Ұзақмерзімді жоспар бөлімі:
Гидросфера
|
Мектеп: №14 Алыбай батыр атындағы жалпы орта
мектебі
|
|
Күні:21.11.2017ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Разахова
Айгерім
|
|
Сынып:7
«Б»
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақтың тақырыбы
|
Гидросфера және оның құрамдас
бөліктері
|
|
Осы
сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
(оқу бағдарламасына сілтеме)
|
-
Гидросфераның құрамдас
бөліктерін анықтау
-
Табиғаттағы су айналымын
түсіну
-
Гидросфера құрамындағы
сулардың қалыптасуы мен маңыздылығын
ажырату
|
|
Сабақ мақсаттары
|
-
Гидросфераның құрамдас
бөліктерін анықтайды, су айналымдарын
талдайды;
-
графиктер салу дағдыларын
дамытады.
|
|
Жетістік
критерийлері
Дағдылар:
түсіну,білімін қолдану,талдау,
бағалау
|
-
Гидросфера құрамын
түсінеді;
-
Гидросфераның құрамдас
бөліктерінің ерекшеліктерін сипаттайды
-
Гидросферадағы су айналымын
талдайды
-
Графикалық түрде
өңдейді
-
Құрлық сулары мен мұхиттарды
анықтауда картаны қолдана алады;
-
Гидросфераның маңызын
талдайды
-
Гидросфераның құрамдас
бөліктерінің маңыздылығына баға береді.
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және
терминология: гидросфера, мұхит, құрлық
суы, өзен, көл, мұздықтар, мұз жамылғысы, жерасты суы, өзен
бастауы Оқытудың тілдік
мақсаты: гидросфераның құрамдас
бөліктерін түсіндіру үшін болжам құруға топта жұмыс істейді
(айтылым, тыңдалым және жазылым дағдылары)
алады. Диалог құруға /жазылымға
қажетті сөздер топтамасы: Суретте
…
Мен …
деп
болжаймын.
Құрлық суларының
....... түрлері. Су айналымының маңызы зор себебі......... Тұщы су
қорының...... шоғырланған. Ғаламшардағы
өзендердің.........
|
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Өзіне және айналадағыларға
құрметпен қарау, қоршаған ортаға, суды үнемдеп, қорғауға
тәрбиелеу
|
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Химия пәнімен судың химиялық
құрамын анықтау. Графиктер құру арқылы математикалық білімдерін
пайдаланады.
|
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Бейнепроектор,бейнематериал,
презентация
|
|
Бастапқы
білім
|
Гидросфера
түрлері
|
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы
0-4 мин
|
-
Ұйымдастыру.
Сәлемдесу.
Сабақ мақсатымен,
тапсырмалармен және жетістік критерийлерімен
танысу.
Үй тапсырмасын
тексеру
1.
Атмосфера қандай қабат және
ауаның аз құрамы.
2.
Атмосфералық қысымды
қандай құралмен өлшейді?
3.
Қолайсыз атмосфералық
құбылыстар
4. Атмосфера
қабаттары
|
1
слайд
|
|
Сабақ
тың ортасы
5-15 мин
16-30
мин
31-35
мин
36-40
мин
|
Құрлық суларын
презентациядан таныстырып, бейне ролик көрсету. Мұғалімнің
түсіндіруі
Мұхиттың пайда
болуы
Топқа бөлу
“Мұхиттар”
Әр топ өз аттарымен аталатын
мұхиттарды картадан көрсету қажет.
1-топ Үнді мұхитын картадан
анықта?
2-топ Тынық мұхитын картадан
анықта
3-топ Солтүстік мұзды мұхитын
анықта
4-топ Атлант мұхитын картадан
анықта
Оқушылар топтасып болған соң
түсініктерін қалыптастыру мақсатында сұрақтар
қойылады.
-
Табиғатта үш күйде кездесетін
зат
-
Гидросфера дегеніміз
не?
-
Гидросфераның құрамдас
бөліктері қандай?
-
Ғаламшарда ащы су мен тұщы су
қалай таралған?
Дәптермен
жұмыс
«Гидросфера
бөліктері» диаграммасын
құрастырыңдар.
Сұрақ-жауап
1.Суреттегі «Табиғаттағы су
айналымы» тізбегін түсіндіріңдер
3.Гидросфера қандай
бөліктерден тұрады?
4. Гидросферадағы басты тұщы су көздерін ата?
5. Үлкен және кіші су айналымын түсіндір
6. Су айналымының маңызы қандай?
Топтық
жұмыс
«Постер
қорғау»
«Өзен», «Көл», «Мұздықтар»,
«Жерасты сулары»
1-топ: Файнворд
әдісі.
Оқушылар берілген
жәшікшелердің ішінен гидросфераға қатысты атаулар мен терминдерді
анықтайды. Анықтаған ірі өзендер мен
көлдерді картадан анықтап құрлықтар бойынша
топтастырыңдар.
2-топ:
Материктер
|
Өзендер
|
Көлдер
|
Еуразия
|
|
|
Солтүстік
Америка
|
|
|
Африка
|
|
|
Оңтүстік
Америка
|
|
|
Аустралия
|
|
|
3-топ:
Материктер
|
Көлдер
|
Еуразия
|
|
Солтүстік
Америка
|
|
Африка
|
|
Оңтүстік
Америка
|
|
Аустралия
|
|
4-топ:
Ғаламшар үшін гидросфераның
маңызын бағалаңдар
Жануарларға
Дескрипторлар:
- Оқушы
гидросфераға қатысты атаулар
мен терминдерді таба
алады.
-
Анықтаған ірі өзендер мен
көлдерді картадан анықтап құрлықтар бойынша топтастыра
алады.
|
бейнеролик
Жартышарлар
картасы
оқулық
5-8
слайд
Карта,
атлас
Слайд
7-9
Слайд
6
10-20
слайд
|
|
Сабақ
тың
соңы
мин
|
Сабақ соңында оқушылар
рефлексия жүргізеді: «Аралдарға саяхат»
|
|
|
Саралау–оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау–оқушылардың материалды
меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
|
Қабілеті жоғары
оқушылар:
-
Топта ұйымдастыру жұмыстарын
алады;
-
Сабақ бойындағы «Түрткі
сұрақтар» оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға
арналады.
-
Картаны пайдалана отырып,
гидросфераның байланысын дәлелдеп, сызбасын
сызады
-
Файнворд жәшіктерінен өзен,
көлдердің атын табады, картадан анықтап, құрлықтар бойынша
топтастырады
Қабілеті орта
оқушылар:
-
Мәтін оқудағы
«Түртіп
алу» әдісі осы деңгейдегі
оқушыларға қолдау береді;
-
Сабақ барысындағы деңгейлік
сұрақтар тізбегі;
-
Картаны пайдалана отырып,
гидросфераның байланысын түсіндіреді
-
Файнворд жәшіктерінен өзен,
көлдердің атын табады, картадан анықтайды
(Тапсырма мазмұны бір, орындау
уақытына қарай ықшамдалған, бірақ оқушының таңдау құқығы
бар)
Қабілеті төмен
оқушылар:
|
-
Ынталандыру, қолдау көрсету,
формальды емес бағалау түрлері;
-
Оқушылар өзара
бағалайды;
-
Топпен бағалау
жүргізеді;
-
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқумақсаттары
дұрыс қойылғанба? Оқушылардың барлығы ОМ
қолжеткіздіме?
Жеткізбесе,
неліктен?
Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері
сақталдыма?
Сабақ жоспарынанқандай
ауытқулар болды, неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы
өзпікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол
жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
|
|