САБАҚ: Еркін және еріксіз
тербелістер.
Резонанс
|
Мектеп: Қосарал орта
мектебі
|
Күні: 12.12.17
|
Мұғалімнің аты-жөні: Аязбай
Л
|
СЫНЫП: 9
|
Қатысқандар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты
(мақсаттары)
|
-Еркін, еріксіз
тербелістерді түсіндіру
-Жүйенің меншікті
жиілігіне жақын сыртқы тербелістер жиілігі кезінде тербелістер
амплитудасының өзгерісін сипаттау
- резонанстың сипаттамасын мысалдармен
түсіндіру;
|
Сабақ
мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: Еркін және еріксіз
тербелістерді ажырата біледі;
|
Оқушылардың басым
бөлігі: Топта және жеке
эксперименттік тапсырмалар орындай алады;
|
Кейбір оқушылар: Акустикалық резонанстың
не екендігін түсінеді
|
Ойлау деңгейінің дағдысы
|
Білу,түсіну,қолдану
|
Тілдік мақсат
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:
резонанс,акустика,меншікті жиілік,тербелмелі жүйе
т.б
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік
біліктер:
|
Талқылауға арналған
тармақтар: джигсо әдісі арқылы постер қорғау
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар: Тербелмелі жүйе деп
.... жүйені айтамыз
Тәжірибені .... өлшеу
арқылы жасаймын
Тербелістер ......
мен....... деп бөлінеді
Тәжірибе .... көмегімен
сапасы жоғарылайды
Егер үйкеліс күштері үлкен болатын болса…резонанс әлсіз
білінеді
|
Алдыңғы оқу
|
8 - сыныпта электромагниттік толқындар өту барысында еркін
және еріксіз тербелістермен жалпы таныс.
|
Құндылықтарға баулу
|
Физикалық
құрал-жабдықтармен топтық және жұптық жұмыстар барысында оқушылар
арасында жауапкершілік және сыйластық тәрбиелері қалыптасады.
Оқушылар тербелістерге байланысты күнделікті тұрмыстан бірнеше
мысалдар келтіру арқылы өмір бойы білім алу керек екендігін жақсы
түсінеді. Механикалық тербелістердің заңдылықтарын түсіну арқылы
әлемдік экономикаға үлесін қосатынын
түсінеді.
|
Пәнаралық байланыс
|
Электронды кітап арқылы немесе
интернет желісі арқылы интерактивті тақтадан мини-видеолар
тамашалау барысында информатика пәнімен байланысады. Тақырыпқа
байланысты есептер шығару және өлшем бірліктерді ХБЖ-не келтіру
арқылы математика пәнімен тығыз
байланысады.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
І.Ұйымдастыру
Психологиялық тренинг
«Көңіл күйіңіз қалай?»
ІІ. Үй тапсырмасын
сұрау
-
Математикалық маятник
деп нені айтады?
-
Математикалық
маятниктің тербеліс периоды неге тең?
-
Маятник қай жерлерде
пайдаланады?
-
Серпімділік күші әрекет
ететін дененің тербеліс периоды неге тәуелді
болады?
|
презентация
|
|
ІІ. Үй тапсырмасын
сұрау
1.Математикалық маятник
деп нені айтады?
2.Математикалық
маятниктің тербеліс периоды неге тең?
3.Маятник қай жерлерде
пайдаланады?
4.Серпімділік күші әрекет ететін дененің тербеліс периоды
неге тәуелді болады?
|
|
Сабақтың
ортасы
Мақсатты айқындау
|
ІІІ.
ДЖИГСО
әдісін пайдалана отырып,
оқушылар өздері тақырыптарды меңгереді
Сіздің
тобыңызда 5 рөлді: топ басшысы, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы
және бақылаушыларды анықтаңыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді
Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр
топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын
жүргізеді.
Бақылаушының бағалау
парағы
№
|
Бағалау
өлшемдері
|
Көш
басшы
|
Хатшы
|
Баяндама
шы
|
Уақыт
сақшысы
|
1
|
Тақырыптың ашылуына
үлес қосу
|
|
|
|
|
2
|
Міндетін
атқару
|
|
|
|
|
3
|
Топтық жұмысқа
атсалысуы
|
|
|
|
|
Әр оқушы өзіне жүктелген
рөлдің міндеттерін атқарады.
IV.Әрбір
топ қарсы топтардың жұмысын бағалайды.
V.Әр
оқушыға қалыптастырушы бағалау тапсырмасы
беріледі
|
Видео
көрсетіледі
|
Сабақ
соңы
|
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау –
Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыс
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері
АКT-мен байланыс
Құндылықтардағы байланыс
|
Саралау
тапсырмаларды
іріктеуді,
белгілі бір оқушыдан
күтілетін
нәтижені, оқушыға
жеке қолдау
көрсетуде, оқу
материалы
мен ресурстарды
оқушылардың
жеке
қабілеттерін
ескере отырып қосымша тапсырмалар беремін.
|
|
|
Рефлексия
|
-
Оқу
мақсатына сәйкес ойлау дағдыларының деңгейлеріне сәйкестендірілген
бағалау критерийлерін жазамын;
-
Оқу мақсаты
мен бағалау критерийлеріне сәйкес саралау тапсырмаларын дайындап,
тиісті дескрипторлар құрамын;
-
Оқушылармен
тиімді кері байланыс орнатамын.
|
Қорытынды
бағамдау
Сабақта
қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі
нәрсе Сіздің сабағыңызды жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?
|
Оқу бағдарламасына
сілтеме
|
Оқу мақсаты
|
Бағалау
нұсқаулығы
|
1.Тербелістер
|
еркін тербелістерге мысалдар
келтіру
|
1. Тербеліс деп неге
айтамыз?
2. Еркін тербеліс деп неге
айтамыз?
3. Механикалық тербелістер
нешеге бөлінеді? Оларды атаңыз.
4. Суретте көрсетілген
денелердің қайсылары еркін тербелістер
жасайды?
|
Дағдылар
|
Жетістік
критерийлері
|
Оқушы оқу мақсатына
жетеді, егер
|
Білу
|
Тербелістің анықтамасын
біледі.
|
Білу
|
Еркін тербелістің анықтамасын
біледі.
|
Білу
|
Механикалық тербелістердің
түрлерін біледі.
|
Білу,
түсіну
|
Еркін тербелістерге мысалдар
келтіреді.
|
2.Тербелістер
|
Механикалық тербелістерге
есептер шығару
|
1есеп
Серіппеде тербеліп тұрған жүк
8с ішінде 32 тербеліс жасады.Тербелістің периодын және жиілігін
анықтаңдар
2есеп
Қатаңдығы 12,3 Н/м серіппеге
ілінген массасы 0,211 кг жүктің тербеліс периодын және жиілігін
анықта
3
есеп
Серіппенің әсерінен массасы
100г жүк жиілігі 2Гц тербелістер жасайды.Серіппенің к қатаңдығын
анықтаңдар
|
Дағдылар
|
Жетістік
критерийлері
|
Оқушы оқу мақсатына
жетеді, егер
|
Білу
|
Тербелістің анықтамасын
біледі. Мат.маятник анықтамасын біледі
|
Білу
|
Серіппелі маятниктің
формуласын анықтай алады
|
Білу
|
Механикалық тербелістердің
түрлерін біледі.
|