Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
географиядан 9 сыныптарға арналған ҚМЖ
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
САБАҚ: ГЕОГРАФИЯ Тақырыбы:Халық саны,табиғи өсімі және ұдайы өсуі |
Мектеп: «Ұзын Ата» жалпы орта мектебі |
||
Күні:02.10.2017
|
Мұғалімнің аты - жөні: Байбатырова Гулсара
|
||
СЫНЫП: 9 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5 .Т/А4.Тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау. 5.Т/А5. Тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру. |
||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
||
мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап бере алады, негізгі ойды анықтайды |
|||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
|||
көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіре алады, сұрақтарға жауап береді |
|||
Кейбір оқушылар орындай алады: |
|||
негізгі ойды анықтап, өз көзқарасын білдіреді, тосын шешім айта алады |
|||
Бағалау критерийлері |
Берілген тақырып шеңберінде жеке көзқарастарын басқалардың көзқарасымен салыстырады , негізгі ойды анықтай алады, сұрақтарға жауап бере алады |
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мәтін бойынша сұрақтарға жауап береді, мәселеге өз ойын айтады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Халық, демография,халық санағы,механикалық қозғалысы, табиғи өсімі,демографиялық революция,демографиялық толқындар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Халық саны мен динамикасы,Халықтың табиғи қозғалысы,Халықтың табиғи өсуі. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1.Халық санағы туралы не білеміз? 2.Демографиялық жарылыс бізге не үшін қажет? 3.Демогафиялық саясат дегенімізді қалай түсінесіңдер? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Не себепті ...... деп ойлайсыз? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Халық санының қалай және неліктен өзгеріп отырады? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ишара |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Халық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Ұқыптылық, сақтық, мейірімділік, қамқорлық, жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Тарих, Биология,Статистика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы тақырып: |
Қазақстанның экономикалық-географиялық жағдайын және саяси – әкімшілік құрылымын анықтау. Практикалық жұмыс№1 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт: |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 6 минут
|
Сабақ басында шаттық шеңберін құру «Жылы лебіз» тәсілі арқылы оқушылар жол, сапарға байланысты тілектер жолдайды « Адасқан суреттер» әдісі арқылы топқа біріктіру 1-топДемография 2-топ Табиғи өсім 3-топ Механикалық қозғалысі Алдыңғы оқуды«Миға шабуыл» әдісімен пысықтаймын.
|
Сурет қиындылары Слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 31минут |
«Ойлан тап» әдісі арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу
Тақырыпты оқушының өздері ашады « Халық саны және тығыздығы» І тапсырма. «Ойлан. Топтас. Бөліс» әдісі. 1-топ. Қазақстанның халықының саны мен динамикасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіреді және өз сөздерімен айтып береді. 2-топ. Халықтың табиғи қозғалысы екі демографиялық революция туралы түсініктерді қалыптастырады. 3-топ. Мәтіндегі негізгі және қосымша ақпаратты көрсетіңдер. Саралау 1-деңгей. Оқылым мәтініндегі Халық санының динамикасын топтастыру 2-деңгей. Халықтың табиғи қозғалысы туралы тест құрастыру 3-деңгей.Демографиялық ревалюция тарауы бойынша сөзжұмбақ құрастыру Тапсырма берілген соң бағалау критерийлері мен дескрипторлар таныстырылады
ҚБ.Бас бармақ тәсілі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды
ІІ тапсырма «Жылдам ой қозғау» әдісі Оқушылар «Сен білесің бе?» тақырыбындағы мәтінге байланысты әр топқа берілген сұрақтар бойынша өз жауаптарын, ойларын айту тапсырылады.
ҚБ.Топ мүшелері бір-бірінің жұмыстарына қол сигналдары арқылы баға береді
|
Интербелсенді тақта
Ғаламтор
Слайд, суреттер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 9 мин |
«Бағдаршам» арқылы бағалау
Оқушылардың сабақты қаншалықты түсінгенін білу, бағамдау мақсатында бағдаршамға стикерлер жапсыртамын. «Қызыл» - ТҮСІНБЕДІМ «Сары» - ЖАРТЫЛАЙ ТҮСІНДІМ «Жасыл» - ТОЛЫҚ ТҮСІНДІМ Келесі сабаққа өздері бұрын байқамаған жол белгісін төңірегінде ойланып келеді |
Бағдаршам Стикер (түрлі-түсті) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау - оқушыға қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Бағдаршам әдісі бойынша бағалаймын |
Пәнаралық байланыс - қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері , АКТ- мен байланыс. Құндылықтармен байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаттары шынайы ма? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
«Ойлан тап», «Ойлан. Топтас. Бөліс» әдісі мен «Жылдам ой қозғау» әдістері сабағымды жақсарта алды. Уақытты тиімді пайдаландым. Сабақтың негізгі міндет-мақсаты орындалды. Сабақ жоғары деңгейде өтті. Жоспарлаған саралау жұмыстарым мен тапсырмаларым сәйкес болды. Оқушылардың қызығушылығы жоғары болды. Жоспарыма әдіс-тәсілдерге өзгерістер енгіземін деген ойдамын. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қорытынды бағалау: Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1. «Ойлан тап» әдісі 2. «Ойлан. Топтас. Бөліс» әдісі Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеру)? 1. Сабақ мақсатын дұрыс қою 2. Кері байланыс Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетінінен не білдім? 1. Жаңа тақырыпқа тиімді әдіс-тәсілдер қолдану. 2. Оқушылар жазған кері байланыстағы ұсыныс пікірлерін басты назарда ұстау |
Қысқа мерзімдік жоспар 16.10.2017ж.
Сабақтың тақырыбы: Елді мекендердің түрлері,қала халқы,урбандалу
Сабақтың мақсаты: Елді мекендердің түрлері,қала халқы,халықтың тығыздығы және қоныстануы туралы түсініктерді меңгерту
Сабақтың күтілетін нәтижесі: Елді мекендердің түрлері,қала халқы,халықтың тығыздығы және қоныстануы туралы түсініктерді меңгереді
Сабақтың түйінді идеясы: Оқушылар Елді мекендердің түрлері,қала халқы,халықтың тығыздығы және қоныстануы туралы білімдер мен түсініктерді игеріп меңгеретін болды.
Сабақтың әдісі-тәсілдері: Блум таксономиясы «Жұбыңды тап» тәсілі , Деңгейлік тапсырмалар, «Ақылды үкілер» әдісі, Топтық жұмыс, Ыстық орындық әдісі, Инсерт-«Түртіп алу» әдісі
уақыты |
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
ОБ ж\е ОүБ |
Ресурстар |
||||||||
1мин. |
Ұйымдастыру кезеңі |
Сәлемдесемін, түгелдеймін,көңіл-күйлеріне назар саламын, |
Сәлемдеседі,көңіл-күйлерінің жақсы екенін хабарлайды. |
Мадақтама бағалаулар |
|
||||||||
2.мин |
Жағымды атмосфера қалыптастыру |
«Сәлем- сөздің анасы» - Қазақстанда бәрі қол алысады - Италияда құшақтасады - Бразилияда бір-бірінің иығын қағады - Жапонияда басын изейді - Зимбаведе- арқасымен - Македонияда – шынтақпен - Нидерландыда –иықпен - Австралияда шапалақ ұрып, секіреді |
Жұппен тұрып, мұғалімнің айтуы бойынша төмендегі айтылғандарға қатысты қимыл-қозғалыс жасайды. |
Жақсы, Керемет, Тамаша |
Оқулық Атлас дәптер түрлі-түсті маркер Постер Стикер |
||||||||
1мин. |
Білу Топқа бөлу |
«Жұбыңды тап» тәсілі бойынша 4 топқа бөлінеді |
Тақтаға 4 құрлықтың аты жазылған конверт ілінеді. Құрлықтарға қатысы бар географиялық нысандар жазылған үлестірме қағаздар таратылады.Әрбір географиялық нысандар өз жұбын табады. |
Жақсы, Керемет, Тамаша |
Таратылым түрлі-түсті конверттер |
||||||||
7мин. |
Түсіну Үй тапсырмасын сұрау Миға шабуыл стратегиясы |
Деңгейлік тапсырмалар 1.Блиц-турнир әдісі 1топ: «Нәсілдер тобына» сұрақ-жауап 2.Кім көп біледі? 2топ: «Ұлттар тобына» термин сөздермен жұмыс 3топ: «Халықтар» тобына Географиялық диктантпен жұмыс 3.«Қатесін тап» стратегиясымен жұмыс жасайтын болады. |
Берілген деңгейлік тапсырмаларды оқушылар орындап, түсіндіріп шығады. |
Топта өздерін-өзі бағалап отырады. |
Таратылым А4 форматы |
||||||||
5мин. |
Қолдану Ой қозғау |
Адасқан әріптерді өз орнына қоя жаңа сабақтың тақырыбын ашу |
Тақтада көрсетілген халықтар топтамасына назар салып, өз ойларын ортаға салып, жаңа сабақтың тақырыбын ашады |
Жақсы, керемет, рахмет |
АКТ |
||||||||
18мин |
Талдау Мағынаны тану Жаңа сабақ Өз ойларын еркін жеткізуге жетелеу |
«Ақылды үкілер» әдісін пайдаланамын 1.топқа: Халықты аумақтың орналастыру 2топқа: Урбандалу туралы түсінік беру 3топқа: Қала қызметі мәтіндері бойынша баяндап береді. 4топқа:Агломерация туралы түсінік береді |
1.Мәтіндегі негізгі ұғым 2.Күтілмеген ақпарат 3.Соңғы жаңалық 4.Ең негізгі өмірлік даналық 5.Постер қорғау |
Табыс критерийлері: 1.Ірі қалалар 2.Агломерация 3.Урбандалу 4.Қала қызметі |
Оқулық Атлас дәптер түрлі-түсті маркер Постер Стикер |
||||||||
7минут 3минут 1минут |
Синтездеу Қорытындылау Бағалау Рефлексия Кері байланыс Үйге тапсырма |
Ыстық орындық әдісі Формативті бағалау Инсерт-«Түртіп алу» әдісі Келесі тапсырма Ауыл халқы Халықтың тығыздығы |
Қарсы топтар бір-біріне жаңа сабақты қорытындылау мақсатында бірнеше сұрақтар қояды. Жинаған баллдарына қарай бағаланды.
|
Өз-өздерін бағалайды.
Суммативті Жиынтық бағалау
|
А4 форматы
|
«Тексерілді» Директорының ісі жөніндегі орынбасары: Сапаров О.
Қысқа мерзімдік жоспар 4-ші сабақ 14. 11. 2017жыл 9 б сынып
Сабақтың тақырыбы: Мұнай газ өнеркәсібі
Сабақтың мақсаты: Мұнай-газ өнеркәсібі туралы білімдерді меңгерту
Сабақтың күтілетін нәтижесі: Мұнай-газ өнеркәсібі туралы білімдерді меңгеретін болады.
Сабақтың әдісі-тәсілдері: Ойлан жұптас, пікірлес әдісі, Гүлдесте әдісі , Сұрақты қағып ал әдісі
Уақыты |
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
ОБ жәнеОүБ |
Ресурстар |
||
1минут |
Кіріспе Ұйымдастыру Кезеңі Сынып ахуалын қалыптастыру |
Оқушылармен сәлемдесіп, жоқ оқушыны түгендеп сабаққа дайындығына назар аударамын |
Сәлемдесіп, бүгінгі сабаққа дайындығын мәлімдейді. Жоқ оқушыны хабарлайды. |
|
Оқулық Атлас дәптер түрлі-түсті маркер Постер Стикер |
||
2минут |
Топқа бөлу |
Жаңа сабақ мәтіндер Көмір, Мұнай, Газ топтары бойынша сыныпты3топқа бөлемін |
Жаңа мәтіндер жазылған стикерлерді тақтадан алу арқылы сынып 3 топқа бөлінеді |
Жақсы, Керемет Рахмет |
түрлі-түсті стикерлер |
||
5минут 5мин. |
Тұсаукесер Қызығушылықты ояту Үй тапсырмасын сұрау |
«Жақсы тілек» тренингі Менің пікірім........... Немесе кімді пір тұтасың? Таныстыруға кезек беріледі Сұрақтар шеруі 1.Қазақстандағы жалғыз химиялық көмір кен орнын ата Шұбаркөл 2.Д.Ж. ең ірі «Богатырь»кеніші қай жылы салынды? 65-79ж. 3.Екібастұздан оңт. Қандай көмір алабы орн. Майкүбі 4.Қаражыра ірі көмір кесіндісі қай облысқа тиесілі Ш.Қ. 5.Екібастұз көмір алабын тек энергетикалық отын ретінде пайдаланады себебі... 6.Қуаттылығы өте жоғары ірі көмір кесінділерге жататындарды ата 7.Кокстейтін химия зауытынан не алынады? Азот тыңайтқышы,бензол,фенол,шайыр,тас көмір 8.Қарағанды көмір алабы туралы түсінік |
Оқушылар : Таныстыршы өзіңді Бүгінгі мына сабақта Сәттілік біз тілейміз, Озып шық тек жарыстарда Қойылған сұрақтарға жауап береді |
Мадақтама арқылы бағаланады |
Оқулық Атлас дәптер |
||
|
|
|
|
|
|
|
|
20минут |
Негізгі бөлім Мағынаны тану Жаңа сабақ |
Жаңа сабаққа бағыттау Гүлдесте әдісін пайдаланамын 1-ші Көмірлер тобына:Мұнай өнеркәсібі туралы айтады. 2-ші Мұнайлар тобына:Газ өнеркәсібі туралы түсініктерді қалыптастырады. 3-ші Газдар тобына:Қоршаған ораға әсер етуі туралы баяндайды |
Жаңа мәтінді оқып, танысып,пікірлесіп, ортақ шешімге келіп, әр топтан бір оқушы постер арқылы Өз гүлдестелерін қорғайды. |
Топта өз-өздерін бағалайды |
Оқулық Атлас дәптер түрлі-түсті маркер, Суреттер, Стикер |
|
|
8минут |
Қорытындылау Ой толғаныс Жұптық жұмыс |
Тақырыптың басты идеясын жазу Венн диаграммасы арқылы қамтуға болады. Сәйкестендіру тесті |
М ұнай Көмір Газ 1.1911ж 1.Қаламқас 2.1980ж 2.Доссор 3.1960ж 3.Құмкөл 4.1990ж 4.Атырау обл. 5.1970ж. 5.Қашаған |
Жиынтық бағалау |
Оқулық АКТ А4форматы |
|
|
3минут |
Рефлексия Кері байланыс |
Әлі ........дәмін татқым келеді; Әлі де тоймадым,себебі..... Барлық ұсынылған тағамдардан маған ұнағаны........... ...........аса тойдым; ...........қорыта алдым; Егер...... қоссаңыз Жақсы болар еді. |
Оқушылар кері байланыс парағын толтыру арқылы, сабақта кездескен қиындықтар мен ұсыныстарын, әр түрлі тапсырмалар арқылы не түйгендерін көрсетеді. |
|
Стикер |
|
|
1минут |
Үйге тапсырма беру |
Мұнай,газ өнеркәсібін дәптерлеріне топтастыру |
Дәптермен жұмыс жасау |
|
|
|
Қысқа мерзімдік жоспар 28.11.2017жыл 9 б сынып 8-ші сабақ
Сабақтың тақырыбы: Жеңіл түсті металдар металлургиясы және қоршаған орта
Сабақтың мақсаты: Жеңіл түсті металлдар металлургиясы және қоршаған орта туралы түсінік беру.
Сабақтың күтілетін нәтижесі: Жеңіл түсті металлдар металлургиясы және қоршаған орта туралы түсініктерді қалыптастырады
Сабақтың әдіс-тәсілдері: Топтық жұмыс, жеке, жұптық жұмыс СТО «Жұбыңды тап» тәсілі,
Уақыты |
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
ОБ және ОүБ |
Табиғи ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2мин. |
Кіріспе Ұйымдастыру |
Сәлемдесу Оқушыларды түгендеу Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
Сәлемдеседі Сабаққа дайындығын мәлімдейді Қазақстанның Тәуелсіздігінің 25 жылдығына,желтоқсанның 30 жылдығына орай Желтоқсан желі әнін орындалуымен сабақты бастайды. |
Жақсы, Рахмет |
Қазақстанның Физикалық картасы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
2мин. |
Топқа бөлу |
«Жұбыңды тап» тәсілі бойынша 3 топқа бөлінеді 1топ: «Алюминий» тобы 2топ: «Магний» тобы 3топ: «Титан» тобы |
Тақтаға түсті металдардың аты жазылған стикерлер ілінеді. Әрбір металл өз жұбын табады. |
Мадақтама бағалау |
түрлі-түсті таратпа стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
8мин 7мин. 1мин. |
Үй тапсырмасын сұрау Қызығушылығын ояту Топтық жұмыс Деңгейлік тапсырмалар Сергіту сәті |
«Біліміңді бағала» әдіс-тәсілі бойынша үй тапсырмасын сұраймын Сұрақтардың бірнеше жауабы ұсынылған. Қандай сұрақтар қойылды? Жауаптар: 1.Ерекше қасиеттері бар.Ұшақтарда,ғарыш кемелерінде, атом реакторларын жасауға қажет. 2.Өз кәсібін тапқан металл» бұл «қанатты» металл деп аталады. 3.Ыстыққа төзімді металл 4.Шығыс Қазақстандағы Николаев кенішінде орналасқан 5.Титан,магний, алюминий жатады 6.Ауыр металдарда күкірт болады, балқыту кезінде улы күкіртті газ пайда болады. 7.Әлемдік деңгейдегі қортпалар гелий -292тонна, алюминий 45тоннамен өлшенеді 8.Балқыту зауыттары шикізат көзіне таяу орналасады. 9.Концентратты арнаулы пештерде балқытып,тазартылмаған металл алады. Оны шақпақтап, қоспалардан тазартып, таза шақпақталған металл алады. 10.Кен металлургиялық комбинаттар «Алюминий» тобына: үштік жұмыс Төменде көрсетілген түсті металдар тобын кесте бойынша ретімен ата,оларға қандай түсті металдар жататынын айт 2. «Магний» тобына: төртік жұмыс Берілген минералдар үлгісі бойынша шартты белгілерді анықтап,картадан көрсететін болады. 3. «Титан» тобына: жұптық жұмыс Сәйкестендіру тесті Қол көтерсем солтүстік, Топ-топ бассам оңттүстік, Қолды созсам жан-жаққа, Көрсетеді бағытты, Батыс пенен Шығысты. Иіліп сәлем берейік, Экватор белде деп, Белді бұрай қозғасақ, Сағат тілі Батысқа, Жер айналар Шығысқа. |
Өткен материалдардағы білімдерді еске түсіру үшін, диалог арқылы берілген жауаптардың сұрақтарын табатын болады. Сұрақтар: 1.Түсті металдарды қайда пайдаланады? 2.Алюминий металының 2-ші кәсібі қалай аталады? 3.Титан түсті металының қасиеті қандай? 4.Күкірттің ірі кен орны қайда орналасқан? 5.Жеңіл кендерге қандай кендер жатады? 6.Улы күкірт газ қалай пайда болады? 7.Салмақ дәрежелері бойынша2012жылы әлемдік кендерге қандай кендер жатушы еді? 8.Ауыр металдардың ерекшелігі қандай? 9.Көп кезеңді флотация дегеніміз не? 10.КМК-дегеніміз не? Мыс,титан,платина,ванадий,вольфрам,магний,никель,алюминий,қорғасын,күміс,қалайы,молибден,рений,телур,алтын,мырыш,уран
Таратылған минералдар үлгісі түрлері : Алюминий –Арқалық Полиметалл—Шымкентте,Ащысай Мыс кені- Саяқ, Қоңырат, Балқаш Хромит—Хромтау Марганец- Қаражал, Жезді Никель- Никелтау
Экраннан көрсетілген өлең шумақтарын оқи отырып, дене қимылдарын орындап, сергіп қалады.
|
Смаиликтер арқылы бағаланады.
Топ бағаланады
Мадақтама бағалауы |
Стиерлер оқулық Атлас
АКТ слаидтар
А4 форматтары
АКТ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
18мин. |
Негізгі бөлім Мағынаны тану Жаңа сабақ |
Жеңіл металдардың өндірілуі туралы видео ролик көрсетемін
«Ойлан, бірік, бөліс» әдісін пайдаланамын 1топ: «Алюминий» тобына: Жеңіл металдар металлургиясы:қуат көздеріне бағытталуы туралы түсіндіреді
2топ: «Магний» тобына: Бағалы және сирек кездесетін металдар және қҚазақстанның металлургиялық базалары туралы ойларын дамытатын болады.
3топ: «Титан» тобына: Металлургия және қоршаған орта тақырыбында баяндайды.
|
Видео роликті оқушылар көріп, өз ойларын ортаға салып, жаңа тақырыпты ашады.
Мәтінмен танысып, оқып шығады. Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады (Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді (Бірік) және соңында мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды бастайды (Бөліс).
Дәптерлеріне топтастыру кестесін түсіреді
Венн диаграммасы Ауыр металдар Жеңіл металдар
|
Жақсы керемет
Топта өз-өздерін бағалайды
|
Стиерлер оқулық Атлас
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3мин. |
Қорытындылау Ой толғаныс |
«Үш қадамды сұхбат» стратегиясы бойынша жаңа сабақты бекіту |
Әр топ өз тапсырмасынан келесі топқа сұрақтар қояды, яғниА-Ә-Б-В-Г.Осылай бірнеше қайталанып сұрақтар мен жауаптарды айтып жаңа сабақты меңгеретін болады. |
суммативті |
Атлас дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
3мин.
1мин. |
Рефлексия Кері байланыс
Үйге тапсырма беру
|
«Бес саусақ» әдісі 1Бас бармақ –басты мәселе.Бүгінгі сабақта ең құнды мәселе қандай болды. 2.Балаң үйрек –бірлесу. Мен топта қалай жұмыс істедім?.Кімге көмек бердім? 3.Ортан терек –ойлану.Мен бүгін қандай білім алдым? 4.Шылдыр шүмек-шынайылылық Сабақ маған ұнады ма? Неліктен? 5.Кішкене бөбек көңіл-күй. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?
«Сырға толлы сандар»
|
Оқушылар параққа алақанын қойып, оны жиектеп сызып шығады. Әр саусаққа жауап жазады.
Сен білесің бе? Сандардың құпиясын ашатын болады. -200— -1964ж— -10 000— -1900— -2005— -195— -1949ж.— -58--
|
|
Стикер
А4 форматы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: Химия кешені
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға химия кешенінің күрделі құрылымы мен химия өндірісінің географиясы туралы алған теориялық білімдерін жүйелеу,бекіту,бағалау,білік дағдыларын қалыптастыру. Оқушылардың белсенділіктерін,өзінің ізденістерін,шығармашылық қабілеттерін дамыту
Сабақтың күтілетін нәтижесі: Оқушылар химия кешенінің күрделі құрылымы мен химия өндірісінің географиясы туралы алған теориялық білімдерін жүйелеп ,бекіту,бағалау,білік дағдыларын қалыптастырады. Оқушылар белсенділіктерін,өзінің ізденістерін,шығармашылық қабілеттерін түсінетін болады.
Сабақтың түйінді идеясы: Сыни тұрғыдан ойлауды қалыптастыру, көшбасшылықты дамыту,диалогтық оқытуды дамыту,формативті және суммативті бағалау
Сабақтың әдісі-тәсілдері: «Күншуақ» әдісі,
Уақыты |
Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
ОБ жәнеОүБ |
Ресурстар |
2минут |
Кіріспе Ұйымдастыру кезеңі Сынып ахуалын қалыптастыру |
Оқушылармен сәлемдесіп, жоқ оқушыны түгендеп сабаққа дайындығына назар аударамын Психологиялық дайындық Қайырлы күн досым! Қайырлы күн болсын! Армысың асыл күн! Армысың көк аспан! Бүгінгі шырайлы күн! Сәттілікке толсын! Біздің алар бағамыз ! Кілең бестік болсын! |
Сәлемдесіп, бүгінгі сабаққа дайындығын мәлімдейді. Жоқ оқушыны хабарлайды. Осы жолдарды хормен айта тұрып, бірге қолдарымен көрсетеді |
мадақтама бағалау |
Оқулық Атлас дәптер түрлі-түсті маркер Постер Стикер |
|
Сабақтың ұраны: |
Бір ауыз сөз болса да дауыстап айт,ең бастысы үнсіз қалма! |
|
|
|
8минут |
Үй тапсырмасын сұрау |
Таным таразысы «Ойлы болсаң озып көр» «Күн шуақ» әдісі 1.Металдар нешеге бөлінеді? 2.Жаңа конструкциялық материалдарға нелер жатады? 3.Соколов-Сарыбай КБК-да тек бір ғана металл алынады, ол қандай менталл? 4.Ірі маргенец КБК-ы Жәйрем комбинаты қуаты жөнінен әлемде нешінші орында? 5.Қай металл «қанатты» металл деп аталады? 6.Қандай металдар жемірілмейді? 7.Д.Ж. бойынша 2-ші орындағы металдарды атаңдар 8.Қазақстандағы толық циклді Кен байыту комбинаты қай қалада ? |
Слайдта көрсетілген күнді торлаған әр бұлттағы берілген сұрақтарға жауап беру арқылы, күн шуағын ашады. 1.Қара және түсті 2.Сирек кездесетін металдар қосылған қортпалар, әйнек пластиктер, металл пластиктер, металл керамика 3. темір 4. 5-ші орында 5.Алюминий 6.қорғасын, никель, қалайы 7.хром,қорғасын 8.Теміртауда |
Қалыптастырушы бағалау Алма жемісі арқылы бағаланады «Қызыл»-5 «Жасыл»-4 «Сары»-3 |
Оқулық Қазақстанның саяси картасы |
10 мин. |
Ой қозғау Алтын қоржын Деңгейлік тапсырмалар Сергіту сәті |
1-ші тапсырма: «Терминді қобдиша» әдісі Термин сөздермен жұмыс 2-ші тапсырма: «Өзіңе сен,өзіңді алып шығар білімің мен еңбегің» Кескін картамен жұмыс жасау 3-ші тапсырма: «Бірге ойлаймыз» әдісі Венн диаграммасымен жұмыс Дескрипторлар: 1.Термин сөздердің мағынасын түсіндіре алады 2.Кескін картамен жұмыс жасайды 3.Ауыр және жеңіл металдарды салыстырып айқындай алады Жұмбақтар жасыру |
Әр топтан топ басшысы шығып, Сиқырлы конверттің ішінен тапсырманы таңдап алады. Өз қалауымен топ мүшелеріне береді.Тапсырманы алған топ мүшелері тапсырманы орындап қорғап шығады. А уыр және жеңіл металдарды салыстырып,айырмашылықтарын айқындау Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында қойылған сөзжұмбақтарды шешеді |
Формативті Бағалау Мадақтама бағалау |
Таратылым А4 формат қағаздары маркер слаид |
15минут |
Мағынаны тану «Артық білім кітапта» |
«Ойлан, жұптас,пікірлес» әдісі Топтастыру стратегиясы Мұғалімнің кіріспе сөзі: Химия кешенінің шикізат базасы кестесімен жұмыс 1топқа: Химия өндірісінің географиясы 2топқа:Хром қосылыстары туралы түсінік береді 3топқа:Полимерлер химиясы туралы баяндайды. Сәйкестендіру тестімен жұмыс 1.Минералды шикізат 2.Пластмасса 3.Қышқылдар 4. «Төрт таған» 5.Жеңіл өнеркәсіпте 6.Құрылыста 7.Ауыл шаруашылықта 8.Металлургияда |
1 .Конструкциялық материалдар Химия,құрылыс,орман мен ағаш өңдеу 2.3 ерекшелік : А.табиғатта кездеспейтін жасанды заттар шығару,пластмассалар Ә.шикізат базасы ауқымды Б.көмір-химия, кокс –химия Мұнай-химия 3.Химия кешенінің 5 саласы Топта берілген тапсырманы бірлесіп ойласып 2 оқушы постер арқылы қорғап шығады. 1.Полимер химиясы 1-2 2.Кен химия 2-1 3.Күкірт қышқылы 3-4 4.Негізгі химия 4-3 5.Бояулар 5-6 6.Талшықтар 6-5 7.Флотация 8-7 8.Тыңайтқыштар 7-8 |
Қалыптастырушы бағалау: Смайликтер арқылы бағалау |
Оқулық Атлас дәптер түрлі-түсті маркер, Суреттер Стикер |
4минут |
Қорытындылау Ой толғаныс |
«Біліміңді бағала» әдісі тест сұрақтарымен жұмыс 1.Фосфатты тыңайтқыштар өндірісінің орталықтары А.Степногорск Ә.АқтауБ.Риддер 2.Химиялық қосылыстардың негізгі шикізаты А.темір Ә.көмір қышқылы Б.Хром кені 3.Дәрі жасау үшін қажет А.Фосфор Ә.химиялық талшық- тар Б.полимерлік материал-р 4.Полиэтилен мен полипропилен қандай зауыт ? А.Полимер химия зауыт Ә.Азотты тыңайтқыш зауыты Б.Пластмасса зауыты 5.Металлургия үшін конвейер таспаларын шығару қайда орналасқан? А.Сараньда Ә.Павлодарда Б.Шымкент пен Таразда |
Экраннан көрсетілген тест сұрақтарына назар аударып, дұрыс жауаптарын айтып,жаңа сабақты қорытындылайды. |
Жиынтық бағалау |
Оқулық АКТ А4форматы |
1минут 1минут |
Рефлексия Үйге тапсырма беру |
Кері байланыс 1Егер саған сабақ ұнаса,бүгінгі сабақты жақсы түсінсең және берілген тапсырмалар бойынша жақсы нәтиже көрсетсең, онда желкенді қайықтың жалауын жасыл түске боя. 2.Егер саған сабақта қиын болып,бірақ сен сол қиындықтарды жеңіп,берілген тапсырмаларды дұрыс орындасаң, онда желкенді қайықтың жалауын сары түске боя. 3.Егер сабақта саған қиындық келтірген тапсырмалар болып, сен оны орындай алмасаң, мұғалімнің көмегі керек болса, онда желкенді қайықтың жалауын қызыл түске боя Сен білесің бе? мәтінін оқып, талдау жүргізе отырып, 1топқа:Сөзжұмбақ құрастыру 2топқа: Географиялық диктантпен жұмыс жасау 3топқа: Сандар сырын құрастыру |
Оқушылар кері байланыс парақшасын толтырып, мүғаліммен кері байланысқа шығады. |
|
Стикер |