Материалдар / Етістік 59-64 жаттығу

Етістік 59-64 жаттығу

Материал туралы қысқаша түсінік
Сабақтың тақырыбы Етістік 59-64 жаттығу Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 4.2.6.1 – белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Маусым 2021
1022
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні : Қазақ тілі Ұзақ мерізімді жоспар бөлімі

Күні: 04.03.21

Сынып: 4


Мектеп:

Машықкердің аты-жөні: Бекейқызы Бұлан

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Етістік 59-64 жаттығу


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

4.2.6.1 – белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау

Сабақ мақсаттары



AutoShape 2

Ойлау дағдыларының

деңгейі:

Барлық оқушылар:Мәтінге салыстырмалы талдау жасай алады.

Көптеген оқушылар: Етістік туралы білетіндерін еске түсіеді .

Кейбір оқушылыр: Мәтін түрін дәлелдей алады


Білу және түсіну

Қолдану

Жетістік критерийлері

Мәтінге салыстырмалы талдау жасай алады. Етістік туралы еске түсіріп, сол бойынша жаттығулар орындайды.

Құндылықтарды дарыту

Дұрыс әрекет құндылығына тән қасиеттер: қамқорлық, қайырымдылық, жауапкершілік

Пәнаралық байланыс

Әдебиеттік оқу, өзін-өзі тану


АКТ қолдану дағдылары

Ән, бейнематериал, аудиоматериал

Тілдік құзыреттілік

Етістік туралы толық түсінік

Бастапқы білім Жіктеу есімдіктерінің септелуі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

5минут


Ұйымдастыру кезеңі

Сәлеметсіздер ме, оқушылар! Бүгінгі қазақ тілі сабағымызды бастайық.

Психологиялық дайындық:

« Ыстық алақан » әдісі ақылы, Оқушылар қол ұстасып тұрып , бүгінгі сабаққа деген жылы лебіздерін бір біріне кезек кезек білдіреді.


Үй тапсырмасын пысықтау:

«Баскетбол» ойыны Ойын шарты: Бір-біріне допты беру арқылы «Жіктеу есімдігінің септелуін» қайталайды. Мұғалім бір сөз айып, допты оқушыға береді. Оқушылар допты кезек кезек алу барысында айтылған сөзді Жіктеу есімдіктерінің септелуі бойынша септеп шығуы қажет. Осылайша 2-3 сөз айтып , барлық балалардан сұрап шығады.

Дескриптор: Өткен сабақты еске түсірді. Кері байланыс: Қолмен белгі беру техникасы


Тақырыпты болжау

- Балалар, барлығымыз ұйымшылдықпен мына сөзжұмбақты

шешсек бүгінгі тақырыбымыз шығады. Ендеше назарымызды интерактивті тақтаға аударайық.


Сұрақтары

1.Мал өнімі

2.Жыл мезгілі.

3.Сүттен жасалатын тағам.

4.Уақыт бірлігі.

5.Әкенің әкесі.

6.Ауруды емдеуші.

7.Өз атын шақыратын құс.



Е

Т


К

Ө

К

Т

Е

М



І

Р

І

М

Ш

І

К



С

А

Ғ

А

Т

А

Т

А


Д

Ә

Р

І

Г

Е

Р



К

Ө

К

Е

К


Дескриптор: Ой қозғау арқылы жаңа тақырыпты болжайды. Кері байланыс: мұғалімнің кері байланыс

- Иә, балалар, біздің бүгінгі тақырып - «Етістік » .


оқулық (64-66 бет)

https://cloud.mail.ru/public/YN21/nXt4Vc6DW
















оқулық (64-66 бет)

https://cloud.mail.ru/public/YN21/nXt4Vc6DW














Сабақтың ортасы

30минут



(МК; Ө; ҚБ) Тыңдалым

59-жаттығу (аудиомәтін тыңдалады)

  • Мәтінді оқып, бөліктерді өзара салыстыр.

  • Мәтіннің қай бөлігі ғылыми танымдық мәтін, қай бөлігі көрркем мәтін?

Дескриптор: мәтінді тыңдайды, тірек сөздерді белгілейді, монолог құрайды.

Кері байланыс: бірін-бірі бағалау

Жауабы: (Салыстыру әдісі арқылы )

  • Мәтіннің бірінші бөлігі көркем мәтін, екінші бөлігі ғылыми танымдық мәтін . Себебі: бірінші бөлігінде ауызекі тілде диалог жүргізілген; ал, екінші бөлігінде ғылыми түрде, нақты деректеге сүйене отырып жазылған.


60-жаттығу

  • Ребусты шеш, Шешуіндегі сөз туралы білетініңді айт.

Дескриптор: Етістікті еске түсірді.

Кері байланыс: мұғалімнің кері байланысы

Жауабы: Ребустың шешуі: Етістік

Етістік — заттың қимылын, іс-әрекетін, күй-жайын білдіретін сөз табы. Етістік не істеді? не қылды? қайтті? (немесе не істеп? қайтіп? не істесе? т. б. тұлғалардағы) деген сұрақтарға жауап береді.


(МК; Ө; ҚБ) Жазылым.

62-жаттығу

  • Жұмбақты оқып, жаттқа жаз.

Көктем мен жазда

Басына сары қалпақ киеді

Күзге қарай қалпағы

Қалқып ұшып кетеді

  • Етістіктің астын сыз, дара немесе күрделі екенін айт


Дескриптор: Етістікті еске түсірді.

Кері байланыс: мұғалімнің кері байланысы


Жауабы:

Көктем мен жазда

Басына сары қалпақ киеді(дара етістік)

Күзге қарай қалпағы

Қалқып ұшып кетеді(күрделі етістік)


62-жаттығу

  • Туынды етістіктерді теріп жаз.

  • Неліктен туынды етістік екенін дәлелде.

  • Туынды етістіктерді қатыстырып, сөйлемдер құрап айт.

Дәлелдеу үлгісі: Ақта – туынды етістік, өйткені оның түбірі – ақ. Ақ сөзі – сын есім оған -та жұрнағы жалғанғанда қимылды білдіріп тұр. Сондықтан ол туынды етістік болады.

Дескриптор: Туынды етістікті түсінеді.

Кері байланыс: мұғалімнің кері байланысы


Жауабы: Туынды етістіктер: жырла, ақылдас, биле, ойла, ұсақта, тұзда.

Дәлелдеу

*Жырла – туынды етістік, өйткені оның түбірі – жыр. Жыр сөзі – зат есім оған -ла жұрнағы жалғанғанда қимылды білдіріп тұр. Сондықтан ол туынды етістік болады.

Ақылдас – туынды етістік, өйткені оның түбірі – ақылдас. Ақылдас сөзі – зат есім оған -дас жұрнағы жалғанғанда қимылды білдіріп тұр. Сондықтан ол туынды етістік болады.

Биле – туынды етістік, өйткені оның түбірі – би. Би сөзі – зат есім оған -ле жұрнағы жалғанғанда қимылды білдіріп тұр. Сондықтан ол туынды етістік болады.

Ойла – туынды етістік, өйткені оның түбірі – ой. Ой сөзі – зат есім оған -ла жұрнағы жалғанғанда қимылды білдіріп тұр. Сондықтан ол туынды етістік болады.

Ұсақта– туынды етістік, өйткені оның түбірі – ұсақ. Ұсақ сөзі – сын есім оған -та жұрнағы жалғанғанда қимылды білдіріп тұр. Сондықтан ол туынды етістік болады.

Тұзда – туынды етістік, өйткені оның түбірі – тұз. Тұз сөзі – сын есім оған -да жұрнағы жалғанғанда қимылды білдіріп тұр. Сондықтан ол туынды етістік болады.

* Олжас, енді сен жырла. Отбасыңмен барып ақылдас. Бізбен бірге биле. Болашағың жайлы ойла. Қызынақ пен қиярды ұсақта. Осы еттерді тұзда.


Сергіту сәті

«Атомдар мен молекулалар» әдісі

Жүргізуші «атомдар» деген кезде ойыншылар жеке дара жүреді де, «молекулалар, бесеуден» немесе «молекулалар, үшеуден» деген кезде, бес немесе үш адамнан тез арада топтасады. Кім топқа қосыла алмай қалса, айып төлейді: өз өнерін көрсетеді немесе көпшіліктің тілегін орындайды.


64-жаттығу (МК; Ұ; ҚБ)

  • Сызбаға қарап, етістік туралы білетініңді жинақта.

Дескриптор: Етістікті толығымен қайталау.

Кері байланыс: өзін-өзі тексеру


Жауабы: (Ыстық орындық әдісі)

Балаларды орындыққа кезек кезек отырғызып, әр қайсысыны етістікке байланысты үш сұрақ қою.

  • Етістік — заттың қимылын, іс-әрекетін, күй-жайын білдіретін сөз табы.

  • Етістік не істеді? не қылды? қайтті? деген сұрақтарға жауап береді.

  • Дара етістік деп бір ғана сөзден тұратын негізгі етістікті айтамыз.

  • Күрделі етістіктер деп екі я одан да көп сөзден құралып, бір ғана мағынаны білдіріп, бір сұраққа жауап беріп, сөйлемнің бір ғана мүшесі қызметін атқаратын етістіктерді айтамыз.

  • Болымды етістік істің болғанын, болып жатқанын, не болатынын білдіретін етістіктің түрі.

  • Болымсыз етістік істің болмағанын я болмайтынын білдіретін етістіктің түрі. Етістіктің болымсыз түрі болымды етістікке жұрнақ жалғану арқылы жасалады.

  • Негізгі етістік деп түбір және жұрнақ деп бөлшектеуге келмейтін түбір етістіктер.

  • Туынды етістік деп түбірге анаулы жұрнақтар жалғануы арқылы жасалынатын етістіктерді айтамыз.


https://cloud.mail.ru/public/KQgf/q6ourifsd













оқулық (64-66 бет)

https://cloud.mail.ru/public/YN21/nXt4Vc6DW











<
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ