Күні :9.02.2019
Date:
Мұғалімнің аты-жөні: Алмасова Рабия сынып: 8 «а»
Teacher's Name:
Сабақ тақырыбы:
The theme of the
lesson:
ELEMENTS: metals and nonmetals
Cабақ қа
негізделген оқу
мақсаты
Learning
objectives(s) that
this lesson is
contributing to
Химиялық элементтердің жіктелуін, металдар мен бейметалдардың физикалық
және химиялық қасиеттері жайлы білімдерін жинақтап қорыту.
Сабақ
мақсаттары
The aim of the
lesson
- Периодтық жүйенің құрылысына назар аударады
- Металдар мен бейметалдардың физикалық және химиялық қасиеттерін
салыстырып, ажырата алады.
Бағалау
критерииі
Assessment сriteria
- Элемент не екенін біледі, оларды атауларымен атай алады
- Элементтердің жіктелуін біледі, металдар мен бейметалдардың қасиеттерін
сипаттай алады
- Металдар мен бейметалдардың физикалық және химиялық қасиеттерін
біледі, анықтайды, олардың адам өміріндегі маңызын түсінеді
Тілдік мақсаттар:
Language
objectives:
Пәндік лексика и терминология:металдар-мetals, бейметалдар-Nonmetals
Қосылыстар-Compounds, Сутек-Hydrogen, Көміртек-Carbon,Оттек-Oxygen, Күкірт
–Sulfur, Азот-Nitrogen, Фосфор-Phosphorous,Фтор-Fluorine, Хлор –Chlorine, Бром –
Bromine, Йод –Iodine, Литий-Lithium,Натрий-Sodium , Калий-Potassium, Магний-
Magnesium, Кальций- Calcium, Барий-Barium, Алюминий-Aluminum, Марганец-
Manganese, Мырыш -Zinc, Темір –Iron, Қорғасын-Lead, Мыс-Copper
Тәрбиелік
құндылықтар
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясының «Жалпыға ортақ еңбек қоғамы» құндылығына
негізделіп жасалған.
Уақыт
times
Сабаққа жоспарланған жаттығулар түрлері:
Planned activities:
Ресурстар
Resourses:
Басы
Beginning
2 минут
5 минут
Ұйымдастыру кезеңі.
Organization moment
Сәлемдесу/Greeting
Сәлеметсіңдер ме, балалар!
Greet the students. "Hello!"/"Good morning!"/"Good afternoon!
Who is on duty today? Who is absent?"
Оқушылар 3 топқа бөлінеді (І сілтілік металдар, ІІ сілтілік жер
металдар, XVІІ галогендер)
Students are divided into 3 groups (І alkali metals, ІІ alkaline earth
metals, XVІІ halogen )
Өткен сабаққа шолу/Revision
«Кім жылдам?»
1. Атомдардың белгілі бір түрін не дейміз? (элемент-элемент-element)
2.Атом құрылысын атаңыз? (ядро және электрон, ядро и электрон, nucleus and
electron)
3. Периодтық кестедегі 21 нөмерлі элемент? (скандий-скандий-scandium)
4. Темірдің атомдық массасы? ( 56)
5. Азоттың нейтрон саны? (7)
6. Атомдық массасы 65-ке тең элемент? (мырыш-цинк-zinc)
7. Галоген топ элементтерін ата? (фтор, хлор, бром, иод, астат)
Дескриптор:
Элементтер
таңбасы
жазылған
карточкала
р
3 минут
- Сұрақтарға периодтық кестені негізге ала отырып жауап
береді
- Жауаптарды үш тілде аударып айтады
Топтық жұмыс.
1. Кестені толтырады:
Complete the table:
Э қаз. ағылш.
S
Mg
AI
CI
Na
N
O
C
Cu
P
Қазақша және ағылшынша атауларын жаз.
Write the names in Kazakh and in English.
Дескриптор:
-элементтердің атауларын қазақша және ағылшынша қателеспей
тауып жазады;
Периодтық
жүйе
periodic
table
Ортасы
Middle
4 минут
3минут
Видеоролик көрсету
Жаңа сабақ/New theme
Elements can be classified in two groups:
Elements
↙ ↘
Metals Nonmetals
(Na, Mg,Ag т.б.) (S, C, O, H т.б.)
A) Metals: Most of the elements are metals.
Ex: Li, Na, K, Ca, Mg, Ba, Al, Fe, Cu, Zn,
Hg, Ag, Au, Mn …
They conduct heat and electricity.
They are all solid at room temperature.
Metals have shiny colors (lustrous).
They can be drawn into wires (ductile).
They can be hammered into sheets (malleable).
B) Nonmetals: There are a few nonmetals. They are H, C, N, P, O, S, F, Cl, Br, I.
They don’t conduct heat and electricity.
They can be found in solid, liquid or gas states. (H, N, O, F, Cl are gases,
Br is liquid, S, P, I are solid).
They are not lustrous.
They are not ductile.
They are not malleable.
Work with the picture
Суретпен жұмыс оқушылар суреттерге қарап металдар мен
бейметалдардың қасиетерін анықтайды. ( қатты, газ, жылу
өткізгіштігін, электрөткізгіштігін, жылтырын)
Дескриптор:
- Суреттер арқылы металдар мен бейметалдардың физикалық
қасиетін анықтап біледі
Периодтық
жүйе
periodic
table
кесте
table
4 минут
4 минут
8 минут
- Металдар мен бейметалдарға қатысты реакция теңдеулерін
жаза алады
Видеоролик көрсету
(ағылшын тілінде берілген видеороликті тыңдап, мәліметтерді
оқушыларға қазақ және ағылшын тілінде айтқызу)
Оқулықпен жұмыс (оқулықтағы металдар мен бейметалдардың
химиялық қасиетін талқылау)
Дескриптор: оқулықтағы металдар мен бейметалдар дың
химиялық қасиеттерін салыстырып, айта алады.
Сыныппен жұмыс.
«Өздік жұмыс» (тапсырманы орындау арқылы, оқушының
периодтық жүйемен жұмыс істеу дағдысы қалыптасады.)
Элементтердің периодтық кестесін пайдаланып, келесі сұрақтарға жауап
беріңіз, дәптерге орындаңыз:
а) ең жеңіл элементті
ә) рет нөмірі 12-элементті;
б) 3-периодтағы металдарды;
в) 2- периодтағы бейметалдарды;
г) атомдық массасы 80- ге тең элементті;
ғ) 4-период, 1-топтың қосымша топшасында орналасқан элементті
атаңдар.
Дескрипторлар:
-элементтің реттік нөмірін біледі;
-металдарды ажырата алады;
-бейметалдарды ажырата алады;
-периодтық жүйені пайдаланып, элементті анықтай алады.;
Оқушылар оқулықтағы термин сөздермен жұмыс жасайды
Students work with terms
оқулық
Оқулық
дәптер
5 минут «Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі
Жұптық жұмыс
Дұрыс тұжырымның астын сызыңыз.
А) калий – бұл металл/ бейметалл
Ә) хлор – бұл металл/бейметалл
Б) бром – бұл жасыл газ/ қызыл сұйықтық
В) гелий – бұл инертті газ/ галоген
Дескрипторлар:
- элементтердің металл немесе бейметалл екендігін ажыратып,
агрегаттық күйін анықтай алады
А4 қағаз
Үй тапсырмасы
Home task
Терминдерді жаттау
Learn by heart terms
Reflection
Were the lesson objectives/learning
objectives realistic? Did all learners
achieve the LO?
If not, why?
Did my planned differentiation work well?
Did I stick to timings?
What changes did I make from my plan
and why?
Summary evaluation
What two things went really well (consider both teaching and learning)?
1:
2:
What two things would have improved the lesson (consider both teaching and learning)?
1:
2:
What have I learned from this lesson about the class or achievements/difficulties of individuals that will inform my
next lesson?
Соңы
End
2 минут
1. Сабақта қандай жаңа нәрселер үйрендің?
What new things have you learnt in class?
1. Не қиын болды? What was hard?
2. Өз тобыңды қалай бағалайсың?
How do you assess your team?
Кері байланыс/Feedback
Смайлдар/Smiles
Бағалау/Assessment
Бірін-бірі бағалау/Peer-assessment