Материалдар / «Гормондар», «Гуморальдық реттелу» ұғымдары
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

«Гормондар», «Гуморальдық реттелу» ұғымдары

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалім күнделікті сабақта қолдана алады.Сабақ барысындағы жұмыстар толық ашық жазылған.Мұғалімге ыңғайлы.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Маусым 2019
2450
14 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Күні: Мектеп: № 23 Тескентоған ЖББМ

Мұғалімнің аты-жөні: Ниязбекова А.А.

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

«Гормондар», «Гуморальдық реттелу» ұғымдары. Эндокринді, экзокринді және аралас бездердің орналасуы және қызметі. Бездерден бөлінетін гормондар.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.7.5 эндокринді, экзокринді және аралас бездер орналасқан жерлерін анықтау

8.1.7.6 бездердің негізгі қызметтерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Эндокринді , экзокринді және аралас бездердің гипофункциясы мен гиперфункциясын түсіндіреді.

Оқушының көпшілігі: Эндокринді бездердің гормондарын анықтайды,

Кейбір оқушылар: Бездердің адам өміріндегі маңызын талдайды

Бағалау критерийі

Бездердің орналасқан жерлерін анықтайды

Эндокринді , экзокринді және аралас бездердің құрылысы мен қызметтерінің байланысын түсіндіреді

Бездердің адам өміріндегі маңызын талдайды

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Гормон, гуморальді реттелу, адреналин, акромегалия, ергежейлік, тироксин, самотропин, гиперфункция, гиофункция, панкреатин

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

........ дегеніміз, ......... айырмашылығын ажыратады, Жүйкелік реттелу мен гуморальдық реттелудің қызметін айтады

Құндылықтарға баулу


Зайырлық және жоғары руханият

Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, төзімділік т.б.құндылықтарға баулу өздігінен және топпен тапсырмаларды орындау арқылы іске асырылады

Пәнаралық байланыс

Химия – ферменттердің катализаторлық қызметі

Медицина (гормондардан болатын аурулардың түрлері).

Алдыңғы білім


7.1.7.7 –Ішкі мүшелердің жүйкелік реттелуі.

7-сынып . Вегетативті жүйке түрлерін ажыратады.

7.4.1.2 Тірі ағзалардың тіршілік әрекеттері үшін макро және микро элементтердің рөлін сипаттау


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

Білу


Сәлемдесу, түгендеу сыныпта психологиялық ахуал тудыру.

Эндо, экзо және аралас сөздерін айту арқылы 3 топқа бөлу

Ширату жаттығуы «Қалып кеткен» сөздер .

Нәруыздар -............, (биополимер). Нәруыздың физиологиялық үдерістерінің реттегіші - ........(гормондар). Организм тіршілігінде макро элементтер мен ............... элементтердің маңызы зор.


Ой қозғау:

Әлемдегі ең бойы ұзын адам Сұлтан Қожа оның бойы 251 см, ал ең бойы қысқа адам Чандра Бахадур Данги оның бойы 54,6 см Гиннес кітабына енген. Сендердің ойларыңша неге бұл екі азаматтың бойында айырмашылық бар? (оқушылардың назарын шоғырландыру)

АКТ,Сурет Islam.kz

Сабақтың ортасы



Түсіну























Қолдану























Талдау

1-тапсырма «Төрт сөйлем» әдісі арқылы мәтінді оқи отырып мазмұнын айтыңдар

1-топ «Пікір» айтыңдар, бір сөйлеммен келтіріңдер

2-топ «Дәлел» өзіндік пікірлеріңді бір сөйлеммен дәлелдеп шығыңдар.

3топ «Мысал» бір сөйлеммен мысал келтіріп , «Қорытынды» жасаңдар.


Дескриптор:

- Мәтін мазмұнымен танысады

- Мәтін мазмұны бойынша пікірін айтады

- Бездерді секреция типтері бойынша өз ойларын дәлелдейді

- Гормондардың реттелу жолдарына қорытынды жасайды.

Қ/Б өзара бағалайды .

Стикер, А4, Маркер

АКТ

8-сынып оқулығы

«Атамұра»-2018

Соловьева А.Р

Ибраимова Б.Т

Маркер (Бағдаршам)

2-тапсырма «Кім жылдам?» әдісі арқылы берілген тапсырмаларды орындаңдар.

Бездердің орналасқан жерін анықтаңдар (Төмен деңгейлі оқушыларға)



Ағза қызметінің әртүрлі реттелуінің нәтижелерін салыстырыңдар (Орта деңгейлі оқуышларға)

Адам өміріндегі бездердің маңызын талдаңыздар.

(Жоғары деңгейлі оқушыларға)



Дескриптор:

  • Бездерді табады, орналасқан жерін белгілейді

  • Ағза қызметінің әртүрлі реттелуінің нәтижелерін салыстырады

  • Адам өміріндегі бездердің маңызын талдайды.

Қ.б Жұлдызша (мұғалім бағалайды)

3-тапсырма: «Т – кестесі» (төмен деңгейлі оқушыларға)

+,- таңбаларын қою арқылы гормондар мен секреттердің бездердің қай тобына тән екенін белгіле

Гормондар мен секрет атаулары


Экзо

Аралас

Эндо

Сілекей

Адреналин

Тироксин

Тимозин

Инсулин

Глюкагон

Тестестерон

Сүт

Өт

Панкреатин








Дескриптор:

-гормондар мен секрет атауларын ажырата алады

-бездер тобының бөлетін гормондар мен секреттерін біледі

Қ/ б: «Қошемет» мұғалім бағалайды

4- тапсырма Суретпен жұмыс (жоғары деңгейлі оқушыларға) Суретте берілген ауруларды атаңдар, қандай гормонның әсерінен пайда болатынын түсіндіріңдер

Дескриптор:

  • Суретте берілген аурулардың аттарын атайды

  • Қай гормонның әсерінен пайда болғанын сипаттайды

  • Бұл аурудың алдын алу жолдарын түсіндіреді

Қ/б: смайлик арқылы



АКТ

Қима қағаздар











кесте















































Суреттер



Islam.kz



Сабақтың соңы

Жинақтау

Бағалау











Кері байланыс:

5-тапсырма «Өрмекші торы» әдісі

Мына жіптерді алмастыра отырып, бір –бірлеріңе сұрақ қойыңдар,

Жауап берген оқушы жіпті алмастырыңдар

Дескриптор:

- сыртқы, ішкі және аралас бездердің қызметін түсінеді;

- Мәтін мазмұнын талқылап, диалогқа түседі.

Қ/б: Басбармақ әдісі / оқушы бағалайды/

«Менің сабақтан алған әсерім»

Бүгінгі сабақта маған ұнағаны

Сабақта маған қиын болды

Келесі сабаққа

ұсынысың












Қима қағаз,

Стикер

Жіп

























Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау



Сабақтың мақсаты оқушылардың қажеттілігіне қарай құрастырылады.

1тапсырма «Төрт сөйлем» - әдісі. Бұл әдісте саралаудың тапсырма тәсілі қолданылады.

. №2 тапсырма «Кім жылдам » әдісі арқылы бұл саралаудың диалог/ сұрақтарды пайдалану тәсілі қолданылды.

3тапсырма . «Т-кестесі» әдісі төмен деңгейлері оқушылар арналған тапсырма Саралаудың тапсырма тәсіліне жатқызамын.

4 тапсырма «Суретпен жұмыс» жоғары деңгейлі оқушыларға арналған.

5 «Өрмекші торы» Саралап оқытудың диалог тәсілі қолданыладысілі қолданылды



Бағалау критерийлері оқу мақсатына сәйкес құрастырылыды. Тапсырмаларға дескрипторлар дайындалды



Қалыптастырушы бағалаудың түрлері:

(Қ/Б) . Бас бармақ арқылы өзін өзі бағалау



(Қ/Б) Қошемет

( топтар бір-бірін бағалайды)



(Қ/Б):«Көңілді смайликтер» арқылы топбасшылары бағалайды.



(Қ/Б): «Жұлдызша» арқылы бағалау





Оқушы жас ерекшелігіне қарай компьютердегі жұмыс істеу уақыты шектелді

Сынып бөлмесіндегі ережелерді сақтау, тұлғаның дұрыс қалыптасуын қадағалау, сынып бөлмесін үзіліс кездерінде желдетіп отыру

Сабақ бойынша рефлексия



Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме?

Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?



Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:



2:



Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:



2:



Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!