаны диагоналі 10 см-ге тең тіктөртбұрыш.

Пирамиданың әрбір бүйір қыры 13 см. Пирамиданың биіктігін табыңдар.
2-жұп

1)Төртбұрышты дұрыс пирамиданың биіктігі 7см-ге тең,ал табан қабырғасы 8см.Бүйір қырын табыңдар.

2)Табаң қабырғалары 7 см және 5 см, ал апофемасы 2 см – ге тең дұрыс қиық пирамиданың бүйір беті мен толық бетінің ауданын табыңдар.
3-жұп

1)Табаң қабырғалары 10 см және 2 см, апофемасы 3 см – ге тең дұрыс төртбұрышты қиық пирамиданың бүйір беті мен толық бетінің ауданын табыңдар.

2)Пирамида табаны – квадрат, оның биіктігі табының диагоналдарының қиылысуына түседі. Егер табан қабырғасы 20 дм, ал бүйір қыры 21 дм болса, пирамиданың бүйір бетінің ауданың табыңыз.

Жұбымен бірігіп есепті шығарады. Жауабын дайын жауаптармен тексереді

1-есеп – 1 балл

2-есеп – 2 балл

жалпы балл – 3


Таратпа қағаздар

Сабақтың соңы

Рефлексия

2 мин

Бағалау

Рефлексия.

Нәтижені талдау

Үйге тапсырма:



Жалпы тапсырмалар бойынша барлығы – 10 балл

Нәтижені талдайды




Сабақ бойына жинаған баллдарын есептейді

Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай мадақтау әдісі арқылы бағаланады.






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ