Материалдар / География ғылымының салалары сабақ жоспары 8-сынып

География ғылымының салалары сабақ жоспары 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
8.1.1.1 география ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде көрсетіп түсіндіреді 8.1.1.2 география ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулерді анықтайды;
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
21 Наурыз 2021
1108
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзaқ мерзімді жоспaрдың тaрaуы: Мектеп: №60 Жамбыл

Географияны зерттеу тәсілдері

Күні: Мұғaлімнің aты-жөні: .Оразалиева Г

Сынып: 8 Қатысқандар: Қaтыспaғaндaр:

Сабақтың тақырыбы

География ғылымының салалары

Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме)

8.1.1.1 география ғылымының салаларға бөлінуін графикалық түрде көрсетіп түсіндіреді

8.1.1.2 география ғылымы салаларындағы маңызды зерттеулерді анықтайды;

Сабақтың мақсаты

Барлығы саяхатшылар мен зерттеушілердің география ғылымының дамуына қосқан үлесін сипаттау.

Көпшілігі ұлы географиялық ашылулар мәтінін пайдаланып, кескін картаға саяхатшылардың жүрген жолдарын түсіріп түсіндіру.

Кейбіреуі саяхатшылар мен зерттеушілердің жүрген жолдарын жоққа шығару немесе дәлелдеу арқылы еңбектеріне бағалау

Бағалау критерийі

География ғылымының дамуына саяхатшылар мен зерттеушілердің қосқан үлестерін анықтап талдай алады.

Географиялық саяхатшылар мен зерттеушілердің жүрген жерлерін картадан анықтай алады.

Ғалымдардың ғылыми-зерттеулеріне баға бере алады.

Тілдік мақсаттар

  • География ғылымының дамуына үлес қосқан саяхатшылар мен зерттеушілер туралы түсіндіре алады.

  • Зерттеушілер, саяхатшылар, географиялық қоғам, Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым Академиясы, География институты, сел – терминдермен жұмыс жасай алады.

  • Ұлы географиялық ашылулар кезеңінің зерттеген саяхатшылар туралы бейне материалы көрсетеді.

  • Ұлы географиялық ашылулардағы саяхатшылар мен зерттеушілердің жүрген жерлерін дұрыс не бұрыс екендігін дәлелдей аласың ба?


Құндылықтарды дарыту


«Мәңгілік ел» құндылықтарын іске асыру .Топтық және жұптық жұмыстарды орындауда бір-біріне құрмет көрсету .

Оқушылар бір – бірінің ойын тыңдайды, өзара сыйластықты қалыптастырады. Жұпта, топта, топпен жұмыс істей білу. Оқушылар белсене қозғала отырып, сымбаттылықтарын сақтауға жаттығу жасайды. Бір-бірінің іс-қимылдарын түсіне білу.

Пəнаралық байланыс

Тарих

Алдыңғы білім


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Дереккөздер, ресурстар

Сабақтың басы



















Ұйымдастыру кезеңі: - Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу.

Психологиялық ахуал туғызу. Оқушылар бір бірене мадақтау сөздерін айтады. (жұпта)


Сандықтағы қиынды қағаздар арқылы 3 топқа бөлінеді.


- Саяхатшылар;

- Зерттеушілер;

- Ғалымдар.

Үй тапсырмасы: Сызба нұсқа арқылы география ғылымының салаларын және оларға мысал келтіріп түсіндіреді:

География








Дескриптор:

- География ғылымы нені зерттейтінің анықтайды;

- География ғылымының салаларына мысал келтіре алады

- География ғылымының маңыздылығын айта алады.


Оқушыларға дұрыс жауап үшін смайлик арқылы бағалау

Рисунок 3 Рисунок 2

өте жақсы жақсы қаңағаттанарлық






Сандық, киынды қағаздар.

Сабақтың ортасы










































































































Жаңа тақырыпты ашу үшін оқушыларға тақтадан сурет көрсетіледі

Оқушыларға топқа талқылауға арналған тақырып бойынша бейнебаян көрсетіледі. Топқа берілген тақырып бойынша дайындалып ерікті оқушыны басқа топқа сұхбаттасуға жібереді сағат тілі бойынша. Соңында жиналған мәліметтермен өз тобының мүшелерімен бөліседі.

Топта жұмыс (Әр топқа жеке тапсырмалар беріледі):

Сәйкестендіру

Саяхатшылар: Ежелгі зерттеушілер туралы ақпаратты тыңдайды.Тапсырма: Ежелгі зерттеушілердің сынарын тауып сәйкестендіру

1.Мысырлықтар

А) бірінші рет
«география» ұғымын енгізген

2. Эратосфен

В) жылдың
ұзақтығын анықтап күн күнтізбесін жасады.


3. XV-XVII ғасырлардың ортасында

С) географиялық өзгерістерді ғылыми тілде түсіндіріп, алғаш рет масштабты
қолданып карта жасаған.

4. Фалес және Анаксимандр

D) Махмұд Қашғари «Дүниежүзінің дөңгелек картасы»
атты еңбегінде түркі халықтарының қалаларына
және жер бедеріне сипаттама берген.

5.Ежелгі грек ғалымы Геродок

Е)Ұлы географиялық ашылулар басталды.

Бағалау Дескриптор:

  • Ежелгі зерттеушілер туралы түсінік қалыптастыра алады.

  • Зерттеушілердің зерттеген аймақтарын анықтайды.

  • Саяхатшылар мен зерттеушілердің ғылымға қосқан үлестерін талқылайды;

  • Зерттеушілердің сынарын таба алады.


Зерттеушілер: Орыс ғалымдарының зерттеулері туралы тыңдайды. Тапсырма: Берілген сурет бойынша орыс зерттеушілердің зерттеген аймақтарын жазады

_______________________________

Н.А. Северцев

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________




В.В. Сапожников

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________




В.В. Докучаев

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________



В.А. Обручев


_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________

_______________________________


Дескриптор:

  • Орыс зерттеушілердің зерттеген аймақтарын анықтайды.

  • Зерттеушілердің жүріп өткен жерлерін картадан анықтайды;

  • Саяхатшылардың ғылымға қосқан үлестерін талқылайды;


Ғалымдар: География ғылымының дамуына үлес қосқан қазақ зерттеушілері туралы тыңдайды. Тапсырма: Ш.Уәлиханов пен Қ.Сәтбаев туралы эссе жазыңыз.

Дескриптор:

  • Қазақ зерттеушілерінің зерттеген аймақтарын анықтайды

  • Эссе бойынша қазақ зерттеушілерінің еңбектерін жазады;

  • Зерттелген аймақтарының маңыздылығын түсіндіреді



Тапсырма: Жеке жұмыс. Оқушылар картадан саяхатшылар мен зерттеушілердің жүрген жерлерін кескін картаға түсіреді.

Дескриптор:

  • Картада ұлы географиялық ашылулардың жүрген жолдарын анықтайды.

  • Саяхатшылар мен зерттеушілердің жүріп өткен жерлерінің географиялық нысандарды кескін картаға түсіреді;

  • Cаяхатшылардың сапарға шығу маңыздылығын түсіндіреді.


Кір жаятын жіпте сабақтағы негізгі ұғымдар ретсіз ілінген.

Тапсырма: Ұғымдарды ретімен орналастырып кестені толтырады.

Негізгі ұғымдар: зерттеушілер, саяхатшылар, географиялық қоғам, Қазақстан Республикасының Ұлттық Ғылым Академиясы, География институты, сел.

Терминдер

Мағынасы

1.


2.


3.


4.


5.


770 ₸ - Сатып алу
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ