Бөлім:
|
4-бөлім: Ғарышты игеру
жетістіктері
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Абишева Анаргул
Нурлыбеккызы
|
Күні:
|
04.12.2023ж
|
Сыныбы: 8 «А», 8 «Б»
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Ғаламның пайда болуы .Сөз
тіркесі.
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
|
8.1.3.1 - мәтіннен алынған дәйексөздерге,
үзінділерге сүйене отырып, көтерілетін мәселені
болжау;
8.4.4.1 - сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен
түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін ажырату,
қолдану.
|
Сабақтың мақсаты:
|
Барлық оқушылар
үшін:
Мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге
сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжайды. Сөз тіркесінің
байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін
ажырату, қолдады
Көпшілік оқушылар
үшін:
Мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге
сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжай алады. Сөз тіркесінің
байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін
ажырату, қолдана алады
Кейбір оқушылар
үшін: Мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге
сүйене отырып, көтерілетін мәселені болжайды. Сөз тіркесінің
байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті сөз тіркестерін
ажырату, қолданып ұсынады
|
Сабақ кезеңі/
Уақыты
|
Педагогтің
іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Психологиялық
ахуал
3мин
Қызығушылық
ты ояту
кезеңі
2
мин
|
Ұйымдастыру кезеңі:
Сіздер отырған орындық астына түрлі көлемде
стикер жапсырылған. Стикерде сіздерге арналған тілектер жазылған.
Тілектерді оқып, стикердің көлеміне қарай топтасып отыра
қоямыз.
Оқушылар, стикердегі сіздерге арналған
тілектерден қандай тірек сөздер байқадыңыздар?
|
Оқушыларды топтарға біріктіруді
ұйымдастыру:
Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа
біріктіру.
I – «Ғалам»тобы
II – «Жер» тобы
III – «Шоқжұлдыз» тобы
Оқушылар тілектегі тірек сөздерді жұлдыз, ай, күн
сөздерін атайды.
|
Айың оңынан тусын!
Ай нұрындай сәулеңді шаша бер!
Ай нұрындай қуатты бол!
Жұлдызың жоғары болуына
тілекшімін!
Жұлдыздай жарқырай бер!
Жұлдызың жана берсін!
Күндей күлімдеп жүре бер!
Күн нұрындай шуақты бол!
Жер-Анадай кең бол!
Аспаның ашық болсын!
Әр күнің күн нұрындай болсын!
|
Фигуралар салынған конверт
|
Жаңа сабаққа
кіріспе
3 мин
Жаңа сабақты
түсіндіру
7 мин
|
-Жарайсыздар, оқушылар! Олай болса, осы тірек
сөздер арқылы бүгінгі сабағымыздың тақырыбын болжап
көрейік.
-Ия балалар, бүгінгі біздің сабағымыздың
тақырыбы: «Ғаламның пайда болуы».
Сабақ масқатымен таныстырып
өтемін.
Ғалам және оның пайда болуы туралы бізге
жаратылыстану пәні мұғалімі Мөлдір Ахметкерейқызы түсіндіріп өтетін
болады.
Сөз
тіркесі туралы мәлімет айтып өтемін, флипчарт тақтаға
сызып...
|
Оқушылар сабақ тақырыбын өз ойлары бойынша айтып
өтеді.
Оқушылар толық тыңдап түсінеді.
Тыңдалымнан соң қойылған сұрақтарға қол көтеріп
жауап бере алады.
Оқушылар дәптерді ашып, күннің жадын
жазады.
|
Кіріспе тапсырма. «Сұрақ-жауап»
•Ғалам қалай пайда болған?
•Ғаламның пайда болуы жайлы қандай пікірлер
бар?
•Жұлдыздар жайлы не білеміз?
|
Слайд №
Слайд №
|
Сабақтың ортасы
Топтық жұмыс
7 мин
|
№1- тапсырма:
«Аквариум» әдісі
Су құйылған ыдыстағы сөйлемді оқып, сөйлемдегі
сөз тіркестерін анықтайды.
QR
код арқылы оқушыларға сөйлемдегі сөз тіркесіне талдаудың жауабы
беріледі, қателерін түзетеді.
|
«Ғалам» тобына:
Ғалам – алуан түрлі формада болатын әрі ұдайы
өзгеріп отыратын, кеңістік пен уақыт бойынша шеті де, шегі де жоқ
бүкіл дүние.
«Жер» тобына:
Жер де, басқа ғаламшарлар, құйрықты жұлдыздар мен
метеорлық денелер тәрізді, Күн жүйесінің құрамына
енеді.
«Шоқжұлдыздар» тобына:
Шоқжұлдыздар Жер бетінде бағыт табу үшін
қолданылады.
|
|
Ыдыс, су, тапсырмалар жазылған
парақша
|
Жеке жұмыс
|
№2 – тапсырма
|
|
|
|
Бекіту
тапсырмалары
7
мин
|
Шығармашылық
жұмыс.
Берілген қажетті заттардан оқушылар STEAM
технологиясы бойынша тақырыпқай сай бір зат ойлап
құрастырады.
|
Оқушыларға дөңгелек шарлар, жіп, ғарышкерлер
бейнесі, жер, күн, ай формасындағы фигуралар, ұшақтардың макеті
беріледі.
|
|
|
Сабақтың соңы
Кері байланыс
|
|
|
|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау
көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар
қоясыз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру
деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма»,
«Жіктеу».
Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір
оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу
материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере
отырып әзірлеуді қамтиды.
|
«Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша
бағаланады.
|
Денсаулық сақтау
технологиялары.
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс
түрлерін қолданамын.
Осы сабақта қолданылатын
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
орындалады.
|
Жалпы бағалау
Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту
туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту
туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.
1:
2:
Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі
сабақтарда неге назар аудару керек?
1:
2:
|