Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4С Ежелгі Қазақстан тарихына шолу Мектеп: С.Сейфуллин атындағы орта мектебі.Күні:Сынып: 5 Қатысқандар саны: Қатыспаған дар саны: Мұғалімнің А.Ж.Т- Нарешова А К |
Сабақ тақырыбы | Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты қалай өзгерді? |
Оқыту мақсаты: | 5.1.1.2 – Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпатын анықтау |
Сабақ мақсаттары:
| Барлық оқушылар:Ежелгі адамдардың антропологиялық тұрпаттарын ажырата алады.Басым бөлігі:Ежелгі адамдардың антропологиялық тұрпаттарының өзгеруі туралы білімдерін жинақтайды.Кейбір оқушылар:Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпатының қалай өзгергендігін дәлелдейді. |
Бағалау критерийлері: | Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпатын анықтайды.(түсіну)Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпатының неліктен өзгерігендігін зерттейді,дәлелдейді (қолдану)Ежелгі Қазақстан территориясында мекендеген тайпалық одақтардың нәсілдік ерекшеліктерін салыстырады.(бағалау) |
Тілдік мақсаттары: | Ежелгі адамдар туралы бейне роликтер тамашалайды (тындалым, айтылым)«Борт журналы» әдісі.Білім алушылар білетіні, білгені, болжамы және тың ақпараттар туралы баяндайды. (жазылым, оқылым) |
Тірек сөздер: | Антропология, генетика, еуропоидтық, монғолоидтық, негороидтық, андроновтық, нәсілдік, ассимилияция. |
Құндылықтарға баулау: | -патриотизм.-өзін қандай да бір ұлттың өкілі ретінде сезіну- туған жер тарихын мақтан тұту.-ұлттық сана сезім |
Пәнаралық байланыс: | География, биология
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім: | 5.3.2.1. Сарматтардың саяси тарихы «қазына толы қапшық» әдісінде сұрақтар жазылған монеталар арқылы |
Сабақ барысы: |
Сабақтың кезеңдері: | Сабақта жоспарланған іс-әрекеттер | Ресурстар |
Сабақтың басы:9 минут | 1.Ұйымдастыру кезеңіА) СәлемдесуӘ) Оқушыларды түгелдеуБ) Топқа бөлу (Ақ, қара, сары түсті қималар арқылы) І топ монғолоидтарІІтоп еуропоидтар ІІІ топ негроидтарҮй тапсырмасын еске түсіру сұрақтары«Қазына толы қапшық» әдісі.Білім алушыларға ежелгі сармат тұрақтарынан табылған қазына толы қапшықтардан сұрақтар жазылған монеталар арқылы тапсырмалар береді.1.Сарматтар туралы мәліметтерді қандай деректерден алынды?2. Сарматтардың мекен еткен аймағы?3. Сарматтардың қоғамдық құрылысы?4. Сарматтарда қандай шаруашылық түрі басым болды?5. Сармат ескерткіштері табылған аймақтарды картадан көрсет?6. Сарматтарда қолөнер қалай дамыды?7. Сарматтардың көрші елдермен қарым қатынасы?8. Сарматтардың мәдениеті?9. «Сармат ханшайымы тәтісі» қай жерден табылды? | Қазақстан тарихы.Көне заманнан бүгінге дейін.Алматы.Атамұра -2010 ж І томҚазақстан-Ұлттық энциклопедиясы-І том.Алматы-2005 жТүрлі түсті қима қағаздарСұрақтар жазылған монеталар
|
Сабақтың ортасы: 27 минут | І бөлім:«Мұражайға саяхат» әдісі. Мұғалім білім алушыларға антропология мұражайы туралы бейне ролик көрсетедіІІ бөлім.«Ақпарат жинау» әдісін пайдалана отырып, білім алушылардан осы роликте көргендері туралы сұрақ қойып ой пікірлерін біледі. Бағыттаушы сұрақтар арқылы диалог жүргізеді. Әр топқа алдын ала дайындалған мәтін таратылады. Ежелгі адамдардың тұрпатын анықтау үшін зерттеу туындайды.Зерттеу сұрағы : Ежелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты қалай өзгерді ?«Ойлан –Жұптас-Бөліс» әдісі арқылы кестеде берілген тайпалық бірлестіктердің нәсілдік ерекшеліктерін сипаттап, өз ойларын білдіредіҚорытынды: ( нәсілдік ерекшеліктері туралы) | Мұражай суретіhttps:/www.youtube.com/watch?vэлектронды оқулық, СБР
Мәтін таратылады
Кесте таратылады
|
Сабақтың соңы:9 минут | Білім алушыларға «Борт журналы» әдісі арқылы бүгінгі сабаққа кері байланыс жасайды. | Кесте таратылады |
| Бұрыннан білетінмін | Мәтінді оқып жаңадан білгенім | Болжамдар
| Тың ақпараттар |
|
|
|
|
|
|
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау: -Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
| Денсаулық және техникалық. қауіпсіздігін сақтау
|
Барлық оқушылар: «Борт журналы»-әдісінде барлық оқушылар ежелгі адамдардың антропологиялық тұрпаттарын ажырата алды. Басым бөлігі: «Борт журналы», «Ойлан-Жұптас-Бөліс» әдістерінде ежелгі адамдардың антропологиялық тұрпаттарының өзгеруі туралы білімдерін жинақтады.Кейбір оқушылар:«Ойлан-Жұптас-Бөліс», «Борт журналы» әдісі барысындаЕжелгі Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпатының қалай өзгергендігін дәлелдеді. | Топ басшыларының бағалауы бойыншаБағдаршам
Бас бармақ әдісі | Сыныптың санитарлық-гигиеналық тазалығын, техника қауіпсіздік ережесін сақтау;АКТ-ны пайдалану ережесін қадағалау |
Сабақ бойынша рефлексия | Бүгінгі 5 сыныпта өтілген «Қазақстан адамдарының антропологиялық тұрпаты қалай өзгерді? » тақырыбындағы сабақ барысында қойылған оқу мақсаттары шынайы әрі қолжетімді болды.Сынып бойынша білім алушылар оқу мақсатында көрсетілген мақсаттарға қол жеткіе алды. Әр топтағы топ басшылары өз топ мүшелерін, әр кезеңдердегі әр әдіс соңында әділ бағалай алды. Сабақ барысында уақыт тиімді пайдаланылып, сабақ жоспарынан ауытқуларға жол берілмеді. |