Сабақтың
тақырыбы:
Географиялық дерек
көздері
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
Күні:
|
СЫНЫП: 7
|
Қатысқан оқушылар саны:
|
Қатыспағаноқушылар саны: 0
|
Сабақ негізделген оқу мақсаттары
|
7.1.1.3 -географиялық дерек
көздермен жұмыс істейді: карта, сурет, мәтін, фотосуреттер,
графикалық материалдар
|
Сабақ мақсаты:
|
Географиялық дереккөздерді
пайдалана алу
Географиялық дереккөздердің
түрлерін ажырату
Күнделікті өмірде
географиялық деректерді, карта, суреттер, мәтіндерді пайдалана
отырып, мысалдар келтіреді, дәлелдеме
жасау
|
Бағалау
критерийі
|
Географиялық дереккөздерді
пайдалана біледі.
Географиялық
дереккөздерді тиімді пайдалана алады.
|
Тілдік мақсаттар
|
Тақырыпқа
байланысты: -Оқулықтағы мәтін мен сызба
нұсқаларды пайдаланып, географиялық дереккөздер
туралы бір бірлерінің пікірін тыңдайды, географиялық карталарды
оқиды және видеоақпарат арқылы ауызша сұрақтарға жауап
береді.
Пәнге қатысты сөздік қор
мен терминдер: - карта,сурет,мәтін, деректі
фильмдер, атлас.
Диалогтер мен жазу үшін
қолданылатын тіркестер:
-Географиялық дереккөздер
деген
не.....................................?
-Географиялық деректерді
пайдалану
үшін..........................................?
-Неліктен Географиялық
дереккөздерге сүйену
маңызды..................................?
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік ел» идеясын білім
беру мен тәрбиелеуде іске асыру тетіктерін ескере отырып,
географиялық деректерді тиімді пайдалануға және азаматтық
жауапкершілікті түсіну және деректерді пайдаланып, өңірлік
мәселлелерді шешуге тәрбиелеу.
|
Әдіс-тәсілдер
|
«Жұптас,ойлан,бөліс» Ақылдың алты қалпағы, жариялау
әдісі
|
Пәнаралық
байланыс
|
Музыка, қазақ
тілі.
|
Алдыңғы
оқу
|
География ғылымының
дамуы
|
Сабақтың жоспары
|
Жоспарланғануақыт
|
Сабақ барысы :
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
минут
|
Ұйымдастыру кезеңі 2
минут
Топтарға
бөлу.
Сандар арқылы
бөліну
Психологиялық ахуал
қалыптастыру: 3 минут
«Балалық шақтан қызықты
оқиға»
Мақсаты: эмпатияны
дамыту.
Нұсқаулық: «Сіздердің алдыызда
қорапша тұр. Сол қорапшадан билет суыруларыңыз қажет. Ол билеттерде
«Балалық шақ», «Балалық шақтан қызықты оқиға» билеті түссе, сол
мұғалім өзінің балалық шақтан бастан өткізген қызықты оқиғасын
айтып береді.
Талдау:
Өздеріңізді қалай
сезінудесіз?
ҚБ
мұғалім мадақтамасы /қолдау
көрсету, немесе сұрақ арқылы бағыттау/
|
«Балалық шақтан қызықты
оқиға»
Тренинг.
|
Сабақтың
ортасы
10
минут
|
Сж.Оқулықпен жұмыс.
«Жұптас,ойлан,бөліс» әдісі /мәтінмен жұмыс/ танысады.
/Топта әуелі жұппен,сосын топ мүшелерімен талдап, ортаға өз
пікірлерін айтады/
1топ Географиялық
дереккөздердің түрлері
2топ
Карталар
3топ Суреттер,
мәтіндер
ҚБ Екі жұлдыз,бір тілек
арқылы бірін бірі бағалайды.
ДЖ тапсырма «Мәтінге сұрақ
құрастыр?»
Ұлы географиялық
ашылулар
Толық
мақаласы: Ұлы географиялық
ашылулар
ХVI
ғасырдан бастап география аса маңызды ғылымға айналып, жеке
салаларға бөліне бастады. Осы кезеңдерге географияның ерекше ғылыми
тілі картография
қалыптасты. Ұлы
географиялық ашылулардың ғылыми қорытындылары голланд
ғалымы Бернхардус
Варениустың “«Жалпы география»” атты
еңбегінде (1650
ж.) жинақталды.
XIX ғасырдың соңы - XX
ғасырдың басындағы ғылыми экспедициялар мен теориялық
ашылулар
XIX
ғасырдың аяғында Ресейде B.В.
Докучаев комплексті физгеографиялық
зерттеулердің негізін қалап, бұл зерттеулердің міндетін халық
шаруашылығы мәселелерін шешумен
байланыстырды.[11] География
өзара байланыстылықты тануға А. И.
Воейков зор үлес
қосты. XX ғасырдың басында Л. С. Бергтің, А. А. Борзовтың т. б.
еңбектерінде ландшафт туралы ұғым қалыптастырылды. Географиялық ғылыми
зерттеулердің дамуына Орыс географиялық
қоғамы (1845)
үлкен еңбек сіңірді. 19 ғасырдағы және 20 ғасырдың басындағы
экспедициялар Азияның бұрыннан беймәлім ішкі аймақтарын
(П.
П. Семенов-Тян- Шанский, Н.
М. Пржевальский, Г. Н.
Потанин), Жаңа Гвинеяны
(Н.
Н. Миклухо-Маклай)
зерттеді, Антарктиданы (Ф. Ф.
Беллинсгаузен, М. П.
Лазарев) ашты.
География өзінің одан әрі
даму сатысында (XVIII ғ.) геологияға, XIX ғасырдың I жартысында
экономикалық (алғашында “статистикалық”) және физикалық
географияларға жіктелді. Географияның зерттеу объектілері мен
тәсілдері күрделене түсіп, XX ғасырдың басында география
ғылымдарының жүйесін қалыптастырды.
Бүгінгі таңда Жер шарында
ашылмаған жер жоқ деуге де болады, бірақ онымен географиялық ашулар
тоқтады деген ұғым тумау керек. Жаңа географиялық зерттеулерде
ғылым мен техниканың соңғы жетістіктері: ғарыштық және аэро
кескіндеулер, геофизикалық зерттеулер, ақпаратты компьютерлік өңдеу
және т.б.пайдаланылады. Қазіргі заманғы география ғылымы табиғи
ортаны қорғау мен табиғат қорларын тиімді пайдалану, мұхит
табиғатын жаңа құралдар мен әдістер көмегімен танып-білу, адамзат
пен табиғат арасындағы байланыс, табиғат апаттарын болжау және
оларды болдырмау бағытында зерттеулер
жүргізуде.
«Жариялау» әдісі
арқылы
(Әрбір топ берілген сұрақ
бойынша өз позициясын жариялау керек. Бұл үшін топ ішінен спикер
берілген уақыт ішінде (5 мину) басқа қатысушылар алдында сөйлеп,
топ ұстанымын жеткізеді.)
|
Оқулық,
мәтіндер.
|
Сергіту
сәті
2
минут
|
Менің әжем Африкадан келді Ол
мынаны жасауды үйреніп келді?
|
|
Аяқталуы
Сабақты
бекіту
15
минут
|
«АҚЫЛДЫҢ АЛТЫ
ҚАЛПАҒЫ»
әдісі арқылы оқу әрекетін
ұйымдастыру.
|
«АҚЫЛДЫҢ АЛТЫ
ҚАЛПАҒЫ» әдісі арқылы оқу әрекетін
ұйымдастыру.
|
Бағалау
5
минут
Кері
байланыс
3
минут
|
ҚБ «Бағдаршам» әдісі арқылы
бір бірін бағалайды
« Белгілер»
әдісі
|
«Белгілер» әдісі. Рефлексия
парағы.
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – Сіз
қосымша
көмек көрсетуді
қалай
жоспарлайсыз?
Сіз
қабілеті
жоғары
оқушыларға
тапсырманы
күрделендіруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау -
Оқушылардың
үйренгенін
тексеруді
қалай
жоспарлайсыз?
|
Пəнаралық
байланыс
Қауіпсіздік жəне
еңбекті
қорғау
ережелері
АКТ-мен байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
Рефлексия
Сабақ / оқу
мақсаттары
шынайы ма?
Бүгін оқушылар
не
білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен жоспарлаған
саралау шаралары
тиімді болды ма? Мен берілген
уақыт ішінде
үлгердім бе? Мен өз
жоспарыма
қандай түзетулер енгіздім жəне неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің
сабағыңыздың тақырыбына сəйкес
келетін сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|