Сабақтың
тақырыбы: Ертегілер туралы
түсінік
Мақсаты:
ертегілер
және оның түрлері туралы түсінік алу,тіл байлығымды дамыту, ертегі
оқуға деген қызығушылығымды арттыру
Сабақтың
түрі: жаңа сабақ
Сабақтың
әдісі:
сөздік,
көрнекілік, жартылай-ізденушілк.
Сабақтың
байланысы: тарих, қазақ тілі, бейнелеу
өнері
Оқыту технологиясы: Блюм
таксономиясы, өрмекші кластері, эйлер дөңгелегі, фашбаун, тірек
сызба, гениологиялық ағаш.
Ресурстары: интерактивті тақта,5 сыныптық оқулығы
авторы:Ә Дайыр, Қ.Айтқалиев, Ш.Беркімбаева, Г.Құрманбай. Алматы
«Атамұра» 2010
Мазмұны: 1. Ертегі туралы
түсінік, оның түрлері
Морфологиялық карта
№ р/с
|
Тақырыбы
|
Өмірге қажетті
ақпарат
|
Басқа
пәндерде кездесетін ақпарат
|
Берілген
пәнді одан әрі оқып тану үшін қажетті ақпарат
|
Жалпы
ой-өрісін дамыту үшін ақпарат
|
1.
|
Ертегі туралы
түсінік
|
Ертегінің көркем, бай тілі
арқылы шешен сөйлеуге, өз ойын әдемі баяндау үйренеді.
|
Қазақ
тілі, тарих, сөздер түсінігі,
|
ҰБТ, ОЖСБ,
5-11
сынып әдебиеті
|
Танымдық қабілетін, ой-қиялын,тіл байлығын
дамыту
|
САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
-
Ұйымдастыру
Кезеңнің міндеті –
оқушылардың психологиялық дайындығы, сабақтың тақырыбы мен
міндеттерін хабарлау.
-
Тақырыпқа енгізу
1 – деңгей
білім
«Қане жауап ізделік»
- Фольклор мен ауыз
әдебиеті бір ұғым ба?
- Ауыз әдебиетінің қандай белгілері
бар?
- Ауыз әдебиетінің қандай түрлері бар?
- Мақал – мәтелдерді неге ауыз әдебиетіне
жатқызамыз?
- Мақал мен мәтелдің айырмасын айт?
- Жұмбақ ауыз әдебиетінің қандай түрі?
- Қалай ойлайсыңдар, ертегілерде мақал-мәтелдер,
жұмбақтар кездесе ме?
ІІ
деңгей. Түсіну
1. Мына мақалдардың мағынасын
қалай түсінесіңдер? Өз сөздеріңмен
білдіріңдер.
- Жолдасы жақсы жолды болар,
Жолдасы жаман қолды болар
- Өнер алды – қызыл тіл
- Оқусыз білім жоқ, білімсіз күнің
жоқ.
(әр қатарға 1 сұрақтан)
ІІІ деңгей Қолдану
1 )
Өрмекшіні құру халық ауыз
әдебиеті
(Тақтада «халық ауыз әдебиеті». Тармақтарын
оқушылар толтырады.)
мақал – мәтелдер жұмбақтар Батырлар
жыры
Тұрмыс салт - жырлары аңыз әңгімелер төрт түлік
туралы жырлар
2)
Мына
сөздерді пайдаланып, мақал-мәтел жазыңдар.
Отан, жер, еңбек, оқу, тіл,
білім
3)Эйлер дөңгелегі арқылы қарама
– қарсы мағыналы мақал-мәтелдерді көрсетіңдер
Оқулықпен жұмыс. 26-27
бет
ІV деңгей Талдау
Мұғалімнің сөзі. Мына суреттерде ауыз әдебиетінің
қандай түрі бейнеленген деп ойлайсыңдар?
Ертегілер халық ауыз әдебиетінің ең көне
мұрасы.
-
ертегілер дегеніміз не? Оны қалай түсініп
келдіңдер?
-
Қандай ертегілерді білесіңдер?
-
Ертегілер қалай басталады? Немен
аяқталады?
Толықтыру (Ертегіде ғасырлар ізі жатыр.Ертегіде
халықтың тыныс-тіршілігі,тарихы, салт-санасы, әдет ғұрпы,мұң-шері,
арман-мұраты жатыр.)
Оқулықпен жұмыс 34-35 бет
-
Тақырыпты оқып шығып,
ертегінің түрлерін ажыратып, топтастыр.
-
Олардың айырмашылығын тауып, дәлелдеп, кестені
толтыр
Ертегілер
Хайуанаттар
туралы
ертегілер
|
Қиял –
ғажайып
ертегілері
|
Шыншыл ертегілер
|
|
|
|
V деңгей. Синтез
(Шежіре ағашы)
Геанологическое древо
Тамырлары - Қалай ойлайсыңдар,
адамдар неге ертегіні ойлап шығарды? (адамдардың ауыр тұрмысы:
көліктің, жарықты жоқтығы).
Діңі – Тұрмыстары қиын
болғаннан адам әрқашан армандайды ( мәселе – адамдардың
арман-тілегі, мұң-мұқтажы)
Сабағы – ертегілердегі жоқшылық, қиыншылық қазір
қалай өзгерді? (көлік, жарық, су, телефон, ұшақ, газ
т.б.)
VІ деңгей бағалау.
«Менің сүйікті ертегімнің
кейіпкері маған неге ұнайды?» тақырыбында шағын ертегі
жазу.