Сабақтың басы
8
минут
|
Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды
түгелдеу.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың
назарын сабаққа аудару.
Оқушылар алдын ала топқа бөлініп
отырды
«Миға шабуыл»- әдісін пайдаланып,өткен
тақырыпты зерделеу
Сұрақтар:
-Тізбек бөлігі үшін Ом
заңы?
-Өткізгіштерді параллель жалғау дене
не? Сызбасы?
-Параллель жалғау деген не?
Сызбасы?
Аралас жалғау деген
не?сызбасы?
Параллель жалғау кезіндегі
I,U,R
Тізбектей жалғау кезіндегі
I,U,R
Толық тізбек үшін Ом
заңы?
Мұғалім «Электр
тогының жұмысы және қуаты. Джоуля – Ленц заңы. Ток көзінің ПӘК»
атты сабақтың тақырыбын хабарлайды. Оқу мақсатын және
сабақтың мақсаты туралы айтады
|
Оқушылар өткен тақырып
сұрақтарына
Билет ала отырып
,сұрақты оқып жауап береді.
|
Оқушылардың өткен сабақ бойынша білімдері
сараланады.
|
Үлестірмелі карточкалар
|
Сабақтың ортасы
33
минут
|
-
Тапсырма. Жаңа
тақырыпты бастамас бұрын, топтарға схема сызылып беріледі.Сол схема
бойынша, тізбек құрастыру керек.
Ток күшінің, және Кернеудің шамасын
анықта.
Дескриптор:
-Құралдардың шартты беллгісін
біледі
-Амперметр арқылы ток күшін
анықтайды
-Вольтметр арқылы кернеуді
анықтайды.
Олай болса, тақтаға
назар аударалық
Тақтада презентация арқылы сабақтың
мазмұны талданады.
Зарядталған бөлшектердің өткізгіш бойымен
реттелген қозғалысында электр өрісі жұмыс өндіреді. Оны ток жұмысы
деп атаймыз.
Сонда электр өрісі
А=qU жұмыс
өндіреді.
q=It болғандықтан А= I
U t
.
Джоуль–Ленц заңы
Q=I2Rt.
Токтың қуаты
Бекіту:
-
Тапсырма.Тәжірибеде алынған мәлімет бойынша,
тізбектің өндірген Қуатын анықтаңдар!
-
Тапсырма.(Функц.сауаттылықты арттыруға
бағытталған)
-Үйде қолданатын электр
құралдардың
(шаш кептіргіш ,еттартқыш,шаңсорғыш, эл
шайнегі т.б ) сыртында паспорты болады.Соған назар аударып
көрдіңдер ме?
-Аталған құралдарды қандай кернеумен
жұмыс істейді екен?
-Қандай ток күшін
қолданады?
Тапсырма.
Сұрақтар:
Әр отбасыға ай сайын есеп түбіртегі
жіберіледі.
-
Осындай квитанция арқылы коммуналдық қызметтің
қай түріне төлем жасаймыз? (жылу,жарық,су)
-
Біз не үшін ақша төлейміз? (тұтынатын электр
энергиясы үшін).
-
Ол неге жұмсалады? (қолданатын тұрмыстық
құралдар).
-
Физика бойынша электр тогы бізге жұмыс
жасайды.
Дескриптор:
Электр тогын қай жерлерде қолданылатынын
айтады.
Қуат маңыздылығына сипаттама бере
алады
Түбіртекті
пайдаланып Электр энергиясының шамасын, төленетін ақшасын есептеп
шығаралық!
-
Тапсырма:
-
Әр топқа, шайнек,шаш
кептіргішнемесе Тел шнуры беріледі.
Тапсырма:
1-топқа.
Шай ішуге арналған электр
шайнегіндегі су 10 минутта қайнады деп есептейік. Жұмсалған электр
тогының жұмысын есепте және қанша теңге ақша төленетінін
анықта.
2- топқа,
Ұялы телефоныңның USB шнурына назар аудар, 20 минут зарядка
алдырдың деп есептесек электр тогының қуатын
есепте.
Қосымша
тапсырма
-
Егер шаңсорғыш
кернеуі 220 В, ток күші 0,5 А қалалық желіге қосылса,
онда оның электрқозғалтқышының тогы 0,5 сағ ішінде қанша жұмыс
жасайды?
-
Троллейбустың
электрқозғалтқышы 200 А ток күшін тұтынады және 600 В
кернеумен жұмыс істейді. Оныңқуатықандай?
-
Ток күші 5 А желіге жалғанған кедергісі 30
Ом электрпешінен 1 мин-та
қаншажылубөлінеді?
|
Өз ойларын білдіреді.
Оқушылар слайдтағы материалдарға назар
аударады
Оқушылар сабақты
дәптерлеріне жазып алады.
Есептің берілгенін жазып, белгісіз шаманы
анықтайды.
Оқушылар эл. Құралдармен жұмыс
жасайды
Дескриптор:
-Электр тогы жұмысын,
анықтайды
-Электр тогы қуатын
есептейді.
|
«Электр тогының жұмыс істеуі және қуаты»
тақырыбында оқушыларға көмектесу және осы тақырып бойынша білім
тереңдігін тексеру.
Талқыланған жағдайда, барлық сынып талқылауға
қатысады
дұрыс
есептеу нәтижесі және орындалу жылдамдығы
бағаланады.
|
А-4 паракшада
Схемалар
Слайдтар
Қажетті құралдар:
Шаш кептіргіш,
USB шнуры
Слайд Түбіртек көшірмесі
|
Сабақтың соңы.
4
мин
Рефлекция
|
Кері байланыс
«Активатор 3/2/1»
стратегиясы
-
Бүгінгі сабақта ұнаған 3кезеңді атаңыз, ұнаған
себебін айтыңыз.
-
Сабақ барысында өзіңізге қиын болған 2
тапсырманы атаңыз
-
Сабақ барысында көмек көрсеткен адамды
атаңыз
Үйге тапсырма:
«Үйде электр энергиясын
үнемдеу жолдары» тақырыбына жоба
құрастыру
|
Сабақты қорытындылау барысында оқушылар өз
ойларын «Активатор 3/2/1»
бойынша айтып өтеді.
|
Жалпы сабақты бағалау критерийлер бойынша ең
жоғарғы 10балл
|
Дескриптор
Оқулық
|