Ұзақ мерзімді
жоспардың тарауы: «Қысқаша көбейту
формулалары»
Мектеп: Ақкөз
Қосанұлы атындағы №18 ЖББТМ (ресурстық
орталық)
Күні:18.01.2019ж
Мұғалімнің аты-жөні: Достаева
Әсия
Сынып: 7 Қатысқандар:
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Екі
өрнектің қосындысының және айырымының квадраттарының
формулалары
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.2.1.10
(а ±
в)2=
а2± 2ав +
в2
қысқаша көбейту формулаларын
білу және қолдану;
|
Бағалау
критерилерийі
|
Көпмүшелерге амалдар орындау үшін
формулаларды қолданады.
Қысқаша көбейту формулаларын пайдалана отырып
өрнекті жіктей алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Екі өрнектің квадраттарының айырымының
формулалары танып біледі ;
Екі өрнектің квадраттарының айырымының
формулалары туралы түсінік
қалыптасады.
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
есеп шығару кезіндегі білім дағдыларының
қалыптасуына көз жеткізеді
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін тілдік
бірліктер:
Талқылауға арналған
тармақтар:
Топқа бөлу барысында жағымды психологиялық
ахуал тудырамын. Балалармен бірге топ ережесі
құрылады.
Сіз неліктен ... екенін
айта аласыз ба?
|
Құндылықтарға
баулу
|
-Өмір бойы білім алуға
бейімделеді;
-Дұрыс шешім қабылдау үшін, қоғамдық өмірге
қатысу үшін шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау қабілетін
қалыптастыру;
|
Пәнаралық
байланыс
|
Геометрия(сандарды
кескіндеу), физика(өлшем
бірліктер),
|
Тақырып бойынша алдыңғы
білім
|
Статистикалық мәліметтерді жинақтап табуды
орындайды, түсіндіреді.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
|
Оқушылармен амандасу.Оқушыларды
түгендеу.
Оқушылар шаттық шеңберге тұрып ,
қолдарындағы фигуралардың атауы бойынша топтарға
бөлінеді.(Үшбұрыш,төртбұрыш,шеңбер,шаршы).
Мұғалім жаңа оқу мақсаттарын көрсету үшін
оқушылар мен бағалау критерийлерін
талқылайды.
«Күн шуағы» әдісі
арқылы үй тапсырмасын
тексеру.
№32.4
a2+2a+1=(a+1)2
b2-8b+16=(b-4)2
c2+10c+25=(c+5)2
n2+14n+49=(n+7)2
100-20z+z2=(10-z)2
81+18b+b2=(9+b)2
«Сұрақты ұстап - ал»
әдісі арқылы әр топқа сұрақтар қойылады оқушылар жауап
береді.
а) Бірмүше дегеніміз
не?
ә) Көпмүше дегеніміз
не?
в) Екі өрнектің қосындысының
квадраты дегеніміз не?
г) Екі өрнектің айырымының
квадраты дегеніміз не?
Жауаптары:
а)Санды және әріпті
көбейткіштер мен олардың дәрежелерінің көбейтіндісі бірмүше деп
аталады.
ә)Бірнеше бірмүшелердің
алгебралық қосындысы көпмүше деп аталады.
Мыс:3+а,в+с.
в)(а+в)2=а2+2аb+b2
г)(а-в)2=а2-2аb+b2
Бағалау: Топтар бірін
– бірі «Смайлктер» арқылы
бағалайды.
|
қима
қағаздар,
Үлестірме
қағаз
ҚБ «қол
шапалақтау»
|
Сабақтың ортасы
|
Жеке
жұмыс: Сәйкестендіру
тесті.
І –топ:
(у+2)2
х2+2xy+y2
(z+4)2
y2+2yz+z2
(x+y)2
z2+8z+16
(y+z)2
y2+4y+4
І І – топ: (x+5)2
z2+2xz+
x2
(у+3)2 х2+10x+25
(z+x)2 y2+6y+9
(y+4)2 y2+8y+16
I II – топ:
(6+x)2
y2+2xy+
x2
(у+5)2 36+12x+x2
(z+4)2 y2+10xy+25
(y+x)2 z2+8z+16
I V – топ:
(у+1)2 y2+18y+81
(a+2)2 y2+2y+1
(y+9)2 a2+4a+4
(x+7)2 z2+14x+ 49
Жұмыстарды «жұптық әдісі»
арқылы тексереді.
«Ойлан, жұптас
,бөліс» әдісі арқылы тапсырмаларды
орындау. Оқулықпен
жұмыс:
№32.5
0,16-0,8t+t2=(0,4-t)2
z2+1,4z+0,49=(z+0,7)2
0,36-1,2b+b2=(0,6-b)2
2,25-3x+x2=(1,5-x)2
Дискриптор:
№32.15
1)(х+11)2-х2=11
2)69-(13-y)2=-y2
х
2+22x+121-
х2=11
69-(169-26y+
y2)=-
y2
22x=11-121
69-169+26y-
y2=-
y2
22x=-110 69-169+26y
X=-5 -100+26y
26y=100
Y= =3
3)44+z2=(12+z)2 4)31-t2=-(t-9)2
4 4+
z2=144+24z+ z2 31-t2=-t2+18t-81
44=144+24z 31+81=18t
-24z=144-44 18t=112
-24z=100 t= =
Z=-
Дискриптор:
-
Өрнекті ықшамдайды
-
Теңдеудің шешімін
табады
№32.21
(3x-8y)2=9x2-48xy+64y2
(7z+11d)2=49z2+154zd+121d2
(3,5t-4k)2=12,25t2-28kt+16k2
(5k+1,2t)2=25k2+12kt+1,44t2
Дискриптор:
«Бас бармақ әдісі»
арқылы бағалаймын.
«Жаңылмаймын» Сергіту
сәті
Топтық
жұмыс:
Білімленд сайтынан
онлайн тест
100% -
жарайсың
80% -
жақсы
70%
- орташа
|
Слайд
Постер
Тақтамен
жұмыс
|
Сабақтың соңы
|
Сабақты
қорытындылау.
Сабақтың оқу мақсатына қайта
оралайық.
Бүгінгі сабағымыздың оқу мақсаты
қандай?
Біз қандай тапсырмаларды
орындадық?
Неліктен сол тапсырмалар
орындалды?
Үйге тапсырма
№32.22
Кері байланыс: «ҚҚҚ » әдісі
бойынша
Оқушылар сабақтан алған ең қызықты, ең құнды, ең
қиын ойларымен бөліседі.
|
|
Саралау-
Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетесіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар
бересіз?
|
Бағалау-
Сіз оқушыл ардың материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
Фармативті бағалау, бір-біріне түсіндіру және
дұрыс нәтижеге бағыттау әдістері арқылы қосымша көмек көрсетемін.
Деңгейлік тапсырмалар, беру арқылы қаблетті оқушыларды
дамытамын.
|
«Қол шапалақтау» әдісі бойынша, «Бас бармақ
әдісі» арқылы бағалау «Смайлктер» әдісі бойынша бағалау
және өзара
бағалау жұптар бірін-бірі
бағалайды,
|
Сынып бөлмесін желдету,сызғыш
қаламдарды дұрыс пайдалана білуін қадағалау, қауіпсіздік ережесін
сақтау.
|
|
|
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің
тармақтары
|
Сабақ бойынша
рефлексия
|
|
|
|
|
Жалпы
бағалау
Сабақта ең жақсы
өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да
жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
Осы сабақтың
барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі
сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|