Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
"Географиялық зонналар"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Географиялық қабық |
Мектеп: Сұңқар орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||
Күні: 25.04.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Абишава С.М. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 6 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Географиялық белдеулер және табиғат зоналары |
|||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Географиялық белдеулер, оның саны мен түрлері
және әр белдеудің өзіндік ерекшеліктері туралы Табиғат зоналары мен оның орналасу ерекшеліктеріне байланысты бөлінуі туралы мағлұмат беру. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Экваторлық, субэкваторлық, тропиктік, субтропиктік белдеулермен танысады. Кескін картамен жұмыс жасай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||
Көпшілік оқушылар: Географиялық белдеулерде жануарлардың тіршілігін және түрлерін сипаттайды. |
||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар: Географиялық белдеулердегі табиғат зоналардың ерекшеліктерін түсінеді. |
||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
1. Географиялық белдеулерді атай
алады 3. Белдеулердің табиғат зоналарына жіктелетіндігін ажырата алады |
|||||||||||||||||||||||||||
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Дүниежүзілік картаны қолдана отырып, табиғат зонасының жағдайын айтады. Терминология: географиялық белдеу, табиғат зона, экватор, тропик, қоңыржай, поляр. Диалогқа/жазылымға қажетті тіркес: Географиялық белдеу дегеніміз........ Белдеулердің ...... топқа бөлінеді. Оларды сипаттай келе....... |
|||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Экваторлықлық белдеу, Субэкваторлық белдеу, Тропиктік белдеу, субтропиктік белдеу. Коала. Эвкалипт. Саванна. Ауыспалы ылғалды ормандар. |
||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыны өмір бойы білім алуға үйрету, ойын ашық жеткізуге мүмкіндік беру. Топтарға біріктіре отырып бір-бірімен ой бөлісуге, бір-бірінің пікіріне құрметпен қарауға, бір-бірін тыңдай білуге баулу. Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуге жаһандық тұрғыдан қатысуы құндылықтарын дамыту. |
|||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Жаңа сабақтың мазмұнын ашу мақсатында өсімдік жамылғысын айту барысында, биология пәнімен байланыс орнатамын. |
|||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет бейнематериалын қолданып, тапсырмалар бере отырып флипчартты қолдануға үйрету. |
|||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
4-5 сыныптың жаратылыстану және физикалық географиясында топырақтың түрлерімен танысуы. |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Аялы алақан» Тренинг. Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту. Нұсқаулық: қатысушылар шеңбер болып отырады. «Бүгінгі сабақтан не алғыңыз, не көргіңіз келеді?» — сұрағын оқушыларға қойып, сұрақтарға жауап алу. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады. (Тренинг соңында қатысушылар дөңгеленіп қолдарын ұстайды) Топқа бөлу: Түрлі карандаштар түрімен 4 топқа бөлу. |
Дереккөздері Ресурстар . |
||||||||||||||||||||||||||
Алдынғы сабақты пысықтау 5 мин |
«Лоторея»
әдісі арқылы үй жұмысын
сұрау. |
Қима қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||
Тақырыпты ашу 3 мин |
«Адасқан әріптер» әдісі арқылы оқушылар топ атын құрап шығарады. Топ атына байланысты жалпы түсінік береді. 1 – топ КАЭОАТР (Экватор) 2 – топ КПТОРИ (Тропик) 3 – топ ОКСЭБУВАРТ (Субэкватор) 4 – топ СКРТУБОПИ (Субтропик) |
Қима әріптер |
||||||||||||||||||||||||||
Ой шоғырландыру 3 мин |
Видеоролик көрсету географиялық белдеулер туралы. |
|
||||||||||||||||||||||||||
Білу 8 мин |
Топтық жұмыс: Кластермен жұмыс. 1 топ: Экваторлық белдеу 2 топ: Субэкваторлық
белдеу 4 топ: Субтропиктік
белдеу
|
Житондар арқылы бағалау |
||||||||||||||||||||||||||
Түсіну 7 мин |
Флипчартпен жұмыс. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы кескін картаға әр топ өзінің топ аттарын кескіндейді. 1 топ: Экваторлық белдеу 2 топ: Субэкваторлық
белдеу 4 топ: Субтропиктік белдеу |
Житон арқылы бағалау |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Қолдану 5 мин |
«Сәйкестендіру» тәсілі. Жек жұмыс
|
Житон арқылы бағалау
|
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Сыныбы Аты – жөні |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты:
|
||||||||||||||||||||||||||||
1. Экваторлық белдеудің жауын-шашын мөлшері. А) 200-500мм Б) 2000-3000мм С) 100 мм аз 2. Экваторлық белдеуде кездесетін жануарлар. А) анаконда Б) арыстан С) кенгру 3. Құрғақ маусым 2-3 айға созылатын аудан:
А) Саванна Б) Шөл С)
Ауыспалы ылғалды орман Дайын жауап үлгісі арқылы өзін – өзі бағалау. |
||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы Кері байланыс 1 мин |
«Бағалау терезесі» арқылы.
|
|
||||||||||||||||||||||||||
Үй тапсырмасы: 1 мин |
«Табиғат белдеулері мен зонналары» мазмұндап келу. |
|
||||||||||||||||||||||||||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||
|
|
Партада отыру ережесін, сынып ережесін сақтау. |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағамдау Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? Кері байланыста сабақтың соңында «Бағалау терезесі» арқылы алдым, сабақтың толық меңгеруін жақсарта алады әрі келесі сабақты жоспарлауыма көмектеседі. |