Материалдар / Ғарышты зерттеген астрономдар
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ғарышты зерттеген астрономдар

Материал туралы қысқаша түсінік
Ашық сабақ жаңа платформалармен жасалған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
01 Қаңтар 2024
214
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
1300 тг 975 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Педагогтің аты-жөні


Мектеп. Күні:


Сынып:

8

Сабақтың тақырыбы

Ғарышты зерттеген астрономдар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.3.5.1. оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін (аннотация, тезис) жазу

8.4.4.1. сөз тіркесінің байланысу тәсілдері мен түрлері, есімді, етістікті есімдерді ажырату, қолдану

Сабақтың мақсаты

Білім алушылар:

  • Мәтіннің мазмұнын түсініп, баяндау желісін сақтайды

  • Әр бөлікті жинақтап, аннотация жазады

  • Жазылым жұмысында сөз тіркесінің байланысу тәсілдерін қолданады.

Сабақтың барысы:


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс

Сабақтың басы


3мин


















2 мин



Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу.Сәттілік тілеу.

Сабақтың қызығушылықты ояту кезеңі

«Қара қорап» әдісі.


Қ ораптың ішінде не бар деп ойлайсыңдар?


(Телескоп)

  • Телескоптың сабаққа қандай байланысы бар деп ойлайсыңдар?

  • Телескоппен нені зерттейді?



Сонымен балалар, бүгінгі сабақтың тақырыбы: Ғарышты зерттеген астрономдар

Сабақта меңгеретін мақсатымыз: Сөз тіркесінің байланысу тәсілдерін білу; оқылым және тыңдалым материалдары бойынша мәтіннің баяндау желісін сақтап, әр бөлігінен алынған ақпараттардан жинақы мәтін тезис жазу;



«Qaz math» платформасымен 3 топқа бөлінеді.

ҒАРЫШКЕР

ҒАЛАМ

ЖЕР ШАРЫ

«Қара қорап» әдісі. Тақырыпқа байланысты сөздерді айту арқылы қорапта жасырынған затты табу.



Сұраққа жауап береді, бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады.

Сабақ тақырыбы мен сабақ мақсатымен танысады



Топқа бөлінеді



Мадақтау арқылы бағалау




Қара қорапша

Телескоп

Топқа бөлу ∞ QAZ MATH

(осы сілтемені браузерге қойып, қосыламыз, тіркелудің қажеті жоқ, тек оқушылардың аттарын алдын ала вордта жазып алу керек, сосын неше топқа бөлесіз сонша санды көрсетесіз)

Сабақтың ортасы

















5 мин

























4 мин











4 мин








5 мин










6 мин








10 мин








1-тапсырма. Топтық жұмыс. Бейнедеректі қара. Сұрақтарға жауап бер.

1. Неліктен адамдарды «аспан әлемі» қызықтыра бастады?

2. Галилео Галилей қандай телескоптың сызбасын сызды?

3. Галилейдің ашқан жаңалықтарына сол уақытты адамдар сенді ме? ?


2-тапсырма. Мәтінді мұқият оқы. Ақпараттың шын/жалғандығын анықта.


Галилео Галилей

1609 жылы Галилео Галилей (1564-1642) тұңғыш рет телескопты аспанға бағыттап Коперниктің ілімін көрнекі түрде дәлелдейтін жаңалық ашты. Ай бетінен ол тауларды көрді. Юпитердің төрт серігін ашты.  Юпитер серіктерінің  айнала қозғалуы аспан денелерінің қозғалыс кіндігі Жер болуы керек деген қате түсінікті жоққа шығарды. Шолпанның да Ай сияқты өз фазасын өзгертетінін байқады. Шолпан көрінісі өзгерістерінің ерекшеліктерін зерттей келе, Галилей «ол Жерді ғана емес, Күнді де айнала қозғалады» деген дұрыс тұжырым жасады. «Аспан тазалығын» көрсететін Күн бетінен Галилей дақтарды көрді, оларды бақылай жүріп, Күннің өз осінен айналатынын , «Құс жолы» - жай көзбен ажыратуға келмейтін сан түрлі көмескі жұлдыздар екенін анықтады. 

Галилео Галилей – астрономияға теңдессіз үлес қосқан итальян философы,астрономы және математигі. Өз өмірі барысында Галилео бірнеше құрал жасап, солармен көптеген жаңалық ашты.Оның астрономияға қосқан үлесі: Айды картаға түсіруі, Күн дақтарын ашуы, Юпитердің төрт үлкен серігін ашуы, Сатурн сақиналары мен Шолпан кезеңдерін бақылауы.


(Ғалам энциклопедиясынан)

«Шындық\жалған» ойыны.

Ақпарат

Дұрыс

Бұрыс

1609 жылы Галилео Галилей Коперниктің ілімін көрнекі түрде дәлелдейтін жаңалық ашты.

+


Шолпан Жерді ғана емес, Күнді де айнала қозғалады деген дұрыс тұжырым жасады.

+


Күн бетінен Галилей дақтарды көрді

+


Галилео Галилей Ай бетінен тауларды көрді.

+


Галилео Галилей ашқан жаңалықтар ешкімді таңқалдырмады.


-

Галилео Юпитердің серіктері жоқ деді.


-

«Құс жолы» - жай көзбен ажыратуға келмейтін сан түрлі көмескі жұлдыздар екендігін айтты

+


Оның астрономияға қосқан үлесі: Айды картаға түсіруі.

+



Тілдік бағдар

Сөз тіркесі болу үшін сөздер белгілі заңдылықпен байланысады. Сөздер бір-бірімен төрт тәсіл арқылы байланысады: 1) жалғау арқылы;

2) шылау арқылы; 3) орын тәртібі арқылы; 4) интонация арқылы.

 

Сөздердің септік, жіктік, тәуелдік жалғаулары арқылы байланысуы жалғау арқылы байланысу деп аталады. Мысалы, достардың кеңесі, мектепке келу, ата-ананы құрметтеу, кітапта жазылған, апасынан сұрау, үлкендермен ақылдасу, біз дайындаламыз.

 

Сөздер шылау арқылы да байланысады. Мысалы, досым үшін ұялдым, күн сайын жаттықты, ата-анасымен бірге барды, сабақтан кейін дайындалды, гүл мен жапырақ, қалам және қарындаш, т.б.

 

Сөздер бір-бірімен орын тәртібі арқылы байланысады. Мысалы, ашық мінез, жапырақты ағаш, өнегелі өмір, берілген тапсырма, жылы жаңбыр, биік мақсат, аталы сөз, кәсіби шеберлік, т.б.

 

Сөздер интонация арқылы да байланысады. Мысалы, Абай – ақын, Сәбит – жазушы, мектеп – кеме, білім – теңіз, т.б.

 

3-тапсырма. Топтық жұмыс. «Тарсия» әдісі арқылы сөз тіркестерін тауып сәйкестендір. Сөз тіркесінің байланысу тәсілін анықта.


4-тапсырма. Топтық жұмыс. Берілген мәтін бөліктерін жинақтап, аннотация жаз. Сөз тіркестерінің байланысу тәсілдерін қолдан.

  1. топ Орын тіртібі арқылы байланысқан сөз тіркестерін қолдан

  2. топ Жалғау арқылы байланысқан сөз тіркестерін қолдан

  3. топ Шылау арқылы байланысқан сөз тіркестерін қолдан


Жинақы мәтін- оқырманның түсінуіне ыңғайлы етіп құрылған бастапқы мәтіннің ықшамдалып (25%) берілуі.

Аннотация-кітаптың, мақаланың , қолхазбаның мазмұнын, саяси-идеялық бағытын, құндылығын түсіндіретін қысқаша сипаттама.


Ескерту! Өз ойларыңызды жинақы мәтінге қосуға болмайды. Жинақы мәтін тек автор идеясынан ғана тұру керек.



Бейнедеректі көреді, тақырыпқа сай сұрақтарға жауап береді.

975тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!