Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ғұндардың Батысқа қоныс аударуы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4 А – Ғұндар |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалім: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Ғұндардың Батысқа қоныс аударуы Зерттеу сұрағы: Ғұндардың Батысқа қоныстануы қандай өзгерістерге әкелді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары |
5.1.1.3. Ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: картаны қолдана отырып, ғұндардың аумағын көрсетеді Ғұндардың тұрмыс-тіршілігін сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басым бөлігі: деректерді қолдана отырып, ғұндардың кәсібі мен олар үшін жердің маңызды болғандығын анықтайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбірі: Халықтардың ұлы қоныс аударуының әлемдік өркениеттің дамуына қосқан үлесін өз пайымымен тұжырымдайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийі |
Ғұндардың қоныс аударған аймақтарын картадан анықтайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: кесте құрастырады, картамен жұмыс жүргізеді |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: одақтасу, халықтардың ұлы қоныс аударуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ғұн тайпалары қазақ жеріне қай жерден көшіп келді? Ғұндардың Батысқа жылжуына не түрткі болды? Ғұндардың Батысқа жылжуы неліктен тарихта «Халықтардың ұлы қоныс аударуы» деп аталынды? Ғұндарды Батысқа бағыттап апарған ғұн патшасы? Жазылым бойынша ұсыныстар: «Аты әлемге танылған ғұн тайпасы» атты эссе |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Еңбек және шығармашылық, ынтымақтастық, кез келген мәселені сыни тұрғыдан ойлау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Дүние жүзі тарихы, 5-сынып; Дүниетану, 4-сынып |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
Ғұн тайпаларымен көршілес жатқан сақ, үйсін, қаңлы тайпалары,Ұлы Қытай қорғаны туралы түсініктері бар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері (Ж – жеке;Жт – жұптық; Т – топтық; Ұ – ұжымдық; М. –мұғалім; ҚБ –қалыптастырушы бағалау; ИТ - интерактивті тақта; ФБП –формативті бағалау парағы) |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Басталуы 2 мин 1мин 5 мин |
Сабаққа даярлық Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру (М) – Оқушылар сынып ішінде шеңбер құрып, бір-біріне жылы лебіз білдіру арқылы ынтымақтастық атмосферасын орнатады. (Ұ) - Топтастыру – қазақ жерінде өмір сүрген ежелгі тайпалық одақтастар бойынша 4 топқа бөлінеді : 1-топ «Ғұндар»; 2-топ «Үйсіндер»; 3-топ «Сақтар»; 4-топ «Қаңлылар» ( әр топқа тайпаның есімі жазылған ватман таратылады) (Т) Тапсырма 1 «Ой қозғау» 1. оқушыларға бірнеше сұрақтар қойылады. - Қоныс аудару немесе миграция дегеніміз не? - Қазіргі кезде бұл процесс кездесе ма? - Адамдар неге қоныс аударады? 2. Оқушылардың болжам жауаптарын тыңдап болғаннан кейін, «Қоныс аудару» ұғымының анықтамасын ұсынылып, жаңа тақырыптың қоныс аудару туралы болатындығы айтылады. Бағалау: Бас бармақ |
Қазіргі кездегі миграция туралы суреттер. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 15 мин 7 мин 10 мин |
(Т) Тапсырма 2 «Мәтінмен жұмыс» 1. «Ғұн мемлекетінің ыдырауы» мәтіні оқып, талдауға беріледі. 2. Мәтіндегі ішкі тартыс, сыртқы қысым, құрғақшылық ұғымдарына назар аударуы тиіс. 3. «Маңыздылық кестесі» таратылып беріледі.
Бағалау – «Өзін-өзі бағалау» (дескрипторлар бойынша) (Жт) Тапсырма 3 «Ғұн мен қаңлы одақтасы» 1. Оқушылар жеке мәтінмен танысады. 2. Жұппен ғұндар мен қаңлылардың одақтасқа айналудағы себептерін атайды. 3. Екі мемлекеттің арасындағы келісім туралы әңгіме құрайды. Бағалау: Топтар бірін-бірі бағалайды. (Жт) Тапсырма 4 «Тарихи деректерді талда»
Бағалау: «Стикердегі жазба» - жұпаралық бағалау |
Оқулық; түрлі-түсті маркерлер, ватмандар Слайд 1 «Екі тарап, келісілді 1- тараптың шарттары», «2-тараптың шарттары, міндеттемелері» Оқулық; Ғұндардың Батысқа жылжуы картасы; Стикерлер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин
|
Кері байланыс «БББ стратегиясы
Үй тапсырмасы: Тарихи эссе «Европаны дүр сілкіндірген ғұндар». |
Стикерлер |
Қалыптастырушы бағалау парағы
Бөлімі Тарауы |
5.4 А – Ғұндар «Ғұндардың Батысқа қоныс аударуы» |
Оқу мақсаты |
5.1.1.3. Ғұндардың қоныс аудару бағыттарын тарихи картадан көрсету |
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану |
Бағалау критерийі |
Ғұндардың қоныс аударған аймақтарын картадан анықтайды. |
Тапсырма: Мазмұндама Оқушылар А,В,С деректері негізінде ғұндар мен қытай-үйсін біріккен әскерінің шайқасы туралы мазмұндама жазады. |
|
Бағалау критерийі |
Дескрипторлар |
Ғұндардың қоныс аударған аймақтарын картадан анықтайды |
- ғұн тайпалық бірлестігінің құрылуын біледі; - ғұндардың қаңлы тайпалық бірлестіктерімен көршілес орналасқаның анықтайды; - ғұндардың үйсін тайпалық бірлестіктерімен көршілес орналасқаның анықтайды; - ғұндар орналасқан аймақты сипаттайды. - ғұндар тайпалық бірлестіктерінін географиялық орналасқан аймағын анықтайды |
Қосымша ақпарат |
|||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия - Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? |
|
Қорытынды бағамдау |
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |