Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Географиялық зерттеу әдістері |
Мектеп: №10 орта мектеп |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: С.Т.Узембай |
Сынып: 7 | Қатысқандар:20 | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Географиялық дерек көздер |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес) | 7.1.1.3 географиялық дереккөздермен (карта, сурет, мәтін, фотосуреттер, графикалық материалдар) жұмыс істейді. |
Сабақтың мақсаты | 1.Географиялық мәліметтердің түрлі көздерін ажыратады, олармен жұмыс істейді, тапсырмаларды орындайды. |
Бағалау критерийі | Білу, түсіну – географиялық мәліметтердің түрлі көздерін біледі, ажырата алады. Қолдану, талдау – географиялық мәліметтермен жұмыс істей алады, тапсырмаларды орындайды.Жинақтау – адам үшін географиялық мәліметтер көздерінің маңызын түсінеді, сипаттай алады. |
Тілдік мақсаттар | Пәнге тән лексика мен терминология: Географиялық дереккөздерДиалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Карта, атлас, экспедиция, геолог, аэрофото, деректі фильм. |
Құндылықтарға баулу
| Топтық және жұптық жұмыстар арқылы бір-бірін құрметтеуге және географиялық дереккөздер арқылы табиғатты танып біліп, аялауға, Отансүйгіштікке баулу. |
Пәнаралық байланыс | Математика - географиялық карталар бойынша есеп шығарады, оларды жасау және пайдаланады. |
Алдыңғы білім
| География ғылымының қалыптасуы және оның кезеңдер бойынша дамуы туралы біледі. |
Cабақ жоспары |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
минут | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Дереккөздер, ресурстар |
Сабақтың басы
| 2 мин
8 мин | Сәлемдесу ТүгендеуЖағымды көңіл күй қалыптастыру (суреттер арқылы топқа біріктіру «аэрофото», «карта», «әр түрлі терминдер», «атлас») Үй тапсырмасын сұрау. «Ортада қаламсап» әдісі арқылы әр топтың мүшелеріне сұрақтар қойылады. | Суреттер, түрлі түсті стикерлер; интербелсенді тақта, А3, А4 қағаздар, маркер, карточкадағы терминдер |
Сабақтың ортасы | 20 мин
5 мин
5 мин
| Оқушылар географиялық дереккөздер туралы видеоролик тамашалайды1-тапсырма. Топтық жұмыс. Постер қорғау. Жұмысты орындауға 8 минут, ал қорғауға әр топқа 4 минуттан уақыт беріледі.І топ. Географиялық дереккөздердің түрлерін ажыратыңыз. ІІ топ. Географиялық карталар және атластарға сипаттама беріңіз.ІІІ топ. Аэрофото және ғарыштық суреттің маңызын айқындаңыз.IV топ. Ғарыштан түсірілген суреттің пайдасын анықтаңыз.Бағалау: Жұмысын қорғаған топты отырған оқушылардың кез келгені дескриптор арқылы бағалайды.
2-тапсырма. Жұптық жұмыс. «Карточкадағы терминдер»Қалаған 2 термин сөзді алып, сипаттама беріңіз және талқылау үшін сұрақ құрастырыңыз.
«Севен-ап» сергіту сәті.3-тапсырма. Жеке жұмыс. Кластер құрастыру (түймедақ гүлі арқылы)Адам үшін географиялық дереккөздердің маңызын анықтаңыз. |
|
Сабақтың соңы
| 5 мин | Сабақты қорытындылау: Кері байланыс: «Кеме» Үй жұмысы: «Географиялық дереккөздер» туралы қосымша ақпарат жинақтау. | Кеме суреттері
Интернет желісінен және газет-журнал, мақалалардан |
Саралау | Бағалау | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтауы |
Топпен жұмыс жасау үшін тапсырмалар беремін. Тапсырмалар әр топқа әр түрлі өзгеріп отырады. Нәтижесінде оқушы білімі сараланып, мұғалім оқушы деңгейін анықтай алады. | Сабақта қалыптастырушы бағалау қолданылады, тапсырма дискрипторларына байланысты баға қойылады.Оқушылар өзара бағалайды, мұғалім-эксперт;
| Сыныптағы тазалықты сақтау.Партада дұрыс отыру ережесін ескеру. Презентацияның анық және қолжетімді жасақталуын қадағалау. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы және қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? | Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|