Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Химиялық элементтердің периодтық жүйедегі орны бойынша элементтің сипаттамасы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Химиялық элементтердің периодтық жүйесі
|
Мектеп: М.Исламқұлов атындағы жалпы орта мектебі |
|
||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Ауелбеков Дауренбек |
|
||||||||||||
Қатысқандар: 25 |
Қатыспағандар: 0 |
|
||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Химиялық элементтердің периодтық жүйедегі орны бойынша элементтің сипаттамасы |
|
||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.1.4 -топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсіндіру |
|
||||||||||||
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Қолдану |
|
||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|
||||||||||||
|
|
|||||||||||||
Оқушылардың басым көпшілігі: |
|
|||||||||||||
|
|
|||||||||||||
Кейбір оқушылар: |
|
|||||||||||||
|
|
|||||||||||||
Бағалау критерийі |
Топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін түсінеді |
|
||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:
|
|
||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: периодтың нөмірі топ нөмірі |
|
|||||||||||||
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер Периодтық нөмір дегеніміз....................... Топ дегениміз ........ Үлкен период ................ Кіші период.......... |
|
|||||||||||||
Құндылықтарды баулу |
Сын тұрғысынан ойлау, топтық жұмыс барысыенда өзара сыйластық, құрметпен қарау, ынтымақтастық, ашықтық, пәнге деген құштарлық |
|
||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Физика |
|
||||||||||||
Алдыңғы оқу |
7.2.1.2-периодтық кестенің құрылымын білу және сипаттау: топтар мен периодтар; |
|
||||||||||||
Сабақ барысы |
|
|||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|
|||||||||||
Сабақтың басы 8 мин |
3 мин 5 мин |
1. Сыныпты ұйымдастыру.
«Мозайка құрастыру» әдісі арқылы сыныпты топқа бөлемін. Бұл әдісте оқушылар сурет қиындыларын біріктіру арқылы өз топтарын анықтайды. Яғни, химиялық темір, мыс, алюминийден жасалған заттардың суреттері беріледі.
1 – топ Темір 2 – топ Алюминий 3 – топ Мыс
ҚБ «Кім үздік» Сабақ барысында орындалған тапсырмалар бойынша оқушыларға жұлдызшалар беріп отырамын. Сабақтың қорытынды бөлімінде ең көп жұлдыз жинаған топ үздік болып табылады.
«Химиялық диктант» әдсі арқылы оқушылардың өткен білімдерін тексеремін. Бұл әдіс оқушылардың есте сақтау қабілетін дамытып, аңғарымпаздыққа баулыйды. Өз бетінше білім алу дағдыларын қалыптастырады. Сөйлемдегі жоқ сөздердің орнын толықтырады. Мысалы: 1-топ: Атом дегеніміз – химиялық жолмен ___________ ұсақ бөлшегі. 2 – топ: Молекула дегеніміз – заттың қасиеттерін бойына _________ оның ең _________ бөлшегі. 3 – топ: Химиялық элементтер атомдарының сипаттамалары: ______________________
|
Қиынды қағаздар, сурет қиындылары Кеспе қағаздары Слайд |
|||||||||||
Сабақтың ортасы 30 мин |
5 мин 12 мин 2 мин 5 мин 6 мин |
«Уақытпен ойла» әдісі Жаңа сабақты бастамас бұрын мұғалім кілт болатын сөзді айтады, ол сөз сабақпен тығыз байланысты. 1 минут ішінде оқушылар берілген сөз бойынша өз білген ой-пікірлерін тоқтаусыз жазады. Уақыт біткен соң оқушылар өз жазғандарын ішінен оқиды. Оқушылар тақырыппен танысып болғаннан соң өз ойларының дұрыс немесе бұрыс екеніне көз жеткізеді. Мысалы: Периодтық жүйе. «Зигзаг әдісі» Бұл стратегияны оқушылардың дамуына төмендігіше пайдалануға болады.
Әр топқа мәтін бөлініп беріледі, оқушылар сол бойынша өз ойларын ортаға салып, жұмыс жасайды. Соңынан топ мүшелері ортаға шығып мәтінді қорғайды.
Дескриптор:
Сергіту сәті: Химиялық элементтерді қазақша, ағылшынша және орысша атауларымен сәйкестендіреді. Мысалы: Мыс – медь – copper - Cu
«Кім зерек» Әр топқа есептер беріледі. Оқушылар бірлесе отырып, өз білімдерін ортаға салады. 1-топ: Mr 58 г/моль болатын Э (ОН)2 негіз құрамындағы элементтің периодтық жүйедегі орнын анықтап, оксидінің формуласын жаз 2-топ: Al2O3 құрамындағы металдың массалық үлесін анықта 3-топ: 3 периодта орналасқан жоғарғы валентті оксиді ЭО3 болатын элементті анықтап оның сутекті қосылысының формуласын тап. Дескриптор
«Қатені тап» әдісі. Оқушылардың назарын аударатын әдіс. Бұл әдіс: Жаңалықты бақылауды; Аяқ астынан болған жағдайды өз білімімен пайдалануды;. Алған хабар не жаңалықты, сынын бағалауды үйретеді. Мұғалім өте қатесі көп мәтін береді. Оқушылар сол мәтіндегі қателерді алдымен жеке анықтап, сосын топпен ақылдасып табады. Топ басшы соңында жіберілген қателерді тізбектеп атап, сыныптың барлығына хабарлайды. Өз ойын дәлелдейді. Дескриптор:
|
Кеспе қағаз Мәтін бөліктері бар таратпа қағаздар, плакат, маркерлер Үлестірме қағаздар, слайд |
|||||||||||
Сабақтың соңы 2мин |
2 мин |
Рефлексия «Борттық журнал» (Гудлат)
|
Кеспе қағаздар
|
|||||||||||
Қосымша ақпарат |
|
|||||||||||||
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
|||||||||||
Барлық оқушыларға топта жұмыс жасау арқылы өзара көмек жүзеге асырылады. Барлық оқушылар топ, период, атом нөмірінің физикалық мәнін және элементтің жоғарғы оксидтерімен формулаларын құрастыруға кесте ұсынылса, басым көпшілігі үшін жоғарғы оксидтермен ұшқыш сутекті қосылыстардың құрамындағы элементтерді анықтап, элементтердің электрондық, электрондық – графикалық формуласын жазады, есепті орындауға қабілетті оқушылардың көмегі жүзеге асырылады. Кейбір оқушыларға топ, период, элементтердің қасиеттері және қосылыстары туралы қорытынды жасау үшін тапсырмалар ұсынылады. |
Сабақ бойында қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. ҚБ тапсырмаларын орындауда оқушыларды жетелеу мақсатында дескриптор арқылы және өзім жұлдызша үлгісі арқылы ынталандырып отырамын. Мақсатым оқушыларды алға қарай жетелеу. Сабақ соңындаБорт журналы рефлексиясын аламын
|
Химия кабинетінде тазалық пен қауіпсіздік ережесін сақтау. Психологиялық ақуал орнату |
|
|||||||||||
Рефлексия Сабақ \оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өзжоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Ол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз |
|
||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:
2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да оқудыда ескеріңіз)? 1:
2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|