Бөлім:
|
1. Географиялық зерттеу
әдістері
1.1 Зерттеу және
зерттеушілер
|
Педагогтің
аты-жөні:
|
Әшірбек Қымбат
|
Күні:
|
|
Сыныбы:8
|
Қатысушылар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
Географиялық зерттеу
әдістерінің түрлері
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқу мақсаты
|
8.1.1.3 - далалық, картографиялық,
теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін түсіндіріп,
қолданады
|
Сабақтың мақсаты:
|
Білім алушыларға далалық,
картографиялық, теориялық географиялық зерттеу әдістерінің мәнін
түсіндіріп, қолдану
|
Сабақ
кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының
іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту.
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
1. Оқушылармен амандасу,
түгендеу.
2. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыруда Жүректен жүрекке жүзеге асырылады.
3.Оқушыларды топтарға
біріктіру.
|
Топқа әр түрлі пішіндегі сұрақтары бар
қима қағаздар беріледі. Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы
ұқсас пішіндегі қима қағаздар арқылы 3 топқа бірігеді.
1 топ: Зерттеушілер
2 топ: Ғылым
3 топ: Білім
|
Оқулық, жұмыс дәптері
Үшбұрыш, төртбұрыш, шеңбер пішінді қима
қағаздар топтамасы
(Қазіргі жағдайда)
ДК экраны
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Wheelof names»
әдісі
1. Географиялық зерттеу әдістерінің
негізгі түрлерін ата?
2.Ежелгі және кең тараған әдістің бірі
қандай?
3. Карта дегеніміз
не?
|
«Жарайсың!»
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны
ашу
|
Оқулықтағы жаңа сабақтың
мәтінін оқуға тапсырма береді
|
Оқулықты оқып танысып
шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады.
|
Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Отшашу»
әдісі арқылы бағалайды.
|
8-сынып оқулығы
|
|
Оқулықта берілген тапсырманы орындатады,
бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді.
«Jaomboard тақтасы»
әдісі сілтеме
береді
|
1-тапсырма:
Өзің таңдап алған географиялық нысанды
жүйелеу әдісімен қысқаша сипаттаңдар.Зерттеу нысаны ретінде
жергілікті жердегі өзен немесе көлді, тауды таңдауыңа
болады
2-Тапсырма: Мәтінде келтірілген мысалдарға сүйене
отырып, өз беттеріңмен кез келген нысандыарға салыстырулар
жүргізіңдер.Салыстыру нәтижесін екі бағанадан тұратын кестеге
жазыңдар.
|
Дескриптор: Жалпы - 5
балл
1.Тапсырма бойынша сипаттама
береді
|
ДК экраны
8-сынып оқулығы.
Ұялы телефон
Жұмыс дәптерлері.
|
Жеке жұмыс
|
Оқулықта берілген тапсырманы
орындатады, бақылайды, мысал, үлгі көрсетеді
|
3-Тапсырма: Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып,
географиядағы дәстүрлі және жаңа әдістерді кесте түрінде
толтырыңдар.
Географиялық
әдістер
|
|
1
|
Дәстүрлі
|
Жаңа
|
2
|
тарихи
|
Компьютерлік
модельдеу
|
|
3
|
картографиялық
|
Әуе-ғарыштық
|
|
4
|
|
|
|
5
|
|
|
|
6
|
|
|
|
Дескриптор: Жалпы - 5
балл
1. Берілген тапсырманы орындайды. Кесте
түрінде жазады
|
ДК экраны
8-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
|
«Қошеметтеу» әдісі.
Мұғалім сабақты қорытындылау
мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын
тыңдайды.
Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге
дағдыланады.
Тиімділігі:
Тақырып бойынша оқушылардың
пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын
қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды»
тәсілі көрінеді.
|
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына
жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз
ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды. Яғни
«Дұрыс келісемін»,
«Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен
қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу
белсенділігі бойынша бағаланады.
|
|