Материалдар / Физикадан қысқа мерзімді жоспар. 11 сынып

Физикадан қысқа мерзімді жоспар. 11 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған білім бағдарламасы бойынша жасалған физика пәнінен қысқа мерзімді жоспар. Физикадан қысқа мерзімді жоспар 11 сынып.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
05 Қазан 2021
1143
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ишанова Қарлығаш


СЫНЫП

Қатысқандар:


Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:


Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

11.5.2.1 Еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын сипаттау


Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын атайды

Оқушылардың басым бөлігі:

Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістерді ажырата алады.

Кейбір оқушылар:

Тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістердің

формуласынa есептер шығарады.

Ойлау дағдысы

Білу, түсіну, қолдану

Бағалау критерийі

  • Еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын анықтай алады.

  • Тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістердің

формуласын пайдаланып есептер шығарады.

Тілдік мақсаттар

Еркін электромагниттік тірбелістің негізгі теңдеуін пайдаланып есептер шығарады.

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Электромагниттік тербелістер, еркін тербелістер, еріксіз тербелістер, период, индуктивтілік, сыйымдылық.

Сыныптағы диалог:

Өзара тұйықталған тізбекке жалғанған конденсатор мен индуктивтік шарғысы ...... ....... болып табылады.

Контурда ............. ............ конденсаторды зарядтауды немесе сыртқы айнымалы магнит өрісімен шарғыда ЭҚК тудыру қажет.

Талқылауға арналған сұрақтар:

Контурда тербелмелі процесс тудыру үшін қандай тәсілді ұолданамыз?

Тізбекте электромагниттік тербелістер пайда болуы үшін не істеу қажет?

Тербелмелі жүйедегі процестерді сипаттау үшін қандай заңдар орындалады?

Құндылықтарға баулу

Оқушылардың өзін-өзі бағалау және өзара бағалау арқылы жауапкершілік сезімін қалыптастыруға, тұлғааралық қарым қатынасты дамытуға мүмкіндік беретін жұптық және топтық жұмыстарды қолдану арқылы құндылықтарын дарыту

Пәнаралық байланыс

Математика, жаратылыстану

Алдыңғы оқу


Гармоникалық тербелістердің теңдеулері мен графиктері.

Сабақ барысы


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурс

Сабақтың басы


4 мин

2 мин



2 мин

Ұйымдастыру кезеңі

3 топқа бөлу

Оқушыларды Т, L, C, жасырылған сурет қиындылары арқылы топтарға бөлемін. Сурет қиындыларын құрастырғанда «Индуктивтік» - 1 топ

«Сыйымдылық» - 2 топ

«Период» - 3 топ белгілейтін таңбалар шығады

Үй тапсырмасын сұрау

«Ұшқыр ойдан, ұтымды жауап» әдісі

Қандай тербелістер гармоникалық деп аталады?

Тербеліс косинус заңы немесе синус заңы бойынша орындалатын шарттарды ата.

Тербеліс фазасы деп нені атайды? Фазалар ығысыу дегеніміз не?

Шамалардың тербеліс фазаларының ығысуы қандай шарттар орындалғанда анықталады?


ҚБ: «Бойтұмар» әдісі арқылы (зерек, алғыр, тапқыр,ойшыл, білімді сияқты мадақтау сөздерін бойтұмар ретінде тағу)



Cурет қиындылары








Бейне

ролик

Сабақтың ортасы


32 мин




15

мин



















10 мин

















7 мин

Топтық жұмыс «Джигсо» әдісі

Сіздің тобыңызда 5  рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт  сақшысы және бақылаушыларды анықтайды.

Кітапта берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы  жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді.

Бақылаушының  бағалау парағы

Бағалау өлшемдері

Көш

басшы

Хатшы

Баяндамашы

Уақыт сақшысы

1

Тақырыптың ашылуына үлес қосу

 

 

 

 

2

Міндетін атқару

 

 

 

 

3

Топтық жұмысқа атсалысуы

 

 

 

 



ҚБ: «Екі жұлдыз, бір ұсыныс» әдісі

СТ: Бірлескен оқу. Оқу әңгімелері. Электрондық оқу және жаңа технологияларды пайдалану.



Жұптық жұмыс «Пилот-Штруман» әдісі бойынша оқушылардың біреуі – штурман, екіншісі – пилот рөлін атқарады.



1.Кедергісі  аз тербелмелі контурда катушканың индуктивтігін 4 есе арттырып, конденсатордың сыйымдылығын 2 есе кемітсе, контурдағы еркін электр тербелістерінің периоды қалай өзгереді?.

2.Кедергісі  аз тербелмелі контурда катушканың индуктивтігін 2 есе арттырып, конденсатордың сыйымдылығын 2 есе кемітсе, контурдағы еркін электр тербелістерінің жиілігі қалай өзгереді?


ҚБ: «Ашық микрофон» әдісі арқылы жұптардың өзара бағалауы

СТ: Оқушылардың қажеттіліктерін қанағаттандыру. Модельдеу


Жеке жұмыс


Есептер шығару

1.Тербелмелі контурға сыйымдылығы 0,2 мкФ конденсатор қосылған. Контурда жиілігі 400 Гц электр тербелістерін алу үшін оған қандай индуктивтілік қосу керек?

2. Тербелмелі контурдың индуктивтілігі 20 мкГн. Бұл контурды 5000 кГц жиілікке шақтап құру үшін сыйымдылығы қандай конденсаторды таңдап алу керек

3.Сыйымдылығы 50 пФ тербелмелі контурда жиілігі 10 МГц еркін тербеліс алу үшін оған қандай индуктивтілік қосу керек?

Деңгейлік тапсырмалар.

І деңгей.

Еркін электромагниттік тербелістер неліктен өшеді?

ІІ деңгей.

Катушканың индуктивтілігінің өзгеруі контурдағы еркін тербелістер периодына қалай әрекет етеді?

ІІІ деңгей.

Кондесатор сыйымдылығының өзгеруі контурдағы еркін тербелістер периодына қалай тәуелді?


ҚБ: «Қошеметтеу» арқылы

СТ: Белсенді оқу. Саралау. Пәнаралық байланыс




Бағалау критерийлері

Дескриптор

  • Еркін және еріксіз тербелістердің пайда болу шарттарын анықтай алады




  • Тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістердің формуласын пайдаланып есептер шығарады.

Еркін және еріксіз электромагниттік тербелістердің арасындағы айырмашылықтарын анықтап, пайда болу шарттарын сипаттады.


Тербелмелі контурдағы еркін электромагниттік тербелістердің формуласын пайдаланып өз бетінше есептер шығарады.





Бақы

лау парағы

Сабақтың соңы



4 мин


2 мин








2 мин






Кері байланыс

«Плюс- минус-қызықты» әдісі

Оқушыларға кестені толтыру ұсынылады.

«Плюс» – бағанына сабақта ұнаған тұстарын жазады.

«Минус» - бағанына сабақтың ұнамаған, түсініксіз сәттері жазылады.

«Қызықты» - оқушылар сабақта естіген қызықты мәлеметтерді және білгісі келетін мәселелер бойынша мұғалімге сұрақтар жазады.



Рефлексия пирамидасы



Схема 1






Қосымша ақпарат


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ