Материалдар / Генік және жасушалық инженерия
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Генік және жасушалық инженерия

Материал туралы қысқаша түсінік
әдіс алмасу
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
14 Қараша 2018
1045
4 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:


Мектеп: № 127 жалпы орта білім беретін мектебі

Күні: 25 .10.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Сенгирбаева С.Б

Сынып: 9 «А», «Б»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Генік және жасушалық инженерия

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар: Генетикалық кодты пайдалана алады.

Кейбір оқушылар. Гендік және жасушалық инженерия туралы

меңгереді.

Оқушылардың басым бөлігі: нәруыздың синтелу жолдарын

меңгереді.


Ойлау дағдыларының

деңгейлері

Білу.түсіну

Бағалау критерийлері

  • Тақырыптары бойынша оқушылардың алған білімдерін нақтылайды.

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты лексика мен терминология: нәруыз синтезі, мономер, полимер, амин қышқылдары, гентикалық кодты игере алады

Құндылықтарға баулу

Зайырлы қоғам және жоғары руханият- денсаулық, достық және айналадағыларғақамқорлық көрсету;


Пәнаралық

байланыстар

Медицина, химия

Алдыңғы білім


Өткен сабақты пысықтау:гентикалық ақпарат

Сабақ жоспары

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы



1.Оқушылармен сәлемдесу.

2. Оқушыларды түгелдеу.

3. Ынтымақтастық атмосферасын құру.

4. Топқа бөлу.


Сабақтың ортасы




«Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын.

Жасушалық инженерия деп – тірі ағзалардың ұрықтық емес жасушаларын, яғни денелік (сомалық) жасушаларын бөліп алып, жасанды жолмен біріктіріп, əртүрлі манипуляциялар жасауды айтады.

Тірі жануарлар жасушаларын ағзадан бөліп алып оны in vitro жағдайында қажетті жағдайлар жасау арқылы өсіру идеясын алғаш рет Клод Бернар деген ғалым айтқан болатын. Осы ғалымның пікірі бойынша бөлініп алынған жасушалар ағзадан тыс жерде де өзінің ішкі орта жағдайын сақтап қалуға тырысады жəне неғұрлым жаңа орта жағдайы табиғи ортаға ұқсас болған сайын, бұл жасушаның өсіп-өну мүмкіншілігі де арта түседі. Бұл өз кезегінде, жасушалардың өсіп-өнуіне қажетті жағдай қалыптастырылған жасанды орта жасап шығару қажеттігін тудырады.

Сəл кейінірек (1885 ж.), У. Ру ағзадан тыс жерде жасушалардың сақталу мүмкіндігін іс жүзінде дəлелдеп берді. Ол тауық эмбрионын қабықшасыз тірі күйінде физиологиялық ертіндіде бірнеше күн сақтай алған. Мұнан кейін (1897 ж.) Леб (Loeb) қан сары суы мен плазмасы құйылған пробиркада қан жасушалары мен ұлпа бөліктерін сақтауға қол жеткізді.

3. Ойтүркі. Сұрақтарға жауап беріңіз.

Ø Жасушалық инженерия дегеніміз не?

Ø Қай жылы, қай ғалым ағзадан тыс жерде жасушалардың сақталу мүмкіндігін іс жүзінде дəлелдеп берді?

Ø Қан сары суы мен плазмасы құйылған пробиркада қан жасушалары мен ұлпа бөліктерін сақтауға қол жеткізген ғалым.

Ø Қай жылы, қай ғалым қышқыл ортада адам терісін сақтап, оның қайтадан реимплантацияға жарамды болатынын көрсетіп берді?

Ø Қай жылы, қай ғалым алғаш рет зерттеу жұмыстарына «тамшы» əдісін ендірді?

4. Мәтіннен сан есімдерді теріп жазып, реттік сан есімдерге айналдырыңыз.

5. Сөздердің орын тәртібін тауып, сөйлемді дұрыс құрастырыңыз.

Ø    қышқыл, ортада, берген, (1898 ж.), Льюнгрен, реимплантацияға, адам, көрсетіп,оның, жарамды, терісін, болатынын, сақтап, қайтадан.

Ø    алғаш,  əдісін, «тамшы», (1907 ж.),зерттеу, Р. Гаррисон, ендірді, жұмыстарына, рет.

Ø    орнына, бұл, тромбасын, тауық, пайдаланған, ғалым, плазмасының, тромбтың, лимфалық.

6. Екі бағандағы сөздерден мағынасына қарай сөз тіркесін құраңыз.



Оқушылар кестемен жұмыс жасайды, толтырады.:








2) Оқушылар түсінгендерін дәптерге жазып алады.




Сабақтың соңы


«Екі жұлдыз, бір тілек»


Бүгінгі сабақ бойынша сұрақтарын, пікірлерін стикерге жаздырады.

Бүгінгі сабақ бойынша сұрақтарын, пікірлерін, ұсыныстарын стикерге жазады.

Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қолжеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз


Жалпы баға


Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:



2:


Сабақты жақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?

1:



2:






Тексерілді: _________________________________

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!