|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: ІІ-ТАРАУ Компьютер ақпаратты өңдеу құралы. Мектеп: «Егінсу орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Күні: «____» ______ 2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Талибаева Б.П. Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№6. Есептеу техникасының даму тарихы. Компьютердің буындары |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: Есептеу техникасы анықтамасымен және. Есептеу техникасы дамуына үлес қосқан ғалымдарды толық танысады, білімдері қалыптасады. Басым бөлігі: ЭЕМ дамуының бес буынын меңгереді. Кейбір оқушылар : Есептеу техникасы дамуы кезеңдерінің байланысын , ЭЕМ жаңа буынының даму қарқыны мен жолдарын шынайы өмірде пайдалана алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.ЭЕМ дамуының әр буынының ерекшеліктерін көрсете алады. 2.ЭЕМ дамуының 5 буынын айырып таниды. 3.Екі бағандағы сөздерді пайдалана отырып, сабақ барысында берілген ақпарат негізінде біртұтас сөйлем жасайды. |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: • Mikrosoft Word • Принтер • Форматтау пішім • Архив - мұрағат |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау, дені сау ұрпақ- ұлттың болашағы. |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика , ағылшын тілі , орыс тілі. |
||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ақпаратты сығу. Мұрағаттау программалары дегеніміз не? |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Видео ролик көрсету
шапалақтап» сабаққа жұмылдыру; Үй тапсырмасын пысықтау «Ыстық орындық» әдісіарқылы «Сұрақ-Жауап» -Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады? -Компьютерде қандай маңызды құрылғылар бар? Файлдарды мұрағаттау деген не? Антивирус ол- |
Стикер қағаз Қағаз сұрақ парақшалары |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Топқа бөлу “Стикер арқылы” Оқушылар 2 түрлі стикерлерден алады. Қызыл стикер алған оқушылар бір топқа, ал, сары стикер алған оқушылар екінші топқа бөлінеді. Топтарға қайталау мақсатындағы тапсырмалар таратылады:
Топтар жауаптарын постер арқылы қорғайды. Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Өзін-өзі тексереді. Жаңа сабаққа кіру: «Кім біледі » әдісі бойынша жаңа тапсырмалар беріледі ЭЕМ дамуының 5 буынын атап өтейік ЭЕМ–нің дамуы бірнеше буындарға бөлінеді: І. ЭЕМ-нің бірінші буыны (1945-1954 жж.) ІІ. ЭЕМ-нің екінші буыны (1950-60 жж.) ІІІ. ЭЕМ-нің үшінші буыны (1960 ж.) IV. ЭЕМ-нің төртінші буыны (1970 ж. ) V. ЭЕМ-нің бесінші буыны (Жапония, 1980-жылдар) Топтық жұмыс. «Кел ойланайық» әдісі бойынша төмендегі кестені толтыру .Бірінші бағанды екінші бағандағы сөздерді пайдалана отырып аяқта.
Деңгейлік тапсырмалар: І деңгей тапсырмалары
ІІ деңгей тапсырмалары Дұрыс жауапты тап: І буын ЭЕМ негізгі бөлігі- Үлкен интегралды схема Транзистор Электронды шамдар Интегралды схема ІІ буын ЭЕМ негізгі бөлігі- Үлкен интегралды схема Транзистор Электронды шамдар Интегралды схема ІІІ буын ЭЕМ негізгі бөлігі- Үлкен интегралды схема Транзистор Электронды шамдар Интегралды схема ІV буын ЭЕМ негізгі бөлігі- Үлкен интегралды схема Транзистор Электронды шамдар Интегралды схема Қорытындылау: Тақырыпты бекіту мақсатында оқушыларға «Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақтар қойылады. Қалыптастырушы бағалау «Миға шабул» әдісі арқылы тесттер жинағын беремін Дискрептор Есептеу техникасы анықтамасымен және. Есептеу техникасы дамуына үлес қосқан ғалымдарды толық танысады, білімдері қалыптасады. ЭЕМ дамуының бес буынын меңгереді. Есептеу техникасы дамуы кезеңдерінің байланысын , ЭЕМ жаңа буынының даму қарқыны мен жолдарын шынайы өмірде пайдалана алады. |
Компьютер Оқулық, жұмыс дәптерлері Оқу құралдары Интерактивті тақта Компьютер Оқулық, Жұмыс дәптерлері |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Үйге тапсырма: Оқулықтағы деңгейлік тапсырмаларды аяқтап келу. |
Информатика оқулығы |
|||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік текникасын сақтау. |
|||||||||||||||||||||||
|
Қабілеті жоғары оқушылар:
|
«Бас бармақ » әдісі арқылы бағалау
|
Сергіту жаттығуларын пайдаланамы: Информатика кабинетінде техника қауіпсіздік ережесі қолданылады
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1: 2: |
|||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Есептеу техникасының даму тарихы. Компьютердің буындары" 6 - сынып
"Есептеу техникасының даму тарихы. Компьютердің буындары" 6 - сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: ІІ-ТАРАУ Компьютер ақпаратты өңдеу құралы. Мектеп: «Егінсу орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі Күні: «____» ______ 2017ж Мұғалімнің аты-жөні: Талибаева Б.П. Сынып: 6 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
№6. Есептеу техникасының даму тарихы. Компьютердің буындары |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушы: Есептеу техникасы анықтамасымен және. Есептеу техникасы дамуына үлес қосқан ғалымдарды толық танысады, білімдері қалыптасады. Басым бөлігі: ЭЕМ дамуының бес буынын меңгереді. Кейбір оқушылар : Есептеу техникасы дамуы кезеңдерінің байланысын , ЭЕМ жаңа буынының даму қарқыны мен жолдарын шынайы өмірде пайдалана алады. |
||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1.ЭЕМ дамуының әр буынының ерекшеліктерін көрсете алады. 2.ЭЕМ дамуының 5 буынын айырып таниды. 3.Екі бағандағы сөздерді пайдалана отырып, сабақ барысында берілген ақпарат негізінде біртұтас сөйлем жасайды. |
||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: • Mikrosoft Word • Принтер • Форматтау пішім • Архив - мұрағат |
||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Өзіне және айналадағыларға құрметпен қарау, дені сау ұрпақ- ұлттың болашағы. |
||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика , ағылшын тілі , орыс тілі. |
||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Ақпаратты сығу. Мұрағаттау программалары дегеніміз не? |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Видео ролик көрсету
шапалақтап» сабаққа жұмылдыру; Үй тапсырмасын пысықтау «Ыстық орындық» әдісіарқылы «Сұрақ-Жауап» -Компьютерде зиян келтірмей қалай жұмыс істеуге болады? -Компьютерде қандай маңызды құрылғылар бар? Файлдарды мұрағаттау деген не? Антивирус ол- |
Стикер қағаз Қағаз сұрақ парақшалары |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 мин |
Топқа бөлу “Стикер арқылы” Оқушылар 2 түрлі стикерлерден алады. Қызыл стикер алған оқушылар бір топқа, ал, сары стикер алған оқушылар екінші топқа бөлінеді. Топтарға қайталау мақсатындағы тапсырмалар таратылады:
Топтар жауаптарын постер арқылы қорғайды. Оқушылар жеке жұмыс жасайды. Өзін-өзі тексереді. Жаңа сабаққа кіру: «Кім біледі » әдісі бойынша жаңа тапсырмалар беріледі ЭЕМ дамуының 5 буынын атап өтейік ЭЕМ–нің дамуы бірнеше буындарға бөлінеді: І. ЭЕМ-нің бірінші буыны (1945-1954 жж.) ІІ. ЭЕМ-нің екінші буыны (1950-60 жж.) ІІІ. ЭЕМ-нің үшінші буыны (1960 ж.) IV. ЭЕМ-нің төртінші буыны (1970 ж. ) V. ЭЕМ-нің бесінші буыны (Жапония, 1980-жылдар) Топтық жұмыс. «Кел ойланайық» әдісі бойынша төмендегі кестені толтыру .Бірінші бағанды екінші бағандағы сөздерді пайдалана отырып аяқта.
Деңгейлік тапсырмалар: І деңгей тапсырмалары
ІІ деңгей тапсырмалары Дұрыс жауапты тап: І буын ЭЕМ негізгі бөлігі- Үлкен интегралды схема Транзистор Электронды шамдар Интегралды схема ІІ буын ЭЕМ негізгі бөлігі- Үлкен интегралды схема Транзистор Электронды шамдар Интегралды схема ІІІ буын ЭЕМ негізгі бөлігі- Үлкен интегралды схема Транзистор Электронды шамдар Интегралды схема ІV буын ЭЕМ негізгі бөлігі- Үлкен интегралды схема Транзистор Электронды шамдар Интегралды схема Қорытындылау: Тақырыпты бекіту мақсатында оқушыларға «Ой қозғау» әдісі арқылы сұрақтар қойылады. Қалыптастырушы бағалау «Миға шабул» әдісі арқылы тесттер жинағын беремін Дискрептор Есептеу техникасы анықтамасымен және. Есептеу техникасы дамуына үлес қосқан ғалымдарды толық танысады, білімдері қалыптасады. ЭЕМ дамуының бес буынын меңгереді. Есептеу техникасы дамуы кезеңдерінің байланысын , ЭЕМ жаңа буынының даму қарқыны мен жолдарын шынайы өмірде пайдалана алады. |
Компьютер Оқулық, жұмыс дәптерлері Оқу құралдары Интерактивті тақта Компьютер Оқулық, Жұмыс дәптерлері |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
Үйге тапсырма: Оқулықтағы деңгейлік тапсырмаларды аяқтап келу. |
Информатика оқулығы |
|||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік текникасын сақтау. |
|||||||||||||||||||||||
|
Қабілеті жоғары оқушылар:
|
«Бас бармақ » әдісі арқылы бағалау
|
Сергіту жаттығуларын пайдаланамы: Информатика кабинетінде техника қауіпсіздік ережесі қолданылады
|
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1: 2: |
|||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















