Материалдар / Экожүйелердің компоненттері. Су және құрлық экожүйелері. Модельдеу «Су
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Экожүйелердің компоненттері. Су және құрлық экожүйелері. Модельдеу «Су

Материал туралы қысқаша түсінік
Экожүйелердің компоненттері. Су және құрлық экожүйелері. Модельдеу «Су
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Сәуір 2024
108
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім

Қозғалыс

Педагогтің аты–жөні:


Күні:


Сыныбы: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Экожүйелердің компоненттері. Су және құрлық экожүйелері. Модельдеу «Су және құрлық экожүйелерін салыстыру»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.3.1.1 экожүйелердің жалпы құрылымының сызбасын жасау

8.3.1.2 су және құрлық экожүйелерін салыстыру

Сабақтың мақсаты:

экожүйелердің жалпы құрылымының сызбасын жасау, су және құрлық экожүйелерін салыстыру


Сабақтың барысы

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс–әрекеті


Оқушының іс–әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

3 мин



(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:

  • Оқушылармен амандасу.

  • Түгендеу.

  • Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру жүзеге асырылады.



Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі.








Берілген смайликтерді көрсетеді. Көңіл-күйлері туралы ақпарат береді.



Бағалау парақтары таратылады


Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру.


Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау.


Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі.

«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады


Презентация, қол смайликтері






Бағалау парақтары


Жаңа сабаққа кіріспе

7 мин















(Ұ). Үй тапсырмасын еске түсіру


Викторина: “Автотұрақ ойыны арқылы беріледі. Сәйкестендіреді.

  1. Қазақстанның ең ірі аграрлық саласы? Өсімдік шаруашылығы

  2. ҚР-ның ауылшаруашылық жерлерінің 4/1 бөлігін не алып жатыр?жайылым

  3. «Казахстанская-126» еңбегінің авторы? Н.Л.Удольская

  4. Дәнді дақылдар селекциясын даымтуға үлес қосқан Қазақстан ғалымы ? Оразалиев Р.А

  5. Биологиялық үдерістер мен тірі ағзаларды өнеркәсіп өндірісінде қолдану? Биотехнология

  6. Гендік инженерия қай ғасырда қарқынды дамыды? ХХ соңғы ширегінде

  7. Сұйық азотта өте төмен температурада мұздату қалай аталады? Криоконсервациялау

  8. Биотехнология ғылымы қай жылы енгізілді? 1970

  9. Биязы жүнді қой тұқымын алуда еңбек сіңірген академик ғалым? Ф.М.Мұхамедқалиев

  10. Адаптация сөзінің мағынасы? Бейімделу

Оқушылар онлайн платформада берілген сұрақтарға жауап береді
















Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату.


Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады.


Тиімділігі: Алдында өтілген тақырыпқа шолу жүргізіледі. Инновациялық технологияны қолдану.


ҚБ «Өте жақсы», «жақсы» «Талпын» мұғалім тарапынан бағалау

Онлайн платформа




















Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу

12 мин



«Стоп кадр» әдісі арқылы «Бейнежазба» көрсету.
«Бейнежазбадан не байқадыңдар?

Бейнежазбаны көру арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады

/Бейнежазба орыс тілінде/

Бейнежазбадан көрген ақпарат туралы өз ойларын айтады.



Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу.



Бейнематериал

Ұжымдық жұмыс


5 мин

Тапсырма 1. Постер қорғау.


1 топ. «Тірек-схема» әдісімен экожүйенің жалпы құрылымының сызбасын салып, су және құрлық экожүйелерін салыстырыңдар?

Рисунок 2 Shape1

2 топ. «Модельдеу» әдісі арқылы қоректік тізбек пирамидасын модельдеңдер, су және құрлық экожүйелерін атап беріңдер?


3 топ. «Сәйкестендір»

Экожүйе құрылымына мысалдар келтіріңдер, тіршіліктің экологиялық деңгейлерін өсу ретімен орналастырыңдар,





Әр топ өздеріне берілген тапсырмаларды орындайды. Бірінші топ тірек схема түрінде, екінші топ модельдеп, сәйкестендіреді, үшінші топ мысалдар келтіріп, өсу ретімен орналастырады

Дескрипторы:

  • Экожүйенің құрылымын түсінді;

  • Су экожүйесін ажыратты;

  • Құрлық экожүйесін ажыратты;

  • Мысалдар келтірді.

«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады

Жалпы– 4 балл


Мақсаты: Білім алушы өз ойын талдайды және сараптайды, ойлау логикасын дамытады.





Постер суреттер пирамидалар








Жұптық жұмыс

4 мин


2 тапсырма. Берілген Венн диаграммасын пайдаланып, тоған және шалғын экожүйелерінің ұқсастықтары мен айырмашылықтарын тауып, диаграммадағы бос орынды толтыр. Кем дегенде 4-5 сипаттама қарастырылуы керек.












Оқушылар жұппен жұмыс орындайды. Венн диаграммасына айырмашылықтары мен ұқсастықтарын жазады.

Дескриптор:

  • Су және құрлық экожүйесінің айырмашылықтарын жазды;

  • Су және құрлық экожүйесінің ұқсастықтарын жазды.

«Фотоаппарат» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады

Жалпы–2 балл



Жеке жұмыс

2мин

Дәптермен жұмыс.

1 тапсырма. Су және құрлық экожүйелерін салыстырыңыз? Асты сызылып курсивпен жазылған сөздердің дұрысын таңдаңыз.


Тіршілік ортасы

 

Құрлық-ауа, топырақ,

Сулы орта

Абиотикалық факторлар

Жарық

Үнемі дайын түрде қолжетімді/ қолжетімсіз

Тереңдік артқан сайын жарықтың өтуі нашарлайды/ артады

Судың қолжетімділігі

Өзгермелі/ Өзгермейді

Үнемі дайын түрде қолжетімді, бірақ осмостық факторларға тәуелді болуы мүмкін

Оттектің қолжетімділігі

Үнемі дайын/ дайын емес түрде қолжетімді

Еріген оттектің мөлшері тереңдеген сайын төмендеп, температура төмендеген сайын артып/ азайып отырады.

Желдің ағымдылығы

Ауа аз мөлшерде ғана ағыс тудыратындықтан құрлық ағзалары өздерінің құрылымдарын өзгертуге мәжбүр

Су жоғары/ төменгі ағымдылықты қамтамасыз етеді

Жабысқақтығы

Ауаның жабысқақтығы төмен / жоғары

Ауаға қарағанда судың ж

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!