Материалдар / «Геометриялық фигуралар:текше, тікбұрышты параллелепипед. Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу»

«Геометриялық фигуралар:текше, тікбұрышты параллелепипед. Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу»

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал бастауыш сынып мұғалімдеріне, оқушыларына қызықты болады деп ойлаймын
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Мамыр 2020
3089
3 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Алматы қаласы «Есту қабілеті нашар балаларға (естімейтін) арналған

1 арнайы (түзету) мектеп интернаты» КММ









Ашық сабақ

Пәні: Математика

Тақырыбы: «Геометриялық фигуралар:текше, тікбұрышты параллелепипед. Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу»

4-сынып






Мұғалім: Орынбаева Н.М.










Алматы, 2019ж.

Тақырып: «Геометриялық фигуралар:текше, тікбұрышты параллелепипед. Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу»

Мақсатытікбұрышты параллелепипед көлемінің формуласын (V=a•b•c) қорытып шығару және қолдану.

Түзету мақсаты: дыбыстардың дұрыс айтылуын қадағалау, дағдыландыру және түзету.

Тәрбиелік мақсаты: алған білімдерін өмірде пайдаланан алуға, ұжымда бірлесіп жұмыс істеуге тәрбиелеу

Көрнекіліктер: табличкалар, дыбыс күшейткіш аппараттар, плакаттар, қорап, геометриялық көлемді фигуралар, сызғыш, метр.

Сөздік: параллелепипед, көлем, ұзындық өлшем бірліктері, биіктігі, ұзындығы, ені, көлемі, метр, сантиметр, миллиметр, метр, дециметр.

Жоспар:

  1. Ұйымдастыру кезеңі

  2. Кезекші дыбыспен жұмыс

  3. Ауызша санау

  4. Үй тапсырмасын тексеру

  5. Кітаппен жұмыс. Есептер шығару.

  6. Дәптермен өзіндік жұмыс

  7. Сергіту сәті

  8. Жұппен жұмыс «Математикалық эстафета»

  9. Амал есеп шығару. Картамен жұмыс

  10. Үй тапсырмасын беру

  11. Қорытынды

  12. Бағалау

Сабақтың барысы

Мұғалімнің іс әрекеті

Оқушылардың іс әрекеті

  • Ұйымдастыру кезеңі. (Оқушылар сыныпқа кіреді, қонақтармен амандасады)

  • Балалар, отырыңдар.









  • Қуаныш, Алмат, Бейбарыс, сендер қалай естіп тұрсыңдар?

  • Біз бүгін сабақта не істейміз?





  • Жарайды, онда қазір бір бірлеріңе сұрақ қойыңдар.



  • Кезекші дыбыспен жұмыс

  • Біз қандай кезекші дыбыстармен жұмыс жасаймыз?

  • Бүгін сабақта В – Ф дыбыстарын анық айтамыз.

вагон-фигура аквариум-формула

Фатима телефонмен сөйлесті.

Математикалық эстафета болды.

Балалар, қазір тыңдаймыз, мен көптаңбалы сандарды атаймын, сендер сол санның алдында қандай сан тұратынын және сол саннан кейін қандай сан келетінін айтасыңдар.

(экран артынан көптаңбалы сандарды айту)



  • Үй тапсырмасын тексеру.

  • Жарайсыңдар, балалар, үй жұмысына не берілді? (үй жұмысын ауызша )





























  • Біз қандай тақырып өтіп жатырмыз?









Тікбұрышты параллелипипедтің көлемін табатын формула бар. Қандай? Кім жазады?



  • Көлемнің өлшем бірлігі қандай?



  • Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін тапқанда, есептің шешуі сантиметр куб, дециметр куб, метр куб деп жазылады. Өйткені үш қабырғасының көбейтіндісі болғандықтан, өлшем бірлігі де үш есе артылады.

(ауызша түсіндіру)

Біз отырған сынып пішіні неге ұқсайды?

Сыныпта тікбұрышты параллелепипедке ұқсайтын көлемді пішіндер бар ма?

Сыныптың көлемін табу үшін қандай құралды пайдаланымыз?

Ал кішкентай пішіндердің көлемін табу үшін нені қолданамыз?



  • Кітаппен жұмыс. Есептер шығару.

  • Кітаптың 127 бетін ашыңдар.

  • 2 (а) Тапсырманы оқимыз. Параллелепипедтердің көлемін тап.

  • Не істейміз?

  • Не белгілі?

  • Нені табамыз?

  • Қалай табамыз?

  • Тақтаға кім шығады?



  • Дәптермен өзіндік жұмыс

  • Қазір дәптерге жазамыз.

  • Кітаптың 128 бетін ашыңдар. №4 (а)

  • Ұзындығы -25м, ені-10м, ал тереңдігі 2м болатын хауыздың көлемін тап. Есептің тапсырмасын оқу, талқылау, түсіндіру

  • Есепті дәптерге өздерін жазып шығарыңдар.

  • Бір бірлеріңді тексеріңдер.



7. Сергіту сәті. (видеоролик)

Секіреміз топ топ

Шапалақтап көп көп

Иілеміз оңға қарай бір, екі, үш

Иілеміз солға қарай бір, екі, үш

Ал енді құстай болып ұш.



  1. Жұппен жұмыс. Математикалық эстафета

Қазір математикалық эстафета. Ол үшін жұпқа бөлінеміз.

...... сен кіммен бірге жұпта жұмыс істегің келеді?

Эстафета шарты: әріптердің мәнін тауып, кему ретімен жазамыз.

Ал әріптердің мәнін табу үшін, есептерді шығару керек.



Ө

К

Е

М

Л






45+63=

2134+1231=

5∙8=

897-897=

250:5=



Е

Л

Ш

Ө

М






455-433=

1000:10=

9∙9=

837+857=

3∙5=



Қандай сөз шықты?



  1. Амал есеп шығару. Картамен жұмыс

Балалар, біздің Отанымыз қалай аталады?

Жақында елімізде үлкен мереке. Ол қандай мереке?

Биыл тәуелсіздігімізге неше жыл?

Біздің тәуелсіз Отанымыз ұлан байтақ, дүниежүзлік картада өз орны, яғни шекарасы бар.

Картадан Қазақстанның қандай мемлекеттермен шекараласатынын қарайық.

Қазақстан солтүстігі мен батысында Ресеймен 7591км, шығысында Қытаймен 1782км, оңтүстігінде Қырғызыстанмен 1241км, Өзбекстанмен 2354км, және Түркменістанмен 426км ортақ шекарасы бар. Еліміздің құрлықтағы шекарасының жалпы ұзындығы неше километр:

Жалпы ұзындығын табу үшін не істейміз?

Бізге не белгілі?

Не белгісіз?

Шартын кім құрады?

Шешуін кім табады?

Шешуін табу үшін не істейміз?

Жауабын кім жазады?







Балалар, қазір тыңдаймыз!

Экран артынын сөздерді тыңдап, ажырату.

Параллелепипед

Ұзындық өлшем бірліктері

Сантиметр

Дециметр

Көлем





  1. Қорытынды

Біз бүгін сабақта не туралы айттық?

Біз не істедік?

Сабақ сендерге ұнады ма?



  1. Бағалау



Сабақ аяқталды, құлаққапты шешіңдер, қонақтармен қоштасыңдар.



  • Сәлеметсіздерме

Алмат: Диас, құлаққапты ки.

Диас: Мен құлаққапты кидім.

Алмат: Па-Па-Па Диас, дыбыс бар ма? Қалай естіп тұрсың?

  • Жақсы (Жаман) естіп тұрмын.

Балалардың жауаптары.



  • Біз сөйлейміз, тыңдаймыз, есеп шығарамыз, жазамыз, сұрақтарға жауап береміз.

  • ........, қазір қай сабақ?

  • ........, қазір нешінші сабақ?

Оқушылар бір бірлеріне сұрақ қояды.



  • В – Ф дыбыстары

Кезекші дыбыстарды хормен оқиды.

























Жазық және көлемді фигураларды атау.

- Жазық фигуралар: шаршы, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, дөңгелек.

Көлемді фигуралар: пирамида, текше, параллелепипед, шар.



Ф игураларды көрсету, атау.





Тақырып: Геометриялық фигуралар: текше, тікбұрышты параллелепипед. Тікбұрышты параллелепипедтің көлемін табу.



V=a·b·c Формуланы тақтаға жазады.

(биіктігін, енін және ұзындығын көбейтеміз)



Көлемнің өлшем бірлігі: сантиметр, метр, дециметр.











Тіктөртбұрышты параллелепипедке ұқсайды.

Оқушылар сыныпта көлемді пішіндерді тауып атайды.

Метр қолданамыз.

Сызғыш қолданамыз







  • Мен 127 бетті аштым

  • Белгілі шамалар бойынша параллелепипедтің көлемін тап.













Параллелепипедтің көлемін табамыз.

Ұзындыңы, ені, биіктігі белгілі.

Көлемін табамыз.

Формула арқылы табамыз.











Оқушылар дәптерлеріне есепті жазып шығаарады, бір бірін тексереді.















770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ