Материалдар / Evaporation and condensation
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Evaporation and condensation

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Қараша 2020
502
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ

Lesson №8

Мектеп: Майтүбек ЖОББМ

School:

Күні:

Date

Мұғалімнің аты-жөні:

Name of the teacher Камзина А.А

Сынып

Class:10а

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

3

0

Сабақ тақырыбы

The topic of the lessons

Булану және конденсация.

Evaporation and condensation.


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Learning Objectives

Available in This Lesson

молекула-кинетикалық теория негізінде заттың сұйық күйден газ күйіне және кері айналуын сипаттау;

  • describing the state of the substance from the liquid state to the gaseous and reverse state on the basis of molecular-kinetic theory

заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау;

  • Analysis of the time dependence of temperature at evaporation and condensation

Сабақ мақсаттары

Objectives of the lesson

Оқушылар білуі тиіс:

  • булану, қайнау және конденсация құбылысын сипаттау; ағылшын тілінде аудармасын білу;

  • заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау;

Бағалау критерийлері

1. Булану / конденсация процесін сипаттайды. (терминді ағылшынша біледі, тапсырманы орындайды)

2. Қайнау және кебу процесінің бір-бірінен айырмашылығын біледі.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар білуі тиіс: Оқушылар булану, конденсация, қайнау аудармасын біледі

Пәнге тән лексика мен терминология:

Булану, конденсация, қайнау, қысым,қайнау температурасы.

Evaporation, condensation, boiling, pressure, boiling point.

Құндылықтарды дарыту


Бұл сабақ академиялық адалдық, жауапкершілік, өзара ынтымақтастық, топ ережесін сақтау және өмір бойы білім алу құндылығын дамытуға бағытталған.

Пәнаралық байланыстар


Заттың молекулалық құрылымын қарастырғанда химия пәнімен байланыс.

Бастапқы білім


Оқушылар алдыңғы сабақтан заттың агрегаттық күйлерін біледі. Өткен сабақта алған білімдері сұрақ- жауап арқылы еске түсіріледі.

Сабақ барысы Course progress

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

The beginning of the lesson

0-5 мин













5-6 мин




















6-8 мин

Амандасу

Оқушыларды түгендеу

Психологиялық ахуал (смайликтер арқылы көңіл күйлерін білу)

Түстер арқылы сыныпты топқа бөлу. 4 топ

  1. Өткен материалды меңгергендерін тексеру мақсатында қайталау жүргізу.

Заттың агрегаттық күйлерін ата.Зат бір агрегаттық күйден екінші агрегаттық күйге өткенде болатын процестерді ата....

  • Температурасы өзгереді

  • Ішкі энергиясы өзгереді

  • Күйі өзгереді

  • Молекулаларының орналасуы өзгереді

  • Пішіні өзгереді .

Оқушылардың жауаптарын ескере отырып, кері байланыс ұйымдастыруға болады.

2. Ой қозғау. Суреттен қандай процессті байқауға болады? Оқушылардың ойларын тыңдау.

3. Мақсатты болжау. Оқушылармен бірге сабақ мақсаты анықталады:

  • булану, қайнау және конденсация құбылысын сипаттау;

  • заттың булану және конденсация үдерісі кезіндегі температураның уақытқа тәуелділік графигін талдау.





Сабақтың ортасы

The middle of lesson

8-18 мин

































18-28 мин



































28-30 мин





30-35 мин

4. Түсіндіру.Бейнежазба көрсетіледі (ағылшын тілінде).оқушылар өз ойларын ортаға салады.




Тәжірибе(Техника қауіпсіздігімен таныстырады).

Топтық жұмыс. Кебу( булану) процесі неге тәуелді екенін зерттеу және қорытынды жасау.

1-топ Буланудың сұйық тегіне тәуелділігін зерттеу

2-топ Булану жылдамдығының температураға тәуелділігін зерттеу



3- топ Буланудың сұйықтың еркін бетінің ауданына тәелділігін зерттеу


4-топ Буланудың желге тәуелділігін зерттеу

Бағалау критерийлері:

1. Кебу процесін біледі;

2. Тәжірибеге талдау жасай алады.

Мұғалім жұмыс нәтижесін ескере отырып кері байланыс үйымдастырады. Оқушылар булану және конденсация процессін сипатап, оның неден тәуелді екенін және қайнау мен кебудің айырмашылығын білуі тиіс.

Сергіту сәті “ Black box ”

Сылқ - сылқ күледі
    Аяғы жоқ жүреді(су-water-вода)

5.Графикпен жұмыс

6. Сабақты бекіту (жұптық жұмыс)

1. Графикте үш сұйықтың қыздырылыуы көрсетілген.

а) Екінші сұйықтың қайнау температурасы қандай?

b) Бұл қандай сұйық?

с) Қыздырылу басталғаннан кейін бірінші сұйық неше минутта қайнады?

Бағалау критерийлері:

  • Температураның уақытқа тәуелді графигін түсінеді.жауаптарын ағылшын тілінде айта алады

  1. file:///C:/Users/1AB9~1/AppData/Local/Temp/Rar$EXa0.595/der8/index.html


су,тамызғыш,спирт, а4қағаз,веер –әр топқа


Қосымша 1












































Қара жәшік, суы бар ыдыс.









Қосымша 2

Сабақтың соңы

35-40 мин

7. Рефлексия

Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет.

Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін.

8. Үйге тапсырма:

Булану және конденсация тақырыбын қайталау.


Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы



Топ ішіндегі оқушы жұмысын бақылау. Тәжірибеге қорытыды жасай алу дағдыларын бақылау. Өздік жұмыс нәтижесін қолдану.


Тәжірибе жасағанда және топтық жұмыс барысында техника қауіпсіздік ережесін сақтау. от жалынына әр түрлі сұйықты қыздырғанда абайлау керек.

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?


Бұл бөлімді сабақ туралы өзпікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақбағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.




770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!