Материалдар / Еліміздің жер бедері қандай?
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Еліміздің жер бедері қандай?

Материал туралы қысқаша түсінік
Тақырыпты ашы картамен таныстыру
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

Ғарышқа саяхат


Мұғалімнің аты-жөні

Жакипова А.Ү.


Күні:

08.04.24ж


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы

Еліміздің жер бедері қандай?


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

4.4.2.1 жекелеген ғарыш денелерін сипаттау

4.4.2.2 Жердегі тіршілікке ғарыштың әсерін анықтау.


Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:оқиды, түсінеді Көптеген оқушылар:картамен жұмыс жүргізеді, пайдалы қазбалардың тиімділігін анықтайды Кейбір оқушылар: өз ойын өмірмен байланыстырып айтады


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру



8 мин

Ұйымдастыру кезеңі -Амандасу, -Түгендеу, - Қызығушылықты ояту. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Сағат тілі» мен кез келген сағат тілін көрсетемін , ал оқушылар сол бойынша амандасады.

«Сөз жұмбақты шеш»

1. Жағасн 4 мұхит шайып жтқан материк

2. Жер бедерінің негізгі түрінің бірі 3. Тау түрі 4. Теңіз деңгейінен төмен орналасқан құрлық бөлігі 5. Жазықтың түрі 6. Бес материкпен шектесіп жатқан мұхит

  1. Ширату жаттығуларын орындайды.








.

Сұраққа жауап береді.










Оқушыларды «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.


Суреттер









Жаңа білім

15 мин









2 мин








Бекіту

15 мин





Қорытынды

5 мин



Ерекше бағаннан қандай сөзді оқуға болады?

Жаңа сабақ Қазақстан. Әрине се оны білесің. Бұл біздің еліміздің аты. Сонымен Бүгінгі сабағымызда біз еліміздің жер бедерінің ерекшелігімен танысамыз.Біз бүгін Қазақстанның физикалық картасымен жұмыс істейміз. Сен картамен жұмыс істеуді білесіңғой? Әрине білесің енді тек көкжиек тұстарын картада қалай бейнеленетінін есімізге түсіріп алайық.

Серніту сәтін ұйымдастыру Сонымен картаға назар аудар, егерде байыптап қарасаң физикалық карда түрлі түсті түстер бар. Мысалы: жасыл, сары, қоңыр. Картада қоңыр түспен бойалғандар олар таулар. Таулар неғұрлым биік болса соғұрлым қоюлана түседі. Сары түс-жазық. Жасыл түс- ойпат. Дөңгелекте тұрған қою таулар: Шығыста және Оңт.Шығыста бар.Егерде бұл таулардың бояуы ақырындап ашық қоңырға, сосын біртідеп сарыға айнала береді.Содан кейін Солт.Оңт.Батысқа қарай жасыл түске тіпті каспийдің маңайында қою жасылға айланады.

Қорытынды: Міне осыдан біз Қазақстанның жер бедері Шығысында биік, біртіндеп орталығына одан кейін батысына қарай төмендейтінін байқадық.Сонымен қатар Солтүстікте жер бедері төмен екен. Енд Осы туралы толық айтайық. Жер бедерінің түрлер

Егерде жер пішіндерін ойлап қарасақ жер бетінде кездесетін барлық пішіндер Қазақстанда кездеседі. Мысалы: ойыста, жазықта, тауда бар,төбелерде кездеседі.

«Стоп кадр» әдісі. Еліміздің жер бедері...... Қ.Б « шапалақ» соғу әдісі.





Тапсырма орындайды.

Бақылайды. Сұрақтарға жауап іздеп, жауап береді.




Билеп сергиді.



-Тапсырманы орындап, өз пікірлерін білдіред









Түсінгені туралы ой қорытады. Тапсырманы жазып алады

-








Мақтау, мадақтау













Оқушыларды «Ауызша мадақтау» әдісімен бағалау. Жауабын толықтыру, тиімді кері байланыс жасау.


Оқулық

сурет















Оқулық













Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!