Материалдар / Химиялық элементтердің периодтық жүйесі
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Химиялық элементтердің периодтық жүйесі

Материал туралы қысқаша түсінік
 химиялық элементтердің табиғи ұялас топтарының қасиеттерін салыстырады;  қасиеттері ұқсас элементтерді бір топқа топтастырып, оны дәлелдейді;  сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтерді өзара ажыратып, мысалдар келтіреді.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Ақпан 2023
291
2 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Пәні: Химия

Сыныбы: 8

Күні:

Мектеп: Госплемстанция жалпы орта білім беретін мектебі

Мұғалімнің аты-жөні: Джумашева Лаззат Утешовна

Бөлім тақырыбы:

Химиялық элементтердің периодтық жүйесі

Сабақ тақырыбы:

Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері

Оқу мақсаты:

(оқу бағдарлама-сына сілтеме)

8.2.1.5. химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын дәлелдеу;

8.2.1.6. химиялық элементтердің табиғи ұяластарын білу және сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің ұяластарына мысалдар келтіру.

Сабақ мақсаты

Химиялық элементтердің табиғи ұяластарын, қасиеттерін салыстырып, мысалдар келтіру (I, VII, VIII)

Барлығы орындай алады:

  • химиялық элементтердің табиғи ұялас топтарының қасиеттерін салыстырады;

  • қасиеттері ұқсас элементтерді бір топқа топтастырып, оны дәлелдейді;

  • сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтерді өзара ажыратып, мысалдар келтіреді.

Көпшілігі орындай алады:

  • Ұқсас элементтердің бір топқа жататындығын элементтердің химиялық қасиеттерін басшылыққа алып, химиялық реакция теңдеулерін жазып, дәлелдейді.

Кейбірі орындай алады:

  • сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтердің химиялық қасиеттерін негізге ала отырып, есептер шығарады.

Бағалау критерийлері:

  • бір топқа жататын элементтердің химиялық қасиеттері ұқсас екендігін айтады

  • қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа топтасатындығын дәлелдейді, элементтердің электрондық құрылысын жазады;

  • сілтілік металдар, галогендер, инертті элементтерді салыстырады, ажыратып мысалдар келтіреді.

Тілдік мақсаттар:

 

Дағдыларды дамыту: химиялық элементтердің табиғи ұяластарын өзара ажыратып, олардың қасиеттерін салыстыра алу, мысал келтіру

Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Табиғи ұяластар, галогендер, инертті газдар, сілтілік металдар

Үштілділікті дамыту:

Период – период – period

Топ – группа - group

Инертті газдар – инертные газы - inert gases

Галоген – галоген – halogen

Сілтілік металл – щелочные металлы –alkali metals

Атом құрылысы – структура атома – atomic structure

Электрондық формула – электронная конфигурация – electron configuration

Алдыңғы білім

И. Дёберейнер, Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін, периодтық кестенің құрылымын біледі, периодтық кестедегі орны бойынша элементтерге сипаттама береді.

Құндылықтарды қалыптастыру

Топтық жұмыста өзара құрмет көрсету, қарым – қатынас жасау дағдысын қалыптастыру, ынтымақтастыққа, жауапкершілікке тәрбиелеу

Сабақ кезеңдері/

Мұғалімнің іс-әрекеті

Бағалау тәсілдері

Саралау тәсілдері)

Сабақтың басы  

7 минут

І. Ұйымдастыру кезеңі. (2мин)

Мақсаты: тұлғааралық қарым-ұатынас орната отырып, оқу ортасын құру.




ІІ. «Ой қозғау» (5мин)

Мақсаты: Алдыңғы алған білімге шолу, уәж туындату, сабаққа ынталандыру


  1. Химиялық элементтердің периодтық жүйесін құрған ғалым

  2. Период дегеніміз не? периодтың жіктелуі

  3. Топ дегеніміз не? қалай жіктеледі

  4. Период пен топ бойынша элементтердің қасиеттері қалай өзгереді?

  5. Элементтің ядросындағы оң зарядтты бөлшек

  6. Атомның ядросын айналып жүретін теріс зарядталған бөлшек

  7. Қанша энергетикалық деңгей бар? Деңгейшелер немен анықталады?

  8. 39 электроны бар элемент

  9. Сутектік қосылыс H2Э болатын 3 периодтың элементін ата

  10. Металдық және бейметалдық қасиеттері анық байқалатын элементтерді ата

Оқушыларға электрондық құрылысы берілген белгісіз элементті анықтап, элементке толық сипаттама беру ұсынылады.

Дескриптор.

Белгісіз элементті анықтайды

Периодтық кестедегі орны бойынша элементке толық сипаттама береді.




Оқушылардың дұрыс жауаптарын мұғалімнің ауызша мадақтауы.

(мұғалім – оқушы)




«Диалог және қолдау көрсету»

Сабақтың ортасы

30 минут



































































Сабақ соңы

3 минут



Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын айту.

«Химиялық элементтердің табиғи ұяластары және олардың қасиеттері»


«Шағын лекция» әдісі арқылы кіріспе түсініктеме өткізу.


Twig.kz сайтынан сілтілік металдарға байланысты видео көрсету.

Мақсаты: Оқушыларды сілтілік металдар тобындағы металдардың ұқсас қасиеттерімен таныстыру.




1 тапсырма: Жұптық жұмыс

Химиялық диктант


Twig.kz сайтынан галогендерге байланысты видео көрсету.

Мақсаты: Оқушыларды галогендер тобындағы бейметалдардың ұқсас қасиеттерімен таныстыру.

2 тапсырма: Жеке жұмыс

Семантикалық карта


Қосымша тапсырма

Табиғи ұяластардың қасиеттерімен танысу.

Элементтің таңбасын оның атомының сипаттамасымен сәйкестендіріңіз.


Онда 55 электрон бар

K

Электрондық конфигурациясы 2,8,8,1

Li

Оның 3 электрондық қабаты және 1 валенттік электроны бар

Na

Оның 3 электрондық қабаты және 3 протоны бар

Cs

Дескриптор

Элемент атомындағы электрон санын анықтайды

1

Элементтің электрондық конфигурациясының мәнін түсініп, жазады

1

Валенттік электрондарды анықтайды

1

Элементтің электрондық қабатын, атом құрылысын біледі

1



Сабақты қорытындылау

Рефлексия

 











Өзін-өзі бағалау.

























Өзара бағалау (оқушы - оқушы)














«Тапсырм

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!