Материалдар / "Электролиттер мен бейэлектролиттер" тақырыбындағы қысқа мерзімді жоспар, 9 сынып.

"Электролиттер мен бейэлектролиттер" тақырыбындағы қысқа мерзімді жоспар, 9 сынып.

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған мазмұнға негізделіп жасалған жоспар.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Қазан 2020
2437
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

9.1A Электролиттік диссоциация



Мектеп: №19 Д.Қонаев атындағы мектеп-гимназия


Күні:


Мұғалімніңаты-жөні: Арихова А.Б.

Сынып: 9


Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Электролиттер мен бейэлектролиттер.

1 көрсетілім «Иондық және ковалентті полюсті байланысы бар заттардың электролиттік диссоциациясы» Электролиттік диссоциациялану теориясы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Ойлау дағдыларының деңгейлері:

Білу, түсіну, қолдану

9.4.1.1 -электролиттер мен бейэлектролиттердің анықтамасын білу және мысалдар келтіру

9.4.1.2 -заттардың ерітінділері немесе балқымаларының электрөткізгіштігі химиялық байланыс түріне тәуелді екендігін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Нақты қол жетімді уақытта шектеулі сабақтың Smart мақсаты негізінде құрастырдым


Электролиттер мен бейэлектролиттерді ажыратады

Электрөткізетін заттардағы химиялық байланыс түрін анықтайды



Бағалау критерийі

Сабақ мақсатына жету Блум таксономиясының ойлау деңгейіне негізделіп құрастырдым.

Электролит және бейэлектролит заттарды жіктейді.

Ерітінділердің электрөткізгіштігін химиялық байланыс түріне тәуелді екенін түсіндіреді.

Электролит және бейэлектролит заттардағы химиялық байланыс түрін көрсетеді.



Тілдік мақсаттар

Академиялық тілде сөйлеу үшін тілдік мақсаттарды қолданамыз: айтылым-тыңдалым, оқылым-жазалым компонентері орындалады.

Оқушылар электролиттер мен бейэлектролиттер туралы өз сөзімен түсіндіре алады.

Терминдерді біледі: электролит, бейэлектролит, электрөткізгіштік, диссоциациялану механизмі, полюсті, полюссіз, ерітінді, балқыма.

Сөз тіркестері.

Суда ерігенде немесе балқығанда элекктр тоғын өткізетін заттарды .........................деп атайды.

Судағы ерітінділері немесе балқымалары электр тоғын өткізбейтін заттар ........................ деп аталады.



Үштілділік :

Электролиттер және бейэлектролиттер-қазақ тілі

электролиты и неэлектролиты- орыс тілі

electrolytes and nonelectrolytes-ағылшын тілі

электролиттік диссоциациялану-қазақ тілі

Электролитическая диссоциация-орыс тілі

electrolytic dissociation-ағылшын тілі


Құндылықтарға баулу

"Мәңгілік елдің" 7 механизміне негізделген.


Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу. Ақпараттық сауаттылық, құнды әрі маңызды ақпаратты таба білу , азаматтық жауапкершілік

Пәнаралық байланыс

Оқу мақсаттарына қарап физика, жаратылыстану пәндерімен байланыстырады.

Физика, жаратылыстану пәні

Алдыңғы білім

Брунердің спиральді оқыту бағдарламасына сәйкес алдыңғы білімді қайталап, жаңа біліммен ұштастырылады.


8 сынып химия.

Химиялық байланыс.

Ковалентті байланыс.

Иондық байланыс.

Ерітінділер және ерігіштік.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

Жаңа тақырыпты жариялау.

5 минут











Алдыңғы біліммен байланыстыру арқылы болжау, ой қозғау


1.Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу

2. Сынып оқушыларын топқа бөлу үшін «Адасқан формулалар» әдісі қолданылады. Оқушылар қима қағаздағы тұздар, органикалық заттар, қышқылдар формулаларын табу арқылы үш топқа бөлінді.

1-топ."Электролит"

2-топ."Бейэлектролит"

3-топ."Иондар"

Алдыңғы біліммен байланыстыру арқылы болжау, ой қозғау


Бағалау критерийі : Электролит және бейэлектролит заттарды жіктейді


1-тапсырма

Әңгіме әдісі пайдаланғандағы мақсатым, қарым-қатынас дағдылары мен тілдік мақсаттарды қалыптастыру және өз ойын еркін жеткізуге баулу.

Жаңа тақырыпқа байланысты мәлімет көрсетілім сұрақ-жауап арқылы ой салу.

Бүкіл сыныппен жұмыс істеу

Жаңа тақырыпқа байланысты мәлімет көрсетілім сұрақ-жауап арқылы ой салу.


Оқушыларға күнделікті тұрмыста пайдаланатын бірнеше затты көрсету: Ас тұзы, ас содасы, дистилденген су, спирт, қант. және с ол заттарды суда ерітеміз.

Көрсетілім барысында оқушыларға бірнеше сұрақ қойылады, диалог жүргізіледі:

Мұғалім: Көрсетілген заттар электр тоғын өткізеді ме?

Мұғалім: Электр тоғын өткізетін және өткізбейтін заттарды тұрмыста не деп атайсындар?

Мұғалім: Ерітінді мен балқыма дегеніміз не

Оқушы өзінің ойын еркін жеткізеді.

Кері байланыс:

Мұғалім оқушылардың тапсырманы орындауы, оның әрекетін бақылау нәтижесінде ауызша түсініктеме береді.Бұл жерде толық кері байланыс пайдалынады, ашық, толық түсініктеме беріледі.

Қ.Б:«Басбармақ» әдісі бойынша мұғалім оқушылардың жауаптарын бағалайды:

Толық жауапқа

Толық емес жауапқа

Рисунок 1

Жауап бермеген жағдайда

Рисунок 2

Жаңа тақырыпты түсіндіруге көшеді.

Мұғалім:Олай болса бүгінгі сабағымызда ерітінділер мен балқымалардың электр тоғын өткізу қабілетін қарастырамыз.





Химиялық формула жазылған қима қағаздары

















Химиялық стақан, су, тұз, қант, спирт, дистилденген су, ас содасы,шыны таяқша,т.б.

Сабақтың ортасы

30 минут



Жаңа тақырыппен танысу

Бүкіл сыныппен жұмыс істеу

Белсенді әдіс: Көрсетілім №1. Электрөткізгіштік.

Ойлау дағдыларының деңгейлері:білу, түсіну

Мұғалім көрсетілім барысында жаңа тақырыпқа түсіндірме жүргізеді.


Көрсетілім №1. Электрөткізгіштік.

Химиялық стақанға ас тұзының ерітіндісін құйып, ішіне эбониттен жасалған тақташаларға бекітілген екі электродты батырады. Электродтарды өткізгіш сымға клеммамен бекітіп, біреуін электр шамымен жалғастырады. Сымдардың ұшын ток көзіне қосады. Электр шамы жанады, себебі стақандағы ерітінді электр тоғын өткізеді.

Егер электродтарды құрғақ ас тұзына батырса, электр шамы жанбайды.Дистилденген суға батырса да жанбайды. Натрий гидроксидін табақшаға салып балқытып электродтарды батырса шам жанады.


Суда ерігенде немесе балқығанда элекктр тоғын өткізетін заттарды электролиттер деп атайды.

Ал органикалық заттардың ерітіндісіне салса шам жанбайды, өйткені электр тоғын өткізбейді. Қант, спирт,т.б.

Судағы ерітінділері немесе балқымалары электр тоғын өткізбейтін заттар бейэлектролиттер деп аталады.






Бағалау критерийі : Электролит және бейэлектролит заттарды ажыратады;

Электролит және бейэлектролит заттардағы химиялық байланыс түрін анықтайды



2-тапсырма.

Жаңа білімді қолдану.

ТЖ

Өзіндік жұмыс әдісі.Мақсатым: Кітаппен жұмыс, жаттығулар орындау, оқушылардың осы әдістерді меңгеруі олардың оқу дағдыларын дамытуға, білім деңгейін арттыруға, сыныптан тыс оқуға қызығушылыққа баулуға мүмкіндік береді.


Ойлау дағдыларының деңгейлері:қолдану

Әр топқа үлестірме қағаздарға жазылған жеке тапсырма беру. Тапсырма бойынша саралау жүргізіледі.

NaCl  C12H22O11 H2O  S CO2

Na2SO4  СаSO4  СаCl2  (NH4)2SO4 C2H5OH


1-топтың тапсырмасы: формулаға қарап заттарды бағанға жіктеңдер.


Электролит

Бейэлектролит



Дескриптор:

-Электролит және бейэлектролит заттарды ажырата алады.

2-топ. Берілген заттарды байланыс түріне қарай жіктеу

NaCl  K2HPO4 C12H22O11 H2O  CO2 H2

Na2SO4  СаSO4  СаCl2  (NH4)2SO4 C2H5OH


Иондық

Ковалентті полюсті

Ковалентті полюссіз









Дескриптор:

-Электролит және бейэлектролит заттардағы химиялық байланыс түрін анықтай алады



3-топтың тапсырмасы: Оқулықтың 7 бетіндегі 6 тапсырманы орындайдыЗаттар мен олардың электрөткізгіштігі арасындағы сәйкестікті анықтайды.Оқулықпен жұмыс




ЗАТТАР

ЗАТТАР

сахароза

А)Электролит

Тұз қышқылы

Ә) Бейэлектролит

спирт


Натрий гидроксидінің балқымасы


Дистилденген су


глюкоза


Мыс ІІ сульфаты ерітіндісі


Құрғақ калий хлориді


770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ