Материалдар / Экология және тұрақты даму
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Экология және тұрақты даму

Материал туралы қысқаша түсінік
экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуын біледі және түсінеді
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
11 Ақпан 2019
2886
5 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

6.4А Экология және тұрақты даму


құрылыстарын қозғалысын




тұрақты даму

Мектеп:




Күні: 25.05.18

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 6

Қатысқандар саны:25


Қатыспағандар саны: 0

Сабақтың тақырыбы

Экожүйелер


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсат

тары (оқу бағдарламасына сәйкес)

6.6.1.3 экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуын түсіндіру


Сабақтың мақсаты








Оқушылардың барлығы орындай алады: экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуын біледі және түсінеді.









қозғалысын қозғалысын Экологиялық факторлар туралы біледі және




түсінеді.

Оқушылардың көбісі орындай алады: экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуына тән ерекше қасиеттері мен белгілерін біледі.

Оқушылардың кейбіреуі орындай алады: экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуы бойынша қосымша мәлімет келтіреді және баға береді.








бойбойынша

Бағалау критерийі

Егер төмендегі жетістік критерийлерін орындаса, оқушы оқу мақсатына жетеді.

  • Экологиялық пирамида туралы терминдер мен ұғымдарды түсіндіре алады.

  • Экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуын олардың айырмашылықтарын біледі.

  • Экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуының айырмашылығын ажырата алады.

  • Экожүйедегі барлық деңгейдегі продуценттер мен консументтер арасындағы арақатынастың графикалық бейнеленуін біледі

Тілдік мақсат



Сыныптағы диалог үшін пайдалы тілдік бірліктер

Талқылауға арналған тақырыптар: Өз ойларын ауызша және жазбаша жеткізе білуге, мәтіннің мазмұнын әңгімелеуге үйрету.

Оқылым: Мәтінді оқи отырып экологиялық пирамидаға қатысты үдерістерді түсіндіреді.

Тыңдалым: бейнематериалдары талқылайды, шағын топтарда бір-бірінің пікірлерін тыңдайды.

Жазылым бойынша ұсыныстар: энергия мен заттардың алмасуының ортақ қасиеттерін белгілерін біледі

Негізгі терминдер мен ұғымдар

консументтерпродуценттер, редуценттер

Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеяға сай құндылығы:

  • Қазақстандық патриотизм мен азаматтық жауапкершілік;

  • еңбек пен шығармашылық;

  • өмір бойы білім алу;

Пәнаралық байланыс

Биология, география , жаратылыстану

Алдыңғы білім

5.6.1.3 экожүйеге экологиялық факторлардың ықпал етуін түсіндіру.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері









Сабақтағы жоспарланған жаттығулар түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы.


Психологиялық ахуал қалыптастыру: көңіл -күй картасы.

Р/с

Көңіл күй

Түсі

Сабақтың басы

Сабақтың соңы

1

Көтеріңкі күй

Қызыл

 

 

2

Қуанышты

Қызыл -сары

 

 

3

Жағымды

Сары

 

 

4

Салмақты

Жасыл

 

 

5

Көңілсіз

Көк

 

 






Белсенді әдіс: - «өткен сабақты қайталау, жинақтау» арқылы сұрақтар қою және мадақтау.

« Хат келді » ойыны

1.Неліктен су мен жел бүкіл топырақты шайып кетпейді?

2.Неліктен көптеген шалғын жеке орман ағаштары өспейді және батпақтанбайды?

3.«Тазалықшылар» экожүйенің ауысуына қалай әсер етеді?

4.Егер зат айналымы толықтай тұйықталмаған болса, экожүйеде қандай орын алады?

5.Табиғи және жасанды экожүйенің ұқсастықтары қандай?













Сабақтың ортасы












































І

1

2

.Мағынаны тану кезеңі. Ой шақыру.

3


Қызығушылықты ояту
. Тақырыпты болжау. Суреттер көрсету арқылы.
Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.
Күтілетін нәтижелер белгіленеді.

Бағалау өлшемдері

Дескрипторлар

1.Ұсынылған ақпарат бойынша факті мен көзқарасты ажырата білу.

2.Тыңдалған мәтіннің мазмұнын түсіну және меңгеру.

1.Қосымша ақпарат көздерін пайдалана отырып тексереді;

2.Орындалған тапсырманың дұрыстығын бақылайды;

Өз ойларын жеткізе алады.

3.Орындалған тапсырмалардың жақсы үлгілерін көрсетеді.

Топқа бөлу:

Экологиялық пирамида ережесі – экожүйедегі консументтер, продуценттер және редуценттер арасындағы олардың

массасымен өрнектелген арақатынас заңдылықтары. Экологиялық пирамида ережесі көбіне бағана түріндегі сызбанұсқалар арқылы беріліп, табиғи бірлестіктердің белгілі бір өнімділігі арқылы ерекшелінеді.

«продуценттер», «консументтер» және «редуценттер» бар парақшалар жерге қойылады. Оқушылар музыка әуенімен қимылдап, сағат тілінің бағдарымен парақшаларды айналып жүреді. Әуен тоқтаған кезде қай сөздің қасына тоқтаса, сол сөздермен үш топқа бөлінеді.

Топ ережесі: Бірлік. Достық. Татулық.

1-топ- «Продуценттер» тобы

2-топ- «Консументтер» тобы

3-топ- «Редуценттер» тобы


Топтық жұмыс.

1 топқа тапсырма: Берілген суретті мұқият қара. Сен оны қалай түсіндірсің? Қандай заңдылықты анықтай аласың?

2 топқа тапсырма: Берілген азықтық тізбекке мұқият қара.

-азықтық тізбек деген не?

-энергиямен органикалық заттардың ауысуы қалай жүруде?


3 топқа тапсырма: Экологиялық пирамидада органикалық заттар мен энергия алмасуын түсіндір.


I тапсырма Мәтінмен жұмыс:

  •  Әр топ «Экологиялық пирамидада энергия мен заттардың ауысуын түсіну» мәтінің оқып шығыңыз.

  • Постер  қорғау (Әрбір топ мүшелері берілген тапсырма бойынша өз позицияларын жариялау керек,басқа топ оқушылары алдында жұмыстарын таныстырады)


2 тапсырма. Жұптық жұмыс

1.Егер күн жоғалатын болса қандай жағдай орын алады?



2.Экологиялық пирамиданың ережесі қандай?



3 тапырма Жеке жұмыс: «Конверттегі сұрақ»

  • Автотрофтар дегеніміз не?

  • Кез келген организм тіршілігін тоқтатқаннан кейін қандай организмдердің арқасында ыдырауға ұшырайды?

  • Экологиялық пирамиданың ережесі қандай?


Саралап оқыту әдісі:

Мақсаты: Оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыруға бағытталған сараланған оқыту.

Білім деңгейі жоғары оқушылар:

Су қоймасында салмағы 8 кг болатын шортан балық өсіру үшін қанша кг планктон қажет? Ол үшін шортан, планктон, торта балықтан тұратын азықтық тізбек құр.

Қолдау көрсетуді қажет ететін оқушылар:

1.Жоғары автотропты саты деген не? /мысалы../

2.Төменгі гетеротропты саты деген не?/ мысалы../

Интербелсенді

тақта








Үлестірме қағаздар, музыка














Оқулықпен жұмыс

Жаратылыстану

6 сынып.

/Р.Ә.Қаратабанов

Л.А.Верховцева,

О.А.Костюченко,

В.И.Праххнау,

Г.С.Бойко/

Оқулық «Алматы кітап» баспасы.2 бөлім

2018 -138 бб

Үлестірме суреттер.

Ватман қағаз.

желім,қайшы,

түрлі-түсті бояулар





Үлестірмелі кесте қағаздар, постер,

қосымша мәліметтер.















770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!