Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: Мектеп: №32 орта
мектеп
Күні: 26.05.2017 ж
Мұғалімнің аты-жөні: Молдалиева
Дина
Сынып:
5
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Ежелгі көшпелілердің
дүниетанымы
|
Оқу
мақсаты
|
5.2.1.2. Ежелгі
тайпалардың дүниетанымын
сипаттайды
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар:
Ежелгі тайпалардың
дүниетанымына шолу жасайды
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
Ежелгі тайпалардың
дүниетанымын сипаттай алады
|
Кейбір
оқушылар:
Ежелгі тайпалардың
дүниетанымын сипаттайды және
ажыратады
|
Бағалау
критерийі
|
-Ежелгі тайпалардың
дүниетанымына байланысты ұғымдарды
анықтайды
-Ежелгі тайпалардың
дүниетанымының ерекшеліктерін сипаттай
алады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Диалогке арналған
тармақтар:
-Ежелгі тайпалардың
дүниетанымына байланысты ұғымдарды анықтай
алады
-Ежелгі тайпалардың
дүниетанымының ерекшеліктерін сипаттай
алады
Жазылымға арналған
тіркестер:
-Ежелгі көшпелілердің
дүниетанымына байланысты ойын жеткізе
алады
Пәнге қатысты лексика мен
терминология:
-көшпелілер,
дүниетаным,тайпа
|
Құндылықтарға
баулу
|
Мәңгілік ел идеясы
негізінде оқушылардың бойында ежелгі адамдардың дүниетанымына
құрметпен қарауға баулу
|
Пәнаралық
байланыс
|
Қазақ әдебиеті пәні (8
сынып)
|
Тақырып бойынша
алдыңғы білім
|
Ежелгі көшпелілердің
материалдық мәдениетін
біледі
|
Сабақ
барысы
|
Сабақ
кезеңдері
|
Уақыты
|
Сабақтағы
жоспарланған жаттығу
|
Ресурс
|
Сабақтың
басы
|
15
мин
|
Қызығушылықты ояту
кезеңі. Бастапқы стимул.
Бұл сабақта оқушыларға
өткен тақырыптарды қайталай отырып, ежелгі тайпалардың
дүниетанымына саяхат жасайтындығын ескертіп өтемін. «Ежелгі
тайпалардың дүниетанымын» қалай түсінесін сұрағын қоя отырып,
оқушыларды өзара пікір алмасуға
бағыттаймын.
1-тапсырма. Бейнебаянды көру арқылы ежелгі
тайпалардың дүниетанымына байланысты ұғымдарды анықтап кестені
толтыр.
Әдісі: «Т»
кестесі
Жұмыс
түрі: Жеке
жұмыс
-
Жағымды
жағы
|
|
Жағымсыз
жағы
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 –
қадам: Бейнебаянды көреді,
танысады
2 –
қадам: Ежелгі көшпелілердің
дүниетанымындағы ұғымдарды анықтап
жазады
3 –
қадам: Оқушылар «Пікір алмасу»
әдісі арқылы
бағалайды
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор:
|
-Ежелгі тайпалардың
дүниетанымына байланысты ұғымдарды
анықтайды
|
|
|
https://www.youtube.com/watch?v=td98ss3MwuE
|
Сабақтың
ортасы
|
20
мин
|
2-тапсырма. Мәтінді оқып
ежелгі тайпалардың дүниетанымдағы ерекшеліктерді
сипатта.
Әдіс: «Бір айналым
сөйлесу»
1-қадам:Мәтінді
оқиды,түсінеді
2-қадам: Мәтін бойынша оқығандарын
баяндайды
3-қадам: Ежелгі тайпалардың
дүниетанымының ерекшеліктерін сипаттай
алады
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор:
|
Ежелгі тайпалардың
дүниетанымының ерекшеліктерін сипаттай
алады
|
|
Тапсырма:
Шығармашылық тапсырмаларды
орындаңыз.
-
«Отқа табынушылық» туралы
сурет сал.
-
Суретке қарап отырып әңгіме
құрастыр.
-
Суретке қарап өз ойыңда
тұжырымда.
|
|
Сабақтың
соңы
|
5
мин
5
мин
|
Әдіс. «Элективті
тест».
Әр оқушыға А,В,С,Д,Е
арқылы белгіленген түстері сәйкес ақ, сары, көк, қызыл, жасыл
стикерді таратады. Әрбір сұрақты қойғаннан кейін 20 сек. кідіріп,
сыныптан тест жұмысына сәйкес әріпті көтерулерін сұрайды. Өзін өзі
және бірін бірі бағалаудағы жүзеге асыру үшін дұрыс немесе дұрыс
емес жауаптарды диалог арқылы
талқылайды.
1. Көшпелілердің қай
ғұрпы қыстаудан жайлауға көшкен кезде
орындалды?
А.
В. Отпен
аластау
С.
Д.
Е.
2. Көшпелілердің
дүниетанымында қандай қасиетке ерекше мән
берілді?
А.
В.
С.
Д.Отпен
тазарту
Е.
Кері
байланыс. «Бестік».
Қ ағаздардың
бетіне өз қолыңыздың саусақтарын айналдыра
сызыңыздар.
Әр саусақтың – өзінің
орны /позициясы/ бар, солар бойынша өз оларыңызды
айтасыздар.
Бас бармақ – мен үшін
маңызды және қызық
Сұқ саусақ – маған қиын
болды
Ортаншы саусақ – маған
жеткілікті болмады
Төртінші саусақ – менің
көңіл күйім
Бесінші саусақ – менің
ұсынысым
|
|
Саралау – Сіз қандай
тәсілмен көбірек қолдау
көрсетесіз?
Сіз басқаларға
қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау – Сіз
оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап
отырасыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
-
Басқаларға қарағанда
білім деңгейі жоғары оқушыларға күрделі тапсырмалар
жоспарладым
-
Оқушыларға берілген
материалдар қажеттілігіне қарай
сараланды
-
Оқушылардың
қажеттілігін ескеріп оқу мақсаттары оқу қабілеттеріне қарай
сараланды
|
Пікір алмасу әдісі
арқылы оқушылар өз алған білімдерін ортаға
салады
Элективтті тест
арқылы өз алған білім деңгейлерін
тексереді
|
Оқушылар сабақ
барысында туындатын қауіп-қатердің алдын алу шараларын
белгілейді
|
Сабақ
бойынша
рефлексия
Сабақ
мақсаттары
немесе
оқу
мақсаттары
шынайы,
қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар
оқу
мақсатына
қол
жеткізді ме?
Егер
оқушылар
оқу
мақсатына
жетпеген
болса, неліктен
деп
ойлайсыз?
Сабақта
саралау
дұрыс
жүргізілді
ме?
Сабақ
кезеңдерінде
уақытты
тиімді
пайдаландыңыз
ба?
Сабақ
жоспарынан
ауытқулар болды
ма
және
неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы
рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп
санайтын сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі
нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне
не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Осы
сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені
анықтадым, келесі сабақтарда не
нәрсеге
назар аудару
қажет?
|