Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
|
Гидросфера
|
Күні:
10.03.2022
|
Мектеп: КАхметов
атындағы ОРРММИК
|
Сынып:
9
|
Пәні:
География
|
Мұғалімнің аты – жөні:
Темирбаева Ж.А.
|
Қатысқандар: 20
|
Қатыспағандар: 1
|
Сабақтың
тақырыбы:
|
§23. Гидросфера. Қазақстанның ішкі сулары.
Қазақстанның өзендеріне жалпы сипаттама.
|
Оқу мақсаты:
|
9.3.3.1
Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды
және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң,
жерасты сулары
|
Сабақ мақсаттары:
|
Барлық оқушылар: Жаңа білімді
меңгереді
Көбісі: Қазақстанның ішкі суларын атайды,
картадан көрсете алады.
Кейбірі: Қазақстанның ішкі суларына
сипаттама бере біледі.
|
Бағалау
критерийлері
|
Оқушылардың басым бөлігі: тақырыпты
түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Қазақстанның
өзендерінің ірі алаптары, өзен жүйесінің ерекшелігі, қоректену
режимі мен жылдық ағыны туралы оқушыларда түсінік қалыптасады, жер
бедері, тау жыныстары мен өзен ағысы сипаттарының байланысын
түсініп, өзендердің суға толығуы және өзенге сипаттама беру тәсілін
меңгереді.
|
Ойлау деңгейлері
|
Түсіну:
Қазақстанның ішкі суларына жалпы сипаттама
береді.
Қолдану:
Қазақстанның көлдері мен өзендерін картадан көрсете
алады.
Талдау:
Қазақстанның ішкі суларын топтастырып, көрсеткіштерін кестеде
көрсетіп, талдайды.
Жинақтау: Барлық мәліметтерді пайдаланып,
Қазақстанның ішкі суларына қорытынды
жасайды.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
"Мәңгілік ел"
құндылығы: бейбітшілік пен келісім Мектеп құндылығы: оқушылар
арасындағы қарым-қатынас арқылы ынтымақтастық және шығармашылықты
қалыптастыру
|
Пәнаралық
байланыс
|
Биология, тарих,
информатика
|
Алдыңғы оқу
|
Климаттық
белдеулер
|
Сабақтың барысы
|
Жоспарланған
уақыт
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 мин
|
Салемдесу. Оқушыларға жағымды орта
қалыптастыру.
Мұғалім оқушыларды мозайка әдісі
арқылы топқа
бөледі.
Топ басшысы тағайындалып, бағалау парағы
таратылады.
1. Оқушылармен амандасу,
түгендеу
2. Топқа бөлу. «Мозайка» әдісі
арқылы
I топ: " Өзен жүйелері және өзен алаптары
"
II топ: " Өзен суының шығыны және жылдық
ағыны ".
IІI
топ: " Өзендердің қоректенуі мен режимі ".
|
Оқушылар топқа
бөлінеді
Сабақ тақырыбын анықтайды. Сабақ
мақсатымен бағалау критерийімен танысады.
Оқу мақсатымен, тілдік мақсатпен
танысады;
Жетістік критерийлерімен
танысады.
|
Қол шапалақ
|
Топқа
бөлу
|
Ортасы
35
мин
|
Тақырыпқа шығу: Интерактивті тақтадан
өзендер туралы видео көрсетіп оқушыларға бүгінгі сабағымыздың
тақырыбы не жайында болмақшы екендігі жайында сұрақ қоямын.
Оқушылардың Қазақстан өзендері тақырыбы бойынша не білетіндіктерін
сұрай отырып жаңа сабақты түсіндіремін.
Жаңа сабақтың мазмұнын меңгерту үшін сыни
тұрғыдан ойлаудың №2 «Еркін талқылау» әдісі арқылы 3 топқа тапсырма
беріледі.
1 топ. "Өзен жүйелері және өзен алаптары"
бойынша постер жасайды
2 топ " Өзен суының шығыны және жылдық
ағыны". «Балық» скелеті әдісі арқылы түсіндіреді. Балықтың басына:
зерттелетін , қаралатын, талқыланатын тақырып жазылады.
Оң жақ қабырға сүйектеріне: анықтаған проблема себептері,
тақырыптың негізгі мазмұндары мен түсініктері жазылады.
Сол жақ қабырға сүйектеріне: проблемаларды шешу жолдары,
қарама-қайшылық тудырушы кедергілер жазылады.
Балықтың құйрығына: анықталған жұмыстың нәтижесі мен талданған
тақырыптың қорытындылау сұрағына жауап
жазылады.
3 топ "Өзендердің қоректенуі мен
режимі". «Сұрақ-жауап»
әдісі арқылы талқылайды. Әр тапсырманы орындап, әртүрлі шешімдерді
бір ойға шоғырландырады. 1.
Қазақстанда ішкі сулар қалай таралған? 2.
Қазақстанның ішкі сулары қалай ластануда? 3.
Қазақстанның ішкі суларының экологиялық жағдайы
қандай? 4.
Қазақстанның ішкі суларын қалай тиімді пайдалануға
болады?
№3 Шығармашылық топтық
тапсырма
Өзен аты:
1. Өзеннің материктегі орны,
алабы?
2. Өзен қайдан бастау алады, қайда
құяды?
3. Өзеннің қоректену көздерін
атаңыз.
4.
Қазақстанның ішкі суларының шаруашылықтағы маңызын атаңыз.
өзендердің бүгінгі күндегі экологиялық
жағдайы.
|
Интерактивті
тақта
"Еркін талдау"
әдісі
Мәтін
мен жұмыс
«сұрақ-жауап»
әдісі
|
Сабақтың соңы
5
мин
|
Рефлексия. Оқушылар қиық қағаздарға жазып
береді.
Сабақта
маған не пайдалы болды?
Сабақта маған не қызықты болды?
Сабақта маған не қиын болды?
|
Рефлексия парағы
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай түрлендіресіз?
|
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары / оқу мақсаттары қолжетімді
ма?
Оқушылар бүгін не үйренді? Сабақтағы ахуал қандай
болды?
Жоспарланған
саралау жақсы іске асты ма?
Уақыт есебінен ауытқу болды ма? Жоспарға
қандай өзгеріс енгізілді?
|
|
Өткізген сабақ туралы ойлану үшін төмендегі орынды
пайдаланыңыз. Сол жақтағы сіздің сабағыңызға қатысты сұрақтарға
жауап беріңіз. Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)
1:
2:
Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың бұдан да жақсы
өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1:
2:
|
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе
жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін
қандай ақпарат білдім?
|